Tomb Raider Legend - tipy & návod
zdroj: tisková zpráva

Tomb Raider Legend - tipy & návod

23. 4. 2006 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Pro zpříjemnění posledního Tomb Raidera tu máme obecné tipy, rady pro boj a provádění speciálních pohybů, používání výbavy či zbraní a především detailní návod, včetně nápovědy, jak vyzrát na závěrečné bossy.

Autor: Medik
Publikováno: 23.dubna 2006

Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Pro zpříjemnění zatím posledního Lařina dobrodružství v third-person akci Tomb Raider Legend (mega-recenze) tu máme obecné tipy, rady pro boj a provádění speciálních pohybů, používání výbavy či zbraní a především detailní návod na celou hru - včetně nápovědy, jak vyzrát na závěrečné bossy nebo logické hádanky.

Obecné tipy

- Někdy se při skoku stane, že Laře uklouzne ruka a hrozí jí zřícení. V tomto okamžiku stačí zmáčknout klávesu pro interakci (E).
- Při šplhaní či ručkovaní můžete využít klávesu pro interakci (E), pomocí níž Lara zrychlí.
- Pokud se budete chtít dostat přes propast pomocí magnetického háku, musíte prvně vyskočit a až poté použít magnetický hák.
- Neskákejte do neznáma bez rozmyslu, mohou na vás vybafnout divoká zvířata, která nejsou na první pohled vidět.
- Lara otáčí hlavu za věcmi, které stojí za povšimnutí.
- Velice důležité je sbíraní munice a lékárniček po mrtvých nepřátelích. Nábojů totiž není nikdy dost. Kolikrát se vám může stát, že na konci levelu nenasbíráte dostatek munice a hned v dalším kole vás čeká divoká přestřelka.
- Nezapomínejte si hru ukládat. Ukládaní je řešeno ve stylu checkpointů, kterých je ve hře mnoho. Avšak pozor! Začátek nové hry, nebo nahrání dříve uložené hry, automaticky přepíše poslední pozice vašeho automatického uložení.


Rady pro boj

Lara automaticky zaměřuje nejbližší cíl. Existují dva druhy zaměření: Červený, který zaměří nejbližší cíl, jehož šance na zásah je vysoká. A šedý, který se objevuje u vzdálenějších cílů, kde je pravděpodobnost trefy naopak mizivá. Pokud se rozhodnete střílet na vzdálenější cíl, použijte pistole, jelikož mají neomezené množství munice. Kromě automatického zaměřovaní zde ještě je volba manuálního míření (standardně klávesa Y). Jeho výhodou je daleko přesnější střelba, a to zejména na dálku. Naopak velkou nevýhodou je znemožnění chůze při střelbě.

Další možností, jak si ušetřit spoustu času a munice, je střelba do míst označených vykřičníkem. Jedná se například o kamenný sloup, který se zbortí na nic netušící kolemjdoucí, či uvolnění šikovně rozestavěných kamenů. Místy se ve hře vyskytují stacionárně rozmístěné střílny, které můžete použít proti nepřátelům.

Když má Lara zaměřený cíl, může se pohybovat tak, aby se vyhnula nepřátelskému útoku. A to pomocí kotoulů či salt do různých stran. Boji sice neutečete, ale možností, jak se vypořádat s protivníky, je hned několik. Buď klasickou přestřelkou, což by se mohlo zdát pod Lařinu úroveň, nebo pomocí několika šikovných triků:

Sklouznutí po kolenou a následné sražení protivníka
Rozeběhněte se a těsně před protivníkem udělejte kotoul (F). Lara provede skluz a nepříteli podkopne nohy, viz obrázek.

Přeskočení protivníka saltem
Rozeběhněte se a zmáčkněte dvakrát klávesu pro skok (mezerník).

Kopnutí protivníka
Přibližte se k nepříteli a zmáčkněte klávesu pro interakci (E), viz obrázek.

Útok hákem
Držte klávesu pro zaměření cíle (G) a použijte hák. Lara použije svůj hák a přitáhne si nepřítele k sobě.

Útok ze vzduchu
Přiskočte k nepříteli a skokem se od něj odrazte. V tomto okamžiku se hra přepne do zpomaleného režimu a vy díky tomu máte dostatek času na jeho zabití, viz obrázek.

Útok kopem ze vzduchu
Když skáčete k cíli, stiskněte klávesu pro interakci (E), viz obrázek.


Výbava
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Dalekohled (Binoculars)
Má speciální funkci (klávesa E). Analyzuje a dodává data o zajímavých archeologických, nebo technologických předmětech v zorném poli.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Magnetický hák (Magnetic Grapple)
Pomocí háku dokáže Lara pohybovat vzdálenými objekty, vyšplhat, nebo sešplhat z různých míst a přehoupnout se přes příliš široké propasti, které by nepřeskočila.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Baterka (PLS)
Nachází se standardně pod klávesou Del. Svítí po určitý čas, poté se musí znovu nabít.

Světlice
V některých misích jsou k dispozici světlice, kterých má Lara neomezené množství, avšak svítí maximálně čtyři najednou (vyvolávají se standardně klávesou K).

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Lékárna (Health Pack)
Jedna dávka vyléčí půlku Lařina zdraví. Maximální počet lékáren, které lze nést u sebe, jsou tři.

Granáty (JW33)
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Granáty se hází standardně klávesou K (doporučuji přenastavit). Čím déle klávesu držíte, tím dále granátem dohodíte. Maximální počet granátů jsou 4. Absolutně smrtící jsou v uzavřené místnosti a před výbuchem vydávají pípavý zvuk.


Zbraně

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Dvojice pistolí (RGP mach 5)
Počet nábojů v zásobníku: 30
Maximální počet nábojů: Neomezený
Jsou vhodné na boj zblízka a jejich velkým kladem je neomezený počet munice. Vedle zmíněné dvojice pistolí může mít Lara ještě jednu další zbraň:

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Útočná puška (RC650)
Počet nábojů v zásobníku: 30
Maximální počet nábojů: 150
Vhodná zbraň při boji na větší vzdálenost.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Samopal (SGC)
Počet nábojů v zásobníku: 32
Maximální počet nábojů: 160
Velmi vhodná a rychlá zbraň při přestřelce na menší vzdálenost.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Brokovnice
Počet nábojů v zásobníku: 5
Maximální počet nábojů: 25
Klasická brokovnice, zaručeně usmrtí oběť na krátkou vzdálenost; na delší vzdálenost však ztrácí veškerý svůj účinek.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Granátomet
Počet nábojů v zásobníku: 5
Maximální počet nábojů: 15
Smrtící v uzavřené místnosti, ale na boj zblízka absolutně nevhodný.


Návod

Velmi podrobný textový návod, jak správně postupovat celou hrou - čili z Bolívie a Peru přes Japonsko a západní Afriku až po Kazachstán, Anglii a Nepál - jak vyzrát na závěrečné bossy nebo jak rozlousknout logické hádanky, nám poslal čtenář Jarek Hanzelka. Tomu děkujeme a dáváme vám jeho dílo k dispozici v originálním znění - návod stahujte odsud (377 KB, DOC formát, otevře například Wordpad nebo Microsoft Word). Neobsahuje sice příručku, jak se dostat k soškám a bonusům, ale to se dozvíte z našeho článku & doprovodných obrázků příští víkend.

Stáhněte si: Demo, Patch, Intro, Videa, Trailery, Patch, Cheaty...

Související články: Recenze, Preview, Novinky, Tomb Raider: Angel of Darkness recenze, Tomb Raider Chronicles recenzeMedik
editor: jd


 
 

Nejnovější články