Splinter Cell - návod 4.část
zdroj: tisková zpráva

Splinter Cell - návod 4.část

23. 3. 2003 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

V závěrečném dílu průvodce akční hrou Splinter Cell si detailně rozebereme dvě poslední mise - čínskou ambasádu a prezidentský palác v Gruzii, kde jde skutečně do tuhého a každá rada má cenu zlata.

Autor: Frix
Publikováno: 23.března 2003


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jedna z bezpochyby nejúspěšnějších her pro Xbox se po napjatém očekávání dostala i na PC scénu, kde se dá rovněž označit za největší trhák letošní zimy. Ano, Splinter Cell, první hra na motivy díla Toma Clancyho, která se vrací ke kořenům stealth-akcí na způsob Thiefa. Krátce po obsáhlé recenzi vám nyní přinášíme jediný podrobný český návod, s jehož pomocí byste měli celou hru bez potíží projít a vyhnout se občasným nepříjemným zákysům.

V prvním části jsme vám kromě popisu úvodních tří misí v Tbilisi, gruzínském ministerstvu obrany a ropné plošině poradili, jak zůstat neodhalen za všech okolností, jak obejít nepřátele nebo se jich zbavit a jak provést některé speciální pohyby. Pak jsme ve druhé části pokračovali s podrobným řešením čtvrté a páté mise v sídle CIA nebo Kalinateku a minule na to navázali ve třetí části s návodem na šestou a sedmou misi. Dnes průvodce hrou zakončíme s radami, jak zvládnout závěrečné dvě mise. Pokud vám dělá problémy porozumět některým úkolům, stáhněte si slovenský překlad plné verze Splinter Cell.

8.mise - Chinese Embassy II

 První část - infiltrace ambasády shora

Obrázek zdroj: tisková zpráva Smiřte se s tím, že Čínská ambasáda pro vás bude znamenat hlavní cíl i v této misi a stejně tak i Kong Feirong, který skrývá důležité informace, bez nichž by nejspíše vypukla válka mezi USA a Čínou (věnujte drobný potlesk Ubi Softu za dokonalé načasování vypuštění hry do světa v souladu s politickou situací). Každopádně pokud chcete, prohoďte pár slov s Coen a hlavními dveřmi vstupte do čínské restaurace, propližte se podél pravé stěny až ke konci, kde budete mít dobrý výhled na oba vojáky (obrázek).

Je možné jít do restaurace zadním vchodem a vyhnout se jakémukoliv střetu, ale přišli byste o data stick u jednoho z vojáků. Jejich zneškodnění lze zdaleka nejsnáze provést pomocí sticky kamer. Skutečně. Miřte o kus nad hlavu tak, aby kamera zasáhla člověka přesně do čela nebo týlu. Pokud se vám je nepovede omráčit napoprvé, nezoufejte a zkoušejte dál, pokud jste skrčeni u stolu na druhé straně, nenajdou vás a vystřílené kamery lze po akci sebrat.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Seberte data stick a počkejte u lítaček do kuchyně, než se kuchař odvrátí zpět od vás. Vklouzněte do místnosti a dopližte se vlevo, kde za skříní naleznete žebřík na půdu (obrázek), který použijte. Než vylezete po dalším žebříku, pro jistotu sestřelte žárovku nahoře. Vylezte o stupeň výš, dojděte k mostu a počkejte, než budete mít na dostřel strážného, vhod přijde termovize (obrázek). Po likvidaci schovejte tělo do stínu a zadnější chodbou doprava dojděte na balkón. Vyšplhejte po trubce, svezte se po laně k ochozu (obrázek) a v pěkné scéně přeručkujte přímo před čelními okny ambasády. Na konci logicky seskočte, vylezte po trubce a proskočte propadlem do ambasády.

 Druhá část - počítačové archivy

Dostanete info od Lamberta, jak se vypořádat s dveřmi na kód i bez kódu, vydejte se do místnosti s proraženými dveřmi, seberte medikit a prolezte dírou ve zdi. Přitiskněte se ke stěně a prostupte až na konec, kde po trubce sjeďte dolů a připravte se na obdobnou akci. Pozor! Ihned jak zkřížíte první proužek světla se ozve střelba, zůstaňte v klidu. Tři vojáci likvidují kancelářské vybavení místnosti (obrázek), takže jednoduše dojděte až na konec chodby, připravte si granát a těsně před tím, než začne voják otevírat dveře do další místnosti, jej vrhněte. Není problém takto efektivně a zároveň efektně zlikvidovat všechny tři. Po vojácích zbude satchel s nástěnnou minou a data stick. V další místnosti použijte počítač a zjistěte, co se chystá s ukradeným americiem. Aby toho nebylo dost už tak, Kong Feirong vyšle rádiem velmi zajímavou zprávu o Nikoladzovi.

 Třetí část - opuštění hlavní budovy

Obrázek zdroj: tisková zpráva V místnosti napravo jsou dva medikity, další dveře otevřete a tiše se vpližte dovnitř a nahoru po schodech, zůstaňte ve stínu. Když pohyblivý strážce odejde, vezměte toho ve dveřích pod krkem a sejděte s ním dolů, kde jej omračte a tělo schovejte pod schody. Vraťte se zpět, ve vhodné chvíli se propližte doleva a rozstřelte kameru na sloupu. Voják se na ni přijde zvědavě podívat (obrázek), což si vysloveně říká o headshot. Počítač použít nejde, takže se otevřete dveře a propližte se až na konec, což spustí sekvenci, kdy dva vojáci půjdou otevřít zakódované dveře. Silně doporučuji se hned při první známce hovoru vrátit ke dveřím a proklouznout jimi, dokud jsou ještě otevřené, ušetříte si hledání správného kódu.

Až bude kulomet mířit do prostoru, vyběhněte po levém schodišti (obrázek) a odsud dejte vojákovi u kulometu headshot. Tento incident nejpravděpodobněji přivolá dalšího vojáka shora, který přijde omrknout situaci - zbavte se jej. Kulomet vypněte a vyjděte po schodišti, levá část skrývá pouze zadní průchod s graficky neuvěřitelnou scénou (obrázek), takže se vydáme vpravo. Buďte tak blízko, jak to jen půjde a v okamžiku, kdy bude kulomet mířit zcela vpravo kolem něj, vyběhnete nahoru. Drobnému zranění se nevyhnete, medikitů však máte víc než dost. Přitiskněte se ke stěně a vyčkejte, až projde voják a s ním oficír na konec chodby k očnímu skeneru. Je to velmi, velmi o fous, ale nevšimnou si vás.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Počkejte, až vejde voják do místnosti a připravte se na jeden ze skutečně nechutných manévrů. Odlepte se od stěny, což oficíra automaticky přivolá a vyberte jako sekundární střelivo ring airfoil. Když na vás nepřítel zamíří, vypalte mu do torsa, okamžitě schovejte zbraň a doběhněte k němu zezadu, kde jej rychle chyťte pod krkem. Máte jen jednu příležitost, takže velmi vřele doporučuji si hru uložit. Jde bez problémů vejít s nepřítelem v zajetí do místnosti (obrázek) a omráčit jej vzadu u knihovny, následně zlikvidujte i vojáka, seberte z počítače data stick a vylezte oknem nalevo.

 Čtvrtá část - destrukce tankerů

Ve dvoře hlídkuji tři muži a opět bohužel i jeden pes, který se může snadno stát vaším největším problémem. Doporučuji postupovat následujícím způsobem: připlížit se k bráně, zamířit na protější stěnu, kde patroluje voják se psem a odpálit diverzní kameru. S trochou štěstí k ní nalákáte vojáka i psa tak, že plyn je oba uspí, pokud něco selže, zastřelte je. Za chvíli přijde situaci zkontrolovat další voják na stejné straně dvora, zbavte se jej. Poslední překážku před volným postupem představuje patrola na mostě uprostřed dvora, tento voják však již není žádný problém. Až bude čisto, kolem pravé stěny proběhněte ke dveřím naproti (obrázek), u dalších dveří se skrčte a připravte se na akci.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Hned po otevření si vás nejspíše všimne voják nahoře u dveří (obrázek), doporučuji jej sejmout sticky shockerem a následně sestřelte kameru nade dveřmi. Bohužel se nejde nikam dostat podlezením náklaďáku naproti, takže otevřete dveře, seberte nalevo u chladiče vody medikit a vydejte se do další místnosti, kde se musíte dostat ke dveřím dokud nevychladne stopa prstů vojáka, co je otevřel. Jednoduše prolezte prázdným regálem přímo před vámi a doběhněte ke dveřím, zapněte termovizi a otevřete dveře. Postup čísel kódu odhalíte postupem od chladných barev až k teplým, logicky je tedy tmavě modrá první a lehce červená poslední.

Vojáka u dveří vezměte pod krkem a omračte uvnitř místnosti, vypněte světlo a vstupte do skladiště. Až bude čistý vzduch, omračte i vojáka přímo před vámi. Nyní zalezte do tmavého kouta vlevo za krabici a rozstřelte kameru - to přiláká strážného, který opět trpí syndromem sledování zničených kamer (obrázek), za což dostane headshot. Poslední voják v místnosti už skutečně nepředstavuje problém. Prolezte vpravo pod regálem, ale pozor, přímo před vámi je nade dveřmi kamera, kterou je nutno také zničit. Nyní vyskočte přes krabice nahoru na můstek (obrázek) a pokračujte dále, zjistíte, že tankery jsou již připravené a vy je tak jen musíte včas zničit. Jak na to? Doběhněte až na konec balkonu a zamiřte SC20K zhruba na místo řidiče u pravého tankeru (obrázek). Několik střel způsobí jeho výbuch a tím pádem a destrukci druhého tankeru.

 Pátá část - Feirongův počítač

Obrázek zdroj: tisková zpráva Sestupte dolů, otevřete poklop a slezte dolů. Vojáka omračte a postupujte dále, zastavte se však v druhém stínovém poli před koncem. Vyjde voják, za chvilku se zastaví a dostane prosbu o pomoc, poněvadž Kong Feirong se rozhodl skoncovat se životem. Nesmíte vojáka v žádném případě zabít, sledujte jej a u dveří k výtahu použijte opět termovizi k získání správného kódu. Přivolejte výtah (obrázek), vyjeďte nahoru a s překvapením zjistíte, že jste se octli na počátku mise, akorát již nyní můžete otevřít dveře na kód.

Kong Feirong úspěšně zabil svoje "wanna-be" zachránce, sám však ještě žije (obrázek). Po animačce se od něj klidně nechte párkrát střelit, nezabije vás a po pár ranách se začne pouze potácet s flaškou v ruce. Pokud chcete tento stav přeskočit, doporučuji ring airfoil. Vezměte Konga pod krkem a přinuťte jej na několik pokusů použít počítač, samozřejmě až po drobném výslechu. Po Kongově sebevraždě vám již jen zbývá se dostat k helikoptéře, což vám trochu okoření masivní požár, který právě vypukl (obrázek). Proběhněte zadem ke dveřím, v místnosti přelezte zábradlí ke schodišti a nakonec otevřete na schodech okno do dvora. Doběhněte k helikoptéře a předposlední mise je splněna.


9.mise - Presidential Palace

 První část - gymnastika a vniknutí do paláce

Obrázek zdroj: tisková zpráva Abyste se nenudili, připravili pro vás autoři na začátek poslední mise celkem dobré gymnastické rozcvičení. Až se nabažíte úžasného pohledu na Tbilisi (obrázek), dvojitým skokem se dostaňte na vysoký stupeň (pozor, ať se neodrazíte příliš brzo a neskočíte do hlubiny). Odtud pomalými seskoky dolů, na další stupínek vylezte a odrazem od protější stěny proveďte další dvojitý skok, tentokrát na trubku na stěně (obrázek). Jde o celkem hnusný úkol, kdy jsem se při hraní takřka vždy zabil, až při psaní návodu se mi prvně povedl skok čistě. Nahoře se odražte na stupínek vpravo, odkud vás čeká několikero ručkování. Nejdříve po dvou trubkách a následně po římse, užijte si i roztomilého kostelního zvonu, který dává tušit, v kolik hodin se operace odehrává. Seskočte z římsy na stupínek, odkud přeskočte na další a poté ještě jednou. Svezte se na okraj země a přeručkujte dále, kde vás na konci čeká již poslední trubka vedoucí k hornímu ochozu u paláce.

První náznak, že poslední mise není procházka růžovým sadem právě přichází: strážní na dvoře, psi, a světlomety a sniper nahoře ve věži. Co si jen přát krásnějšího? Nu, za chvíli uvidíte, ale nepředbíhejme. Nevylézejte na ochoz, dokud nebude strážný se psem daleko, teprve poté se vyšvihněte nahoru a zabijte snipera ve věži.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Nyní vás čeká drobný manévr, který vás zbaví problému se dvěma psy na dvoře, kteří jinak mohou bez problémů zničit vás postup. Po střele na snipera vás s největší pravděpodobností zmerčí pes a vydá se i s pánem za vámi, vy dojděte zcela vlevo a klidně i seskočte z ochozu, abyste se drželi jen za ruce. Strážný se za chvíli otočí, vylezte zpět a pes po vás opět vyrazí, zastaví se přesně v místě, kde již na něj nemůže světlomet. Jasný headshot. Tato střela přiláká druhou dvojici strážný/pes, kde zopakujte stejný postup jako u první dvojice. Výsledek vašeho snažení by měl vypadat zhruba takto.

Nyní již jen přeběhněte ve vhodné chvíli přes dvůr na druhou stranu a zahradním bludištěm dojdete ke vchodu do paláce samotného (obrázek). Stojí zde strážný, kterého se zbavte a seberte od něj satchel, která obsahuje dveřní kód od brány - 2126. Doporučuji přečíst i samotný datastick, který ironií víc překypovat ani nemůže. Dojděte otevřít bránu, ale pozor - hlídkuje za ní další strážný, kterého se budete muset zbavit. Doporučuji schovat se napravo ve stínu a když bude nablízku, omráčit jej. Doběhněte nalevo k zavřeným dveřím, kde ve světle lampy lítá motýl (obrázek), a otevřete poklop vedoucí do sklepa. Ani ta infiltrace tolik nebolela, že? Nebojte se, odteď to bude už jenom horší.

 Druhá část - průchod palácem

Obrázek zdroj: tisková zpráva Seberte pod schody medikit, vyjděte nahoru a zatím v pohodě doběhněte na druhý konec haly, šperhákem otevřete dveře a uvnitř seberte paklíč na jedno použití. Mezitím se haly stihli dostat 3 strážní, zalezte tedy okamžitě v hale (obrázek) k pravé stěně a přeskočte laser na zemi u sloupu. Třetí strážný vyjde za chvíli ke schodům, zbývají tedy jen dva. Je možné je obejít, ale i ve dvou se to provádí značně těžko a doporučuji tak spíše jednoho nepřítele vylákat krátkým objevením se na světle a následně jej omračte, druhého strážného zlikvidujte podle chuti. Vejděte do dveří, které jsou nyní díky příchodu strážných volné a dojděte ke schodům. Zapněte termovizi, nastavte maximální rychlost a přeskočte 3 lasery na zemi (obrázek) a poté vyskočte přes zábradlí nahoru na balkon.

Následující místnost se může lehce stát vaší noční můrou, ale jde projít velice snadno, pokud víte jak na věc. Skrčte se hned na balkónku vpravo a vytaste ve skrčení pistoli. Sestřelte nejdříve světla nad schodištěm a poté i celý lustr. Toto přiláká jednoho strážného zezdola, a přijde se podívat na první světlo nad schody, co jste rozstřelili. Buďte připraveni a v pravou chvíli jej chyťte pod krkem a u dveří omračte. Trpělivě vyčkejte, dokud se ke schodům nedostaví i palácová stráž a opakujte stejný postup jako s běžným strážným před chvílí.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Nyní zůstává pod schody jeden strážný a zcela nahoře patroluje palácová stráž. Dopližte se (obrázek) ke schodům nahoru, vydržte dokud se komando nevydá doleva ke dveřím a vystupte nahoru. Nyní nepřítele zpacifikujte podle chuti, pokud máte odvahu, stačí sticky kamera, jinak nejlépe poslouží headshot. Seberte satchel a zjistíte kód k dalším dveřím, který zní 70021.

Noční můra ještě ani nestihla pořádně skončit a je tu další, tentokrát možná ještě horší. Více než důležité je správné načasování vstupu. V dlouhé chodbě chodí na každé straně komando, nahlédněte tedy pod dveřmi a když se bude blížit už ke konci, otevřete a vklouzněte dovnitř. Vaším cílem je ovšem jeho pozornost připoutat! A to tak, aby se šel ke dveřím podívat, co se děje nekalého. Když bude k vám vhodně otočen, rychle jej vezměte pod krkem a v rohu omračte. Schody nalevo dole skrývají medikit, v této misi se bude vcelku hodit. Nahoře poté počkejte, až oba strážní zalezou zpět do svojí chodbičky (není v nich nic zajímavého) a vydejte se dlouho chodbou po pravé straně, která je nyní pro vás volná. Přesto dávejte velký pozor na světlo, které vás může snadno prozradit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Zahněte vlevo, projděte pod kamerou a na konci otevřete dveře paklíčem. Uvnitř vyčkejte až zhasnou lasery a proběhněte na konec, nyní počkejte až zhasne horní laser a přeskočte dál. Jste nyní v pracovně prezidenta Cristaviho (obrázek). Za chvíli se tam přijde podívat strážný, kterého eliminujte a ve vlastním zájmu raději vypněte světlo, pokud jej stihl zapnout. V další místnosti se můžete podívat na dvůr (obrázek) a sebrat medikit, vraťte se však zpět do pracovny a použijte zde počítač, který prozradí, co že je Ark vlastně zač - klasická kufříková bomba, tentokrát ovšem v nukleárním provedení.

 Třetí část - hledání Arku

Po vyslechnutí informací od Lamberta seberte ještě satchel od strážného, který odhalí kód pro dveře do knihovny, který zní 66768. Vraťte se nyní stejnou cestou, jako jste přišli do dlouhé chodby, ze dveří na konci za chvilku vyjde strážný. Buď jej nechte projít, či se jej zbavte, projděte dalšími dveřmi, obejděte kameru a na konci otevřete dveře nalevo. Ocitnete se v další části mise, která začíná decentní místností s vlajícími závěsy a dvěma mrtvými strážnými na zemi (obrázek). Otevřete si dveře kódem z dřívějška a vejděte do dalšího soukromého pekla - výtah uprostřed dobře osvětlené místnosti hlídá trojice cirkulujících komand.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Schovejte se za sloupem, vstaňte a když bude nablízko jedno komando, udělejte běháním hluk. Přijde se podívat na situaci, takže vy ji využijte a čapněte jej pod krkem (obrázek). Tělo nechejte v chodbě. Až budou zbylá dvě komanda napravo, zaběhněte do výklenku vlevo a počkejte, než tam komando přijde, a zlikvidujte jej. Nezapomeňte sebrat granát ze satchel. Poslední z trojice patroluje v pravidelném kruhu kolem výtahu, takže jej buď vylákejte také, nebo postačí i prostá kulka do hlavy. Uložte hry, vejděte do výtahu a vydejte se dolů.

Vyběhnou na vás čtyři komanda, troje zprava, jedno zleva. Doporučený postup likvidace: hned po výstupu z výtahu doprava a hoďte granát k východu z chodby, měl by zabít minimálně jednoho a v nejlepším tři nepřátele, dva se podaří ve většině případů. Přepněte do termovize nebo nočního vidění, podle toho, s čím se vám lépe hraje, a zlikvidujte zbývající opozici. Miřte buď velmi přesně na hlavu, nebo využijte dávku. Já sám jsem to poprvé a naposledy ve Splinter Cellu udělal právě na tomto místě. Poberte satchely po mrtvých nepřátelích a vydejte se chodbou do sklepení.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Tam na vás na konci u očního skeneru čeká… Ano, Kombayn Nikoladze, kterému jdete celou hru po krku a teď jej musíte při prvním kontaktu ušetřit. Vezměte jej tedy pod krkem a vyzpovídejte jej co to dá (obrázek). Poté jej použijte pro otevření sejfu. Vychutnejte si následující adrenalinovou situaci (obrázek) a podržte nervy na uzdě, dokud nedostanete od Lamberta dárek v podobě výpadku elektřiny.

I když údajně tato elitní Cristaviho jednotka používá noční vidění, dají se všichni její členové bez větších problémů vykosit headshoty, než se vůbec stihnou rozkoukat. Doporučuji zabít nejbližšího nepřítele a poté se schovat za bednu vlevo, nepřátelé se nepohybují, takže není až tak těžké se jich zbavit. Jediná obava spočívá spíše v nedostatku střeliva. Pokud si chcete tohle všechno ušetřit, okamžitě po vypnutí světel vyražte plnou rychlostí k jednomu z východů. Přežijete takřka vždy, když budete mít štěstí, tak dokonce jen s malým zraněním, na které snad medikity ještě máte.

 Čtvrtá část - zabít Nikoladzeho

Obrázek zdroj: tisková zpráva Poté, co vyběhnete do místnosti s výtahem a shlédnete animačku, vylezte vlevo po trubce a vskočte na balkón, kde zabijte patrolující komando. Otevřete paklíčem dveře na druhé straně, vyslechněte jasný pokyn od Lamberta a zabijte z dálky Nikoladzeho v okně (obrázek). Strhne se smršť radiových hlášení, a ze dveří na balkon vejde strážný, zbavte se jej, vejděte dveřmi a dolů po schodech, zabijte tři strážné, kteří za vámi vyrazí. V jídelně je nalevo skříň, na kterou se vyšplhejte a odsud skočte nahoru na balkon a otevřete dveře do důvěrně známé haly. Musíte se dostat ke dveřím přímo proti schodišti, způsob vyřešení posledního problému ve Splinter Cellu již nechám na vás. Tak co říkáte, stále se dělají dobré hry, že?

Stáhněte si: Demo, Slovenština, Patch, Cheaty, Final trailer, Videa, E3 trailer

Související články: Recenze, Návod 1.část, Návod 2.část, Návod 3.část, První dojmy, Novinky, Záznam IRC chatu, Kdy vyjde hra v ČR?

 
Frix
připravil: jd


 
 

Nejnovější články