Risen - návod 4.část
zdroj: Archiv

Risen - návod 4.část

2. 2. 2010 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Chrámy v závěru hry jsou chráněny mocnými magickými bariérami, ale s runou od Ursegora a naším návodem je dokážete překonat, stejně jako ohnivého titána.

Autor: El Kamil
Publikováno: 2.února 2010


Zvětšit zdroj: Archiv Ostatní části návodu zde.

Kapitola 4 - Titán


Kusů včetně zbraně je celkem pět a nacházejí se ve chrámech Saurianů. Tyto chrámy jsou chráněny mocnými magickými bariérami. Ursegor ovšem vytvořil runu, která dokáže tyto bariéry překonat. Najdete ji v jeho sarkofágu, takže ji seberte. Jako bandité nebo vojáci Inkvizice si musíte vyrobit svitky. Nebo můžete zaskočit za Illumarem, který vám je vyrobí sám.

Polohu jednotlivých částí zbroje si ukážeme na mapě. V jakém pořadí jednotlivé části získáte, je čistě vaše věc.

Zvětšit zdroj: Archiv

1. Chrám nad Severinovou farmou
V chrámu nad Severinovou farmou projděte do místnosti se štíry, z níž se dejte doleva. Pozor na past (telekineze na páku). Vpravo odstraňte modrou bariéru a na konci chodby se prokopejte zdí (krumpáč). Projděte do místnosti s oltářem, kde se otočte o 180 stupňů a uvidíte bustu (obrázek). Tu si přitáhněte telekinezí, položte ji na oltář a projděte nově otevřeným průchodem vpravo. Tam v sarkofágu najdete část zbroje.

Zvětšit zdroj: Archiv

2. Chrám za vodopádem
K chrámu za vodopádem vás může doprovodit Patty, kterou potkáte u cesty na západní pobřeží nedaleko velké křižovatky západně od Janovy chatrče. Dovnitř s vámi již ale nepůjde. Projděte jeskyní s ghúly a na jejím konci vyskákejte podél krystalů nahoru. Nahoře se dejte doprava a od ashbeast opět dále doprava. Potkáte ghúla, u něhož vyskákejte, čímž se dostanete k modré bariéře.

Odstraňte ji a pokračujte dál doprava. Přeskočte díru ve schodišti a past s bodáky a projděte do místnosti s dvěma nemrtvýma válečníky a propadající se podlahou. Pokud chcete získat nějaké pěkné pokládky, můžete v místnosti zatáhnout za levou páku, projít otevřenou mříží a přeskočit přes lávu na druhou stranu, kde najdete runu proměny v ashbeast. Nebo můžete jít z místnosti skrz mlátící šutr. Nicméně hlavní cesta vede skrz onu propadající se podlahu.

Tam projděte do velkého sálu, v němž jsou tři zabarikádované dveře a jedny otevřené. Také se tam nachází sloup s mapou a jedna větší zazděná brána (obrázek). Běžte do jediných otevřených dveří, přelevitujte přes bodáky a vpravo poté otočte navijákem (část velké brány je pryč). Nyní prokopejte prostřední z menších dveří. Za nimi najdete spínač. Stiskněte jej jednou a otevřou se dveře nalevo od spínače. Když do nich půjdete, zjistíte, že je tam padací most, který musíte nějak spustit (a vlevo je menší pokládek - střelit do spínače).

Stiskněte znovu spínač v hlavní místnosti - otevřou se dveře vpravo od spínače. Tam se držte pravé strany, která vás dovede k dalšímu navijáku, jímž otočte. Nyní běžte zpátky a v chodbě zatočte do dveří napravo. Tam najdete průrvu ve skále, kterou jde vidět naviják mostu. Vzhledem k zeleným krystalům nemůžete použít magií, takže do navijáku (obrázek) střelte lukem nebo kuší => most je dole (z této části jeskyně se dá dírou u hub projít Nautilusem a získat tak nejlepší luk ve hře).

Zvětšit zdroj: Archiv

Nyní 2x stiskněte spínač v hlavní místnost, čímž se opět otevřou dveře k mostu. Přejděte přes něj, dejte se doleva, přeskočte díru v zemi a projděte až k poslednímu navijáku. Tím otočte a vraťte se do hlavní místnosti. Velká brána je otevřena. Pobijte nemrtvé ashbeast a z truhly seberte další část zbroje titána (a také nejlepší kuši ve hře).

3. Donův chrám
V Donově chrámu jděte chodbou vlevo z hlavního sálu. Za modrou bariérou následuje velký sál s kostlivci a nemrtvými bojovníky. Na jeho konci jsou dveře se dvěma oltáři. Takže musíte najít dvě busty. Dejte se z tohoto sálu doleva po mírném schodišti. Tam na vás čekají troje dveře. Levé a pravé lze rozbít krumpáčem. V levých stiskněte spínač, který otevře dveře prostřední. Za nimi přelevitujte bodáky, otevřete sarkofág, pobijte kostlivce a seberte bustu. Zatáhněte za páku a vraťte se do hlavního sálu.

Nyní se dejte na druhou stranu doprava, kde vidíte různé sloupy. Buď tam z některého povaleného kamene vyskočíte, nebo tam přelevitujete ze skalky vpravo (obrázek). Tam opět narazíte na trojici dveří - prokopejte prostřední, za nimiž stiskněte spínač, který otevře pravé dveře. Za nimi najdete pět sarkofágů. V tom nejvzdálenějším je skvělá sekera Titan axe, nicméně ve druhém zprava je druhá busta.

Zvětšit zdroj: Archiv

Busty položte na oltáře. V následující místnosti jsou dvě nemrtvé ashbeast a kostlivec Shadow lord, který nese kladivo pána titánů. Eliminujte bestie a poté i Shadow lorda. Ten ovšem nejde zabít normální cestou. Musíte jej nalákat na mříž v podlaze uprostřed sálu a střelit (nebo telekineze) do některého ze tří spínačů. Kostlivec padne k zemi a kladivo je vaše.

4. a 5. Průchozí jeskyně na severu
Místa 4 a 5 se nacházejí ve stejné průchozí jeskyni, jeden její vstup je nad Rhobartovou farmou v táboře banditů, druhý se nachází po cestě dále do kopce nad chatrčí druida Eldrica. Ať už do jeskyně půjdete z kterékoli strany, kousek od vstupu narazíte na mrtvolu respektive kostru, z níž získáte mapu této jeskyně. Označme si na mapě vstupy do obou chrámů písmeny A a B.

Zvětšit zdroj: Archiv

Chrám A

Když půjdete vchodem od Donova tábora (na mapě označeno jako '4'), projděte jeskyní až k lávové propasti, kterou přelevitujte. Na druhé straně pobijte brontoky a pokračujte až do velkého jeskynního sálu se štíry. Tam se vydejte úzkou cestou k ashbeast. Určitě si všimnete dvoupatrové budovy se zvednutým padacím mostem. Pomocí levitace se dostaňte do spodního patra, kde chodbou projděte až k modré bariéře.

Za bariérou se dostanete do hlavní místnosti tohoto chrámu. Na jejím konci jsou dva oltáře, musíte tedy získat dvě busty. Všimněte si otevřených dveří vlevo od oltářů. Nachází se tam jedna busta. Abyste ji získali, budete ji muset přitáhnout telekinezí. Nyní běžte do dveří vpravo od vchodu do sálu. Prokopejte se skrz další dveře a projděte do jeskyně se štíry. V ní se nachází průchod pro Nautila (obrázek), takže se proměňte a prolezte dírou do cely s lizardem Mortaresem. Ten u sebe má druhou bustu. Zpátky se můžete dostat buď opět dírou s Nautilem nebo položením busty na oltář a její následné přitažení telekinezí zpoza dveří do cely. Tak či tak, položte busty na oltář a projděte nově zpřístupněnými dveřmi. Sejměte ještěra a helma titána je vaše.

Zvětšit zdroj: Archiv

Chrám B

K modré bariéře, která indikuje vstup do tohoto chrámu, se můžete lehce dostat z obou dvou stran. Jednoduše jděte podle mapy, nemůžete to přehlédnout. Za bariérou se dostanete do velkého sálu se sloupem s mapou a dvěma oltáři. Je tedy jisté, že musíte získat dvě busty. Dejte se z hlavní místnosti doprava cestou po schodech. Před odbočením chodby zatáhněte za páku a projděte k první bustě.

Dejte si pozor na past v podlaze. Seberte bustu a propadněte se skrz past do bažiny (kde na místě s lizard bojovníkem můžete vykopat nejlepší meč ve hře). Z bažiny poté jděte jeskyní nalevo (nikoli po schodech). V jeskyni pak vpravo prokopejte dveře a za nimi se dejte doleva. Následuje past, kterou zneškodníte telekinezí na páku. Poté přelevitujte propast k ashbeast a projděte malou škvírou ve zdi jako Nautilus do hrobky, kde najdete druhou bustu.

Pomocí páky si otevřete cestu z hrobky. Pokračujte po cestě kolem díry pro Nautila dál a na konci zatáhněte za další páku, čímž si otevřete bránu, která vás zavede zpět do hlavní místnosti. Položte busty na oltáře a běžte do nově otevřené chodby, na jejímž konci na vás čeká štít Titána, který je další součástí hledané výbavy.

Zhotovení zbroje a finále
Po získání všech pěti částí zbroje vám vyskočí úkol, který vám radí, že se máte zastavit za druidem Eldricem. Promluvte s ním, a pak jej následujte k oltáři, kde vám druid dá dohromady finální zbroj. S tou se vydejte zpátky do chrámu ve vulkánu. Projděte až k bráně k titánovi, kde si promluvte s Ursegorem a poté s Mendozou, který postává před bránou. Po rozhovoru s ním se strhne bitka, takže jej odstraňte a seberte jeho okulár a hlavně Ursegorovu lebku. Tu položte zpět na oltář před bránou a po jejím otevření se vydejte s kladivem titána v ruce dovnitř.

Po krátké sekvenci se objeví ohnivý titán a boj začíná. Titán nemá žádný ukazatel života, takže se jej nesnažte mlátit hlava nehlava. Boj se odehrává na kruhové plošině, která je složena z menších kousků, na nichž jsou zakresleny runové symboly. Dejte si pozor, pokud runový symbol na dané plošině bliká, znamená to, že během pár okamžiků daná plošina zmizí. Pokud na ni zrovna budete stát, je s vámi amen. Tudíž se vždy ujistěte, že stojíte na neblikající plošině, a pokud ta vaše začne blikat, přeběhněte nebo přeskočte na "bezpečnou" plošinu.

Titán na vás během boje útočí různými variacemi útoků. Používejte krytí štítem o odražení magických střel. Pokud začne titán útočit přímým paprskem světla, utečte do strany. Pokud dupne do země a udělá tlakovou vlnu, musíte včas zareagovat a přeskočit ji. Jakmile přestáte pár útoků, titán si dřepne. A to je právě vaše šance - rychle přeběhněte k titánovi a jednou ho přetáhněte kladivem. Poté opět vstane a všechno pokračuje dál. Opět počkejte, až klekne, a pak ho zasáhněte. Takhle se to bude opakovat asi 6x či 7x, než je titán vyřízen.

Zvětšit zdroj: Archiv

Poté si prohlédněte závěrečné video, ve kterém je titán opět uvězněn. Tímto Risen končí. Gratulujeme k jeho úspěšnému dohrání!

Stáhněte si: Češtinu, Demo, Trailery, Videa...

Související články: Ostatní díly návodu, Mega-recenze, Video-recenze, Dojmy, Preview z GC08, Novinky, Vše o Gothic IIIEl Kamil
autorovi je 21 let a už nějaký ten pátek studuje na FIT VUT v Brně, občas si přivydělává jako PHP programátor; je šéfredaktorem Gothicz.net a Risen.cz, ale hry už moc nehraje; nejradši tráví čas s přítelkyní a v kině

 
 
El Kamil

Nejnovější články