Overwatch návod - obecné tipy a triky
zdroj: Archiv
Návod

Overwatch návod - obecné tipy a triky

24. 5. 2016 18:45 | autor: Adam Homola |

Overwatch je nová značka Blizzardu po sedmnácti letech. Zároveň jde o premiéru studia v rámci FPS žánr a o hru s rekordní účastí v otevřeném betatestu. Enormní zájem o novou střílečku od Blizzardu je zkrátka evidentní už nějakou dobu, proto jsme se rozhodli připravit návod. V následující sérii článků najdete základní informace o hře a tipy & triky pro jednotlivé hrdiny. Nejde o vyčerpávající příručku, která postihuje každý detail. Hlavním cílem série článků je pomoci všem zájemcům, aby se ve hře rychle zorientovali. Začneme tedy obecnými informacemi.

Co to je?

Overwatch je multiplayerová online hra pro dvanáct hráčů. Na každé mapě se proti sobě postaví dva týmy o šesti hráčích s nějakým specifickým úkolem. Někdy musí jeden tým bránit a druhý útočit, jindy je potřeba někam dotlačit cenný náklad nebo zabrat strategicky významný bod na mapě.

Ve svém jádru jde o rychlou týmovou střílečku z pohledu vlastních očí, která připomíná Team Fortress 2. Zároveň se občas hýbe skoro tak rychle jako Quake a navrch přihazuje ještě speciální schopnosti. Každý z 21 hrdinů má několik speciálních schopností, které sice mohou připomínat MOBA hry, ale podobnost končí a začíná u namapování schopností na podobné klávesy.

lineup-wide zdroj: Archiv

Pro koho to je?

Vývojáři z Blizzardu si přejí, aby byl Overwatch pro všechny. Tak jako se jim povedlo rozšířit Hearthstone i mimo tradiční komunitu hráčů karetních her a World of Warcraft mimo tradiční komunitu hráčů MMORPG her, má Overwatch ambice oslovit víc než jen hardcore hráče multiplayerových stříleček. Rozhodně ale nejde o hru pro všechny, to zase ne.

Rychlé multiplayerové střílečky jsou často nekompromisní a i přes dobrý matchmaking můžete dostat ránu do hlavy vteřinu poté, co vykročíte z krytu. Overwatch je tedy v prvé řadě určená pro fanoušky rychlých a dynamických arénových stříleček z pohledu vlastních očí. Pro všechny, které bavil Quake III, Team Fortress 2 a podobné hry. Hráči Counter-Strike by zde sice využili své rychlé reakce a chirurgicky přesné headshoty, ale jinak jde o výrazně odlišný typ střílečky.

zdroj: Vlastní

Přesto je Overwatch vhodná hra i pro hráče střílečkami nepolíbené. Nabídka pestrých hrdinů je velká, čili si klidně můžete vybrat někoho, kdo nestřílí, a jen poskytuje podporu ostatním. Třeba s Mercy budete jen léčit spoluhráče, zatímco s Reinhardtem je zase chránit obrovským štítem. Nemusíte nikam mířit, nic trefovat, jen podporujete svůj tým. I za to dostáváte body a klidně můžete získat ocenění Play of the Game. Vývojáři si jsou všudypřítomných sniperů vědomi, proto nabízí několik hrdinů a taktik, které jsou vhodné i pro absolutní nováčky.

Blizzard se zkrátka snaží multiplayer akci pojmout jinak. Hra by tedy mohla oslovit i fanoušky multiplayeru Call of Duty a Battlefield nebo klidně Team Fortress 2 - možná už nastal po devíti letech čas na změnu nebo vyzkoušení něčeho jiného, nového.

Overwatch zdroj: Archiv

Jak začít

Overwatch není free to play. PC verze Standardní edice vás vyjde na Battle.netu na 40 euro.

K dispozici je také Overwatch: Origins Edition s několika bonusy:

  • Pět speciálních skinů pro Soldier: 76, Tracer, Reaper, Pharah a Bastion
  • Hrdinku Tracer do hry Heroes of the Storm
  • Peta Winstona do World of Warcraft
  • Card back s tématikou Overwatch do Hearthstone
  • Křídla Mercy do Diablo III
  • Portréty Tracer, Reapera, Pharah, Winstona, Bastiona a Soldier: 76 do StarCraft II

Origins Edition vás vyjde na 60 euro. K mání je pak ještě speciální sběratelská edice hry ve velké krabici se soškou Soldier: 76, soundtrakem a artbookem. Tu seženete například v JRC za něco málo přes 3000 Kč.

Pro hraní hry potřebujete účet na Battle.netu. Jeho zřízení je zdarma, stačí jít na tuto stránku a účet si vytvořit. Je potřeba také stáhnout desktopovou aplikaci Battle.netu a už v ní si můžete zakoupit digitální edici hry. Pokud máte krabicovou verzi hry, stačí jít na stránku battle.net/code a tam zadat svůj klíč z krabice. Tím svážete zakoupenou hru se svým účtem a můžete se pustit do hraní.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Pojede mi to?

Určitě. Hra není nijak zvlášť náročná a je, tak jak je u Blizzardu dlouhodobě zvykem, velmi dobře optimalizovaná.

Zájemci o delší a přesnější odpověď se mohou podívat na oficiální hardwarové nároky:

Minimální hardwarové nároky (s cílem dosáhnout 30fps):

Operační systém: Windows 7, Windows 8, Windows 10 64-bit (s nejnovějším Service Packem)
Procesor: Intel Core i3, nebo AMD Phenom X3 8650
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 460, nebo ATI Radeon HD 4850, nebo Intel HD Graphic 4400
Paměť: 4 GB RAM
Pevný disk: 30 GB volného místa
Je vyžadováno internetové připojení
Minimální rozlišení 1280x780

Doporučené hardwarové nároky (s cílem dosáhnout 60fps na střední detaily):

Operační systém: Windows 7, Windows 8, Windows 10 64-bit (s nejnovějším Service Packem)
Procesor: Intel Core i5, nebo AMD Phenom II X3, nebo lepší
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 660, nebo ATI Radeon HD 7950, nebo lepší
Paměť: 6 GB RAM
Pevný disk: 30 GB volného místa
Je vyžadováno internetové připojení
Minimální rozlišení 1280x780

Hru jsme testovali i na notebooku s Core i5, integrovanou grafickou kartou a se 4 GB RAM - nejde o optimální zážitek, ale hra se hýbala obstojně i na tomtostroji. Prakticky jakékoliv slabší herní PC si tak s Overwatch poradí.

Vedle PC (Windows) vychází Overwatch i pro PlayStation 4 a Xbox One. Na konzolích je hra vzhledem ke gamepadům o něco pomalejší, ale jinak se hraje prakticky stejně dobře jako na PC. Ještě před vydáním jsme vyzkoušeli PlayStation 4 verzi hry a dojmy z ní si můžete přečíst v tomto článku. Hráči na PC by měli vzhledem k rychlé nátuře hry preferovat spíše klávesnici a myš, ale stejně tak mohou hrát na gamepadu, který hra na PC plně podporuje.

Overwatch zdroj: Archiv

Příběh

Na ten se tu moc nehraje. Lépe řečeno vůbec. V samotné hře byste žádné vyprávění nenašli, stejně jako v ní není příběhová kampaň či cokoliv podobného. Příběhové materiály k Zemi blízké budoucnosti, dlouho po povstání robotů, musíte hledat na webu. K dispozici jsou krátké digitální komiksy popisující příhody některých postav, a pak samozřejmě precizní animované kraťasy.

Komiksy:

Animované kraťasy:

Herní módy:

Practice Range

Střelnice, na které máte absolutní klid. Nenajdete tu žádné hráče ani nepřátele, jen několik cvičných robotických panáků. Někteří z nich se hýbou, jiní jen tak stojí, několik z nich střílí. Jste tu úplně sami, takže máte čas si vyzkoušet libovolného hrdinu se všemi jeho schopnostmi včetně ultimátek.

Play/Practice vs AI

Kooperativní hra šesti hráčů proti šesti počítačem řízeným protivníkům. Pořád jde spíše o trénink, byť tu už po vás budou nepřátelé střílet a klidně můžete umřít. Obecně řečeno jde ale o velmi jednoduchý mód, ideální spíše pro nováčky nebo pro hráče, kteří si chtějí vyzkoušet dalšího hrdinu.

Quick Play

Klasický herní mód a jádro celé hry. Multiplayerový zápas šesti hráčů proti šesti jiným. Matchmaking se postará o spárování hráčů na podobných úrovních, a tak byste měli většinou zažít poměrně vyrovnaný zápas.

Custom Game

V Custom Game si můžete prakticky vytvořit svůj vlastní herní mód. Lze tu manipulovat s pravidly a nastavením zápasů, můžete zakázat některé hrdiny, zvýšit rychlost nabíjení ultimátek apod. Možností jsou desítky, kombinací všeho možného snad stovky.

Weekly Brawl

Mód inspirovaný populárním Tavern Brawl z Hearthstone. Každý týden se jmění pravidla a jde tak o experimentální zápasy s velmi netradičními pravidly. Jednou mohou být povoleni jen hrdinové do útoku, jindy je to pouze dámská jízda. Někdy máte ultimátku nabitou za pár vteřin, jindy mohou být zakázané úplně. Nechybí ani povinné přepínání hrdinů po smrti a spousta dalších variací.

Competitive Play

V podstatě to stejné co Quick Play, jen s rozdílem žebříčků. Vyhranými zápasy se postupně dostáváte výš a výš, získáváte lepší ranky a nakonec můžete bojovat po boku těch nejlepších proti těm nejlepším. Competitive Play ve hře ve chvíli vydání není, přestože byl v otevřené betaverzi. Vývojáři mód na základě připomínek hráčů upravují a měl by se do hry dostat někdy v průběhu června.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Obecné tipy, triky a rady

Overwatch je týmová hra o plnění úkolů. Když nepotáhnete za jeden provaz, pravděpodobně prohrajete. Když půjdete střílet nepřátele někam jinam, tak možná nasbíráte spoustu zabití, ale pravděpodobně prohrajete. Je potřeba myslet na to, co máte zrovna dělat, a skutečně to dělat. Trochu přehnaně řečeno: zabíjením nepřátel hru nevyhrajete.

Overwatch je dokonce natolik týmová hra, že tu neexistují ani asistence a zabití se připíše všem hráčům, kteří daného nepřítele poškodili.

Nehraje se tu ani na poměřování poměru zabití nepřátel a vlastních smrtí s ostatními hráči. Jde o týmovou hru a nemůžete ostatní kritizovat za slabý výkon, protože jejich statistiky neznáte.

Ve výsledku tak nejde ani o to, jak se daří jednotlivci, nýbrž celému týmu, a jak se daří splnit daný úkol. Vývojáři tím vším kladou důraz na týmovou spolupráci, nikoliv na rivalitu mezi spoluhráči.

Nebojte se měnit hrdiny během zápasu. Nefunguje to zrovna za Bastiona? Inu, když musíte útočit, je Bastion méně vhodný. Zkuste třeba Reapera. A naopak. Při obraně je dobré sázet na Bastiona, Torbjörn nebo třeba Widowmaker. V rukách profíka pomůže při obraně i Tracer, ale obecně řečeno na obranu vhodná spíše není. Jen si dejte pozor na stav ultimátky. Pokud ji máte připravenou už na 90 procent, je lepší ještě chvilku počkat a zkusit z toho něco vykřesat. Výměnou hrdiny se totiž ukazatel ultimátky resetuje na nulu.

zdroj: Archiv

Dávejte pozor na kompozici týmu. Hra vám sama řekne, když máte příliš mnoho sniperů nebo vám chybí support. Radami a vaším zdravým rozumem byste se měli řídit, a tak útočíte, bylo by dobré mít v týmu někoho do útoku, nějakého tanka a supporta. Na druhou stranu to ale nezbytně nutné není a klidně můžete zkusit čtyři Winstony, Lucia a Mercy. Nebojte se experimentovat.

Naučte se hru poslouchat. Jakmile uslyšíte "It's high noon," utíkejte okamžitě do krytu. Pokud uslyšíte "Justice rains from above," Vyhlížejte do nebes a dobře miřte, nebo se běžte schovat.

Poslouchat se vyplatí i pohyb nepřátel. Jejich kroky uslyšíte hlasitěji než kroky spoluhráčů, navíc každý hrdina našlapuje jinak. Naučte se rozpoznávat hrdiny jen podle zvuku jejich chůze, ušetří vám to čas, nervy a nakonec i životy.

Nezapomínejte na útok zbraní na blízko. Někdy vám může zachránit život.

Vždy se snažte zabít nepřátelského supporta jako prvního, pokud to daná situace dovoluje a je to alespoň trochu možné.

zdroj: Archiv

Pokud máte brnění i štíty, jdou první z kola ven štíty, pak brnění a nakonec životy. Štíty jsou reprezentovány modrými dílky, brnění žlutými a životy bílými.

Miřte na hlavu, když to jde. Střely na hlavu dávají výrazně vyšší damage.

Každý dílek na ukazateli života reprezentuje 25 bodů života.

Malé lékárny obnoví 75 bodů života, velké lékárny 250 bodů. Umístění lékáren si na každé mapě zapamatujte. Není nic horšího, když v týmu nemáte supporta a nevíte, kde je nejbližší lékárna. Pak jen pobíháte kolem dokola s troškou života, bloudíte a hledáte lékárnu.

Když se snažíte dotlačit Payload do cíle, buďte kolem něj ideálně ve třech. Pak se náklad pohybuje rychleji. Pokud u něj budete ve čtyřech, rychlost se už nezvýší.

Některé ultimátky je dobré raději šetřit, pokud tušíte, že se ten zlomový okamžik (například hrajete za Lúcia, moc času do konce zápasu nezbývá a blíží se velký push) blíží. Obecně vzato ale není dobré škudlit každou ultimátku a čekat na tu ideální příležitost. Ta totiž přijít nemusí a dva mrtví nepřátelé jsou lepší než žádní mrtví nepřátelé a stále připravená ultimátka.

zdroj: Cinemart

Zároveň ale ultimátkou neplýtvejte. Ultimátku Widowmaker můžete použít téměř kdykoliv a poslouží dobře. Zato ultimátku Hanza nebo Lucia je potřeba načasovat co nejlépe, jinak přijde vniveč. Jedna dobře použitá ultimátka může rozhodnout zápas ve váš prospěch. A naopak. Sami za chvíli dobře odhadnete, kdy je dobré kterou ultimátku prostě jen tak zkusit, a kdy je lepší počkat.

Rychlost nabíjení ultimátek se liší, šikovnou tabulku časů pro jednotlivé hrdiny najdete tady.

Mechanika "On Fire" nemá žádný vliv na hratelnost, ale jasně ukazuje, komu se zrovna nejvíc daří, a kdo je tak v danou chvíli nejlepší z vašeho i z nepřátelského týmu. Váš On Fire ukazatel najdete hned pod vašimi životy.

On Fire získáte jednoduše tím, že budete užiteční: budete zabíjet nepřátele, podporovat spoluhráče, plnit úkoly na mapě... U každého zabití nebo plnění úkolu se vám vždy ukáže množství "Fire" který jste za danou věc získali.

Sledujte interface: ukáže vám kolik nepřátel posouvá Payload a kolik nepřátel zrovna drží nějaký bod. I podle toho se můžete zařídit a sestavit vhodný plán.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Mapy a herní varianty

Assault

Útočníci musí zabrat několik míst, obránci se je musí pokusit udržet po dobu časového limitu.

Mapy: Temple of Anubis, Hanamura, Volskaya Industries

Escort

Útočníci musí doprovodit náklad po předem určené trase do finálního bodu, zatímco obránci tomu musí do určitého časového limitu zabránit.

Mapy: Watchpoint: Gibraltar, Dorado, Route 66

Control

Oba týmy bojují najednou o zabrání stejného místa. Tým, který vyhraje dvě kola, vyhraje zápas.

Mapy: Lijiang Tower, Ilios, Nepal

Assault/Escort

Útočníci nejdříve získají přístup k nákladu, který musí poté dopravit do cílové lokace. Obránci musí obojímu zabránit dříve, než vyprší časový limit.

Mapy: King's Row, Numbani, Hollywood

zdroj: Archiv

Hrdinové obecně

Hrdinové jsou rozděleni do čtyř kategorií:

  • Offense
  • Defense
  • Tank
  • Support

Offense

Obecně řečeno jde o docela mobilní hrdiny s relativně malými životy a docela dobrým poškozením. Jsou ideální na plnění úkolů na mapě, na scoutování a na zabíjení.

Defense

Hrdinové z této kategorie jsou ideální na hlídání specifické oblasti. Jsou páteří týmu a většina z nich je schopna udělat mezi nepřáteli solidní paseku.

Tank

Mají zdaleka nejvíce životů, ale díky své velikosti a někdy i omezené pohyblivosti jsou snadným cílem.

Support

Hrdinové soustředící se na podporu a léčení svých kolegů. Sami o sobě toho moc nevydrží, v soubojích jeden na jednoho jsou ztraceni a ostatní by je měli bránit.

zdroj: Archiv

Nejvhodnější hrdinové pro začátečníky

Jak sami vidíte, hrdinů je ve hře spousta. Koho si ale vybrat? Overwatch u každého z nich ukáže jak schopnosti, tak náročnost vyjádřenou maximálně třemi hvězdičkami. Nicméně, nemusíte spoléhat jen na hru, která navíc občas ulítne (Tracer opravdu není na dvě hvězdičky, ale na tři) a můžete se podívat na nejvhodnější hrdiny pro začátečníky. Všechno je to ale o tom, jak vám kdo sedne. Proto se nebojte experimentovat hned ze začátku a střídejte hrdiny klidně několikrát za zápas, než najdete toho svého.

Do útoku: Soldier: 76

soldier_76-overwatch-game-wallpaper zdroj: Archiv

Jestli jste odchovaní klasickými střílečkami a chcete se pustit do hry co možná nejvíce přímočarým a jednoduchým způsobem, sáhněte po tomhle bělovlasém pánovi. Soldier: 76 je na pochopení a zvládnutí nejjednodušší hrdina z kategorie Offense. Nemá žádnou nestandardní schopnost a může léčit sám sebe i ostatní. Jste tak méně závislí na supportech, nemusíte běhat po mapě a hledat lékárničku a ještě tím pomůžete i spoluhráčům.

Šikovná je i ultimátka, kdy po několik vteřin nemusíte vůbec mířit a máte k dispozici auto-aim. Soldier: 76 je tak ideálním kandidátem pro všechny nováčky, kteří chtějí střílet, ale nechtějí se zatím učit specifické schopnosti jiných složitějších hrdinů.

Do obrany: Bastion

Origins_OvergrownBastion_005 zdroj: Archiv

Bastion se sice nemůže ve svém rozloženém módu hýbat, a tak z něj může být jednoduchý cíl. Přesto si myslím, že fanoušek opatrného a defenzivního stylu hraní by měl sáhnout právě po Bastionovi. Jeho štít z něj dělá cíl s mnohem větší výdrží a podobně je na tom i možnost opravování se.

Díky opravování tak nejste závislí na supportech, můžete se jen schovat a za chvíli zase vyrazit do boje. Navíc máte v rozloženém stavu opravdu slušný damage a to by bylo, abyste s tím někoho nezabili. Potěší také ultimátka, díky které je z vás na pár vteřin silný tank.

Tank: Reinhardt

e2d4373ead622696187ff7806b52697b zdroj: Archiv

Reinhardt je ideální tank pro všechny nováčky, kteří si ještě nejsou jistí v kramflecích. Sám o sobě má spoustu životů, ale jeho klíčovou schopností je velký štít, přes který jen tak něco nepronikne. Stačí být tedy jen pořád v popředí, mít před sebou vytažený štít a koukat na ostatní.

Když se na to budete cítit, sundáte štít a vyšlete na nepřátele "fireball" nebo mezi ně rovnou vletíte a jednoho z nich vezmete s sebou. Ultimátkou pak všechny v blízkosti skolíte na zem. Hlavně jste ale díky štítům a supportům pomalu nesmrtelní, takže ve hře vydržíte dlouho a mezitím okoukáte techniky a finty ostatních.

Support: Lúcio

2916927-lucio_005 zdroj: Archiv

Klidně lze doporučit Mercy, jejíž léčení je nejsilnější z celé hry, a sama se riziku příliš nevystavuje. Přeci jenom je ale vhodnější Lúcio. S ním spoluhráče léčíte, aniž byste na ně museli mířit, nebo se o ně vůbec nějak starat. Stačí být poblíž a vaše Crossfade aura se postará o zbytek. V nouzi můžete dát navíc všem hodně silné štíty.

Lúcio má též několik mechanik pro pokročilé hráče, ale jeho bruslení po zdech nemusíte jako nováčci zatím vůbec řešit. Stačí se jen držet poblíž, pořád spamovat útok a ve vhodnou chvíli zesílit léčení skrze Amp It Up. Nic složitého, základ zvládne úplně každý a ještě budete oporou pro zkušenější spoluhráče. Případně se nebojte zkusit Mercy, se kterou namísto střílení léčíte či posilujete spoluhráče.

zdroj: Archiv

Tolik zatím k hrdinům pro začátek. V druhé části návodu se už zaměříme na první várku hrdinů z kategorie Offense. Podíváme se na jejich schopnosti a ke každému z nich si řekneme i několik tipů a triků. Jestli už máte taky nahráno, můžete se s ostatními podělit v diskuzi o své obecné tipy a triky.

Nejnovější články