zavřít

Warcraft III - návod 4.část

- Návod autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

V závěrečném dílu návodu na oblíbenou počeštěnou hru Warcraft III: Reign of Chaos na vás čeká popis posledních sedmi misí a mapky z kampaně za Temné elfy, která je v této RTS nejobtížnější ze všech.

Autor: Levis
Publikováno: 27.srpna 2002


S větším odstupem od prvního, druhého a třetího dílu vám přinášíme závěrečnou část návodu na populární real-time strategii Warcraft III: Reign of Chaos (recenze) od Blizzardu a Cenegy. Dnes se konečně dostane na popis kampaně za rasu Temných elfů a vše opět doprovází mapky s vyznačením hlavních lokací, abyste získali orientaci, o čem je zrovna v textu řeč. Vzhledem k tomu, že se u nás Warcraft III prodává v kompletně lokalizované verzi, budeme zde uvádět i české názvy misí, důležitých míst či jednotek.

 Tipy na úvod
- Jedna z výhod Temných elfů spočívá v tom, že kdykoliv mohou většinu svých budov vykořenit a přejít s nimi jinam. Proto je mnohdy snažší doprovodit stromovce k novému dolu než tam stavět nového.
- Vaší stromovci se mohou kdykoliv uzdravit tím, že sní blízký strom.
- Elfky se mohou skrývat ve stínech (hotkey: K), což jim umožňuje neviditelnsot před nepřáteli.
- Proti stromovcům obráncům (v elfí kampani na ně budete útočit často, respektive na jejich zkažené verze) platí jednoduchý fígl: nemohou atakovat jednotky, které jsou hned u nich. Proto vždy schovejte všechny slabší jednotky do ústraní a pošlete hrdinu, ať do nich mlátí z bezprostřední blízkosti.

 1.mise - Nepřátelé před branami
Váš první úkol bude vystavět základnu. Temní elfové jsou zase trochu jiná rasa než ostatní - využívají přírody a stromů, což jim dává znalost spousty velice užitečných kouzel. Nejlepší ale bude všechno objevovat postupně. Řiďte se radami vaší nové hrdinky, Tyrande, a zatímco budete budovat základnu, můžete k nepřátelskému táboru (levý dolní roh obrazovky) poslat několik průzkumných sov. Zjistíte tak, čemu budete za chvíli čelit. Koncept první mise je vcelku poznávací - až splníte všechny zadané úkoly, vytrénujte dvě úderné skupiny lučištnic a pošlete je pod vaší základnu. Je tam několik srstnatců, od kterých dostanete quest. Můžete jej splnit a dostat cenný předmět, ale jistější bude zřejmě rovnou zaútočit na lidskou tvrz. Soustřeďte všechen útok na paladina; jakmile jej zabijete, misi máte za sebou.

 2.mise - Měsíční dcera
V této misi musíte s Tyrande projít až do základny Temných elfů a varovat je, že se vrátila plamenná legie. Hned vedle místa, kde začínáte, hlídkuje několik pekelných strážců legie. Doporučuji dva z nich zabít (stylem Z, K, Z, K, aneb Zaútočit & Skrýt; ta druhá schopnost Temných elfů jim umožňuje schovat se ve stínech). Až získáte dostatek zkušeností a Tyrande bude na třetí úrovni, vydejte se po cestě až k první bráně. Cestou naberte několik lučištnic a pokud možno se vyhýbejte všem konfliktům. Až se propracujete až k základně Nemrtvých, obdržíte tři katapulty - s jejich pomocí zničte nebezpečné zikkuraty a následně proražte bránu vedoucí do základny Elfů.

 3.mise - Procitnutí Stormrage
Zorientujte se na mapě: spícího druida zatím nechte odpočívat a soustřeďte se na červenou orkskou základnu. Tu musíte zničit, abyste se dostali k Cenariově rohu. Vycvičte pár lučištnic a spolu s lovkyněmi a Tyrande je pošlete zaútočit. Pravděpodobně padnou, ale pokud útok dobře zorganizujete a budete využívat nedalekého zřídla zdraví, můžete získat spoustu zkušeností pro vaší hrdinku a především to, pro co jste sem přišli - zničit základní obranu Orků. Stabilizujte svoji obranu, půjde k vám několik žumpů. Až znovu oživíte Tyrande a vycvičíte nejméně jednu údernou skupinu, zaútočte podruhé. Pokud jste poprvé útočili efektivně, nezmůže se protivník na nejmenší odpor.

Až zničíte celou základnu, vydejte se výše na mapě - tři ochránci tam střeží Cenariův roh. Každý z nich si k sobě navíc přivlastní tlupu čtyř medvědů, kteří vylezou ze svého doupěte - zničte vždy nejdříve strážce a potom tyto 'pomocníky'. Jakmile zabijete posledního medvěda, výhra je vaše.

 4.mise - Povstání Druidů
Tahle mise vůbec nebude lehká, navíc v ní máte k dispozici jenom hodně málo zlata. Očarujte první zlatý důl a přesuňte k němu vaše stromy. Vybudujte si nějakou obranu, pobijte trolly a agresivní srstnatce. Nad vaším táborem budou létat wyverny a střetávat se s wyrmy Nemrtvých. Vzhledem k tomu, že si vás nevšímají, můžete té či oné straně pomoci. A určitě nemusím připomínat, kolik zkušeností dostane hrdina za zabití takového mrazivého wyrma. Až vám dojde zlatý důl (nezapomeňte nějaké bludičky nechat těžit dřevo), jděte k dalšímu - je velice blízko a znovu je v něm pár tisíc zlata. Poté musíte vybudovat menší armádku, pravděpodobně z dryád a lovkyní, a poslat je na lidskou základnu nedaleko. Zabijte paladina a zničte zbytky základny, zde znovu zapleťte důl a doplňte vaši armádu.

Poté musíte projít zkaženým lesem - pokud chcete dostat několik dryád, osvobodit les a získat zkušenosti, pokračujte až do pravého horního rohu obrazovky, kde je Nemrtvý, který vše způsobil. Doplňte skupiny a zabijte všechny duchy (pozor na ně, umí vaše jednotky obrátit proti vám!) a znovu doplňte skupiny. Teď musíte zaútočit na základnu zkažených Elfů (tmavě zelená barva). Hned nad nimi jsou brlohy druidů, které hledáte. Když jsem tuhle misi hrál já, musel jsem (na třetí pokus) s sebou vzít i moje stromovce, protože nakažení Elfové můj útok vždy přežili. Stromovci jsou pomalí a neobratní, ale vydrží toho hodně a pokud je pošlete napřed, tak schytají hlavní nápor. Až zničíte jejich poslední budovu, přiveďte Furiona k brlohům hned nad bývalou základnou zkažených Elfů.

 5.mise - Bratrský souboj
Platí tu stejná pravidla jako v podobné misi za Orky - používejte kouzel obou hrdinů, snažte se zbytečně neztratit mnoho jednotek a postupujte tak nějak 'po cestě'. Quest obdržíte od šamana srstnatců, a i v zájmu vašeho dobra doporučuji nedalekou fontánu života navštívit - nabrat do lahvičky vodu a uzdravit u ní vaše jednotky. Až se dostanete k vězení, přijdete o Tyrande. Pokračujte s Furionem a zbytkem dostupných jednotek na východ. Narazíte na druidy Drápu a objevíte váš cíl. Musíte se dostat až ke 'středu jeskyně' (kruh moci v pravém horním rohu) a žádného druida Drápu nezabít. Využívejte k tomu kouzel svazujících kořenů a smršť.

Až se dostanete k onomu místu, vtělíte se do role Tyrande. Nejprve se musíte dostat do k teleportu. K tomu, abyste však otevřeli bránu, potřebujete oba kruhy moci. Platí tu tedy stále pravidlo 'jděte přímo za nosem'. Až otevřete bránu, pokračujte směrem na sever - cestou můžete osvobodit několik dalších lučištnic. Nyní směrujte stále na sever, až narazíte na strážce lesa. Pobijte je a zabijte i hrdinu, který hlídá lovce démonů.

 6.mise - Plameny a žal
A máte tu posledního hrdinu Warcraftu III - je jím lovec démonů, slepý Illidan. Na silné příšery na vyšší úrovni, popřípadě protivníkovy hrdiny, můžete používat funkci "spal manu"; na menším a slabším se zase hodí zapnout "obětování", které je zraňuje ohněm. Stabilizujte tedy svoji obranu a vycvičte si několik druidů drápu a druidů pařátů (trénují se ve stromovci větrů). Pošlete je i s Illidanem zaútočit na nedalekou oranžovou základnu zkažených Elfů, pravděpodobně ji zničíte. Mějte něco i v obraně, za chvíli přijdou na návštěvu jiní zkažení Elfové (zelená barva).

Až vytrénujete další dvě skupiny, vydejte se směrem do levého horního rohu mapy - cestou můžete zničit základnu druhých zkažených Elfů. Pokud tak neučiníte, buďte připraveni, že zaútočí na vaší základnu. Až se dostanete k vašemu cíli, lebce Gul'Dan, pobijte všechny její strážné. Abych se přiznal, mě samotnému se to podařilo až na potřetí, tzn. třikrát jsem Illidana obživoval; ale co, na devátou úroveň se dostal, takže proč ne. Doporučuji také zaplést zlatý důl (třeba ten uprostřed mapy), mise totiž získáním lebky nekončí.

Nyní obdržíte druhý úkol - zabít Tichondria. Pán děsu je ukryt v pravém horním rohu obrazovky a má s sebou několik přisluhovačů. Doplňte skupiny a vydejte se na něj, nebude to nic těžkého. Vykouzlí si plamenné pomocníky, ale soustřeďte veškerý útok na něj; jakmile jej zabijete, máte za sebou další misi za Temné elfy. Mimochodem, také jste v hloubi srdce zajásali, když se znovu objevil Arthas?

 7.mise - Soumrak bohů
A jsme v poslední misi Warcraftu III. Na rovinu vám říkám, že je to pěkný záhul, a kromě toho, že ji budete hrát nejspíš nejdéle ze všech, taky docela slušně vytíží váš hardware. Takže, zorientujte se: ohromný strom života se nachází úplně na severu (respektive na celém severu mapy), lidská základna v pravém dolním rohu, základna Nemrtvých v levém dolním rohu. Orkové sídlí v levém středu mapy, vaše základna pak hlídá přístup k stromu. Musíte Archimondovi odolávát po celou třičtvrtě hodinu. Začněme tím, že upozorním na Tyrande a pár jednotek v lidském táboře. Nechte je tam, budou pomáhat Jaině a lidem v boji proti Nemrtvým - doporučuji poslat jim na pomoc pár vycvičených jednotek, Furiona a nějaké bludičky (na stavění stromovců ochránců).

Mezitím využijte času a vaši základnu zabedněte, postavte alespoň deset stromovců ochránců a uzavřete cesty. Jaina by se s vaší pomocí měla udržet alespoň dvacet minut; až padne její základna, začněte chránit Thrallovu. Přibližně třicet minut před vypršením času začnou Nemrtví totiž útočit i na něj. Pošlete posily, postavte v jeho základně věže a vytrénujte nějaké druidy a dryády - vše posílejte přímo do Thrallovy základny. Využívejte Tyrandina kouzla hvězdopád, někdy dokáže zachránit situaci. Mezitím nezapomínejte ani na vaší základnu. Můžete strategicky využít zřídlo zdraví a postavit u něj menší strážní 'budku'. Také včas obsaďte zlatý důl hned vedle vaší základny. Thrall padne brzy, pokuste se, aby to nebylo dříve než deset minut před limitem. Vzdorovat další téměř čtvrthodinu neustávajícímu přívalu Nemrtvých je totiž bohužel nadlidské.

Běžte pro posily do nedalekého tábora žoldáků a nakupte tam co nejvíce jednotek. Začnou přicházet nové a nové vlny Nemrtvých, útočící střídavě na tu a tu cestu do vaší základny. Nechte Furiona s jednou skupinou hlídat první a Tyrande druhou, máte tak alespoň o trochu větší šanci. Stále do vřavy posílejte bludičky, opravujte a stavte nové stromovce. Dávejte si pozor na Azgalora (vypadá stejně jako teď již mrtvý Mannoroth), má Ankh vzkříšení, jednou se znovu oživí na místě, kde jste ho zabili. Všimli jste si, že duchové předků už se sbíhají kolem stromu světa? Mělo by vám zbývat posledních pár minut. Až na tom budete hodně špatně, vykořeňte vaše stromovce a pošlete je do vřavy. Pokud na vás začal útočit sám Archimonde, znamená to, že jste to dokázali. Ani bezmezná moc démona totiž nemůže odolat přírodě.

 Závěr
A máme to za sebou, určitě jste se stejně jako já pobavili u závěrečného outra a teď už se nemůžete dočkat něčeho dalšího od Blizzardu. Čekání na možný datadisk (viděli jste od Blizzardu hru bez expansion packu? a kdo ví, třeba se v tomhle konečně dočkáme tolik chybějící bitvy na mořích) si můžete zkrátit třeba tím, že hru znovu dohrajete na nejvyšší obtížnost. A my vám za Tiscali Games gratulujeme, protože ačkoliv WarCraft III nepatří k nejtěžším hrám, dohrání každé hry si zaslouží pořadnou oslavu!

A pokud jste měli i s návodem problémy, naší uloženou pozici po dohrání této čtvrté kampaně najdete zde (rozpakujte obsah souboru do adresáře s instalací Warcraftu III).

Stáhněte si: Cinematic trailer (30 MB), ECTS video (15 MB), Video (15 MB), Cheaty, Patch

Související články: Recenze (6/2002), Multiplayer recenze (8/2002), Rozhovor o české lokalizaci (7/2002), Návod 1.díl, 2.díl, 3.díl, První dojmy z betaverze (2/2002), Preview (3/2001), První dojmy z E3 2000 (6/2000), Novinky

 
Levis
připravil: jd


 
 

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.