Op.Flashpoint: Resistance - návod 1.díl
9/10
zdroj: tisková zpráva

Op.Flashpoint: Resistance - návod 1.díl

1. 7. 2002 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

U vydařeného datadisku Resistance pro Operation Flashpoint asi strávíte začátek letních prázdnin a pro usnadnění jeho hraní jsme přichystali podrobný návod, jehož první část popisuje úvodních 11 misí.

Autor: Leon
Publikováno: 1.července 2002


Obrázek zdroj: tisková zpráva Operace Flashpoint od Bohemia Interactive je bez diskusí zatím nejúspěšnější česká hra a v těchto dnech se začíná po celém světě prodávat oficiální datadisk s názvem Resistance. Ten obsahuje celou novou kampaň, nový ostrov, vylepšenou grafiku, desítky až stovky nových objektů, nově pojatý multiplayer a další novinky, které jsou podrobněji popsány v naší recenzi.

Nyní zde máme první část návodu, který popisuje prvních 11 misí - tedy přibližně půlku hry. Nejprve několik rad obecně. Protože v Resistance existuje (do jisté míry) přenášení mezi misemi, dbejte na:

a) Co nejmenší ztráty vašich bojovníků - co do počtu je většinou dostanete zpět, ale můžete ztratit jejich získanou zkušenost.
b) Zkuste si odnášet z každé dokončované mise co nejvíce zbraní do mise následující.

Ostatní byste měli znát již z klasického Flashpointu. Tento návod na Resistance samozřejmě není jediný možný správný, ale s jeho pomocí byste měli dokončit všechny mise. Obrázky okolo jsou pouze ilustrační, nikoliv z té právě popisované mise jako v jiných návodech.

 1.mise - Invasion
Obrázek zdroj: tisková zpráva Po několika intrech, které vás uvedou do hry a především do děje, se ocitáte v Petrovicích, kde vás z auta vysadí kamarád. Vaším úkolem je dojet do hlavního města celého ostrova - do Lipan. K tomu můžete použít buď opravený motocykl, který najdete uprostřed Petrovic v ohradě, nebo sportovní automobil, nebo můžete počkat na zastávce na autobus, který po chvíli přijede. Pokud pojedete motorkou nebo autem, je třeba ve Slapech dotankovat benzín, jinak do Lipan nedojedete.

Cestou přejedete velký most u Davle a v Lánech se pak dáte doprava na Lipany. Přeprava autobusem netrvá tak dlouho, protože je sestříhaná. V Lipanech pak dojděte ke své kanceláři. Po nějaké době dochází k invazi na ostrov a vaším cílem je uniknout z Lipan. Hodí se k tomu nějaký automobil, který stojí před kanceláří. Ujíždějte stejným směrem, odkud jste přijeli (k Lánům), a tím ukončíte první misi.

 2.mise - Crossroad
Obrázek zdroj: tisková zpráva U domu Viktora Trosky dojde k situaci, kdy se tam objeví zraněný partyzán a po chvilce přijedou Rusové. Poté máte na výběr dvě možnosti - prozradit, kde je ukryt partyzán, nebo se chopit zbraně a bojovat (smlouvat je zbytečné). Zde se děj hry dělí podle toho, co si vyberete. Pokud prozradíte partyzána, stane se z vás kolaborant a přeskočíte několik dalších misí. Pak sice budete mít možnost rozhodnutí napravit, ale nepochybuji, že většina z vás zvolí boj. K tomu potřebujete ale nějakou zbraň. Za domem je kozlice, lepší je ale běžet rychle do stodoly, kde je (již nehybný) partyzán, a sebrat mu samopal.

Postřílejte všechny ruské vojáky a nasedněte do jejich Uralu. Nyní je třeba rychle ujet a najít partyzánský tábor, o jehož poloze víte jen přibližně. Jeďte po silnici tam, kam vám ukazuje waypoint (Df24), odkud byste měli již vidět pozice partyzánů (Db25). Dojetím k táboru mise končí.

 3.mise - No Turning Back
Po několika rozhovorech v táboře partyzánů dojde k jeho napadení ruskými jednotkami. Ihned se zapojte do obrany a odražte první vlnu útoku. Pozor, na začátku možná nebudete mít příliš munice, proto si ji seberte co nejdříve od někoho mrtvého. Také dbejte na to, aby přežilo co nejvíce vašich spolubojovníků, protože se vám budou hodit nejen v této misi, ale i v dalších. Během prvního útoku je zabit velitel partyzánů, takže od této chvíle jste velitelem vy. Máte pár minut připravit se na druhý ruský útok včetně tanku a BMP. K tomu potřebujete RPG - lze ho najít u jednoho ruského vojáka z první vlny útoku nebo v bednách s municí u pytlů s pískem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Vaším úkolem je teď zničit obrnění jednotky nepřítele. Můžete to udělat tak, že je zničíte pomocí RPG nebo je necháte vjet do minového pole. Po jejich zničení si rychle doplňte munici (především střely do RPG), naložte svůj tým do náklaďáku a jeďte na křižovatku (Ci21). Po cestě po vás může střílet ruský vrtulník. Na křižovatce na vás čeká jiný náklaďák, přestupte s celým týmem do něj a tím mise končí.

 4.mise - Ammo Low
Teď se vám bude hodit RPG, které jste si přinesli z minulé mise. Máte totiž možnost před misí vyzbrojit své muže (položky v briefingu). Sami si vezměte RPG (nezapomínejte i na přidávání střel) a všechny další dostupné protitankové zbraně rozdejte dalším mužům v týmu. Cílem mise je přepadnout ruský konvoj a zmocnit se zbraní a munice v nákladních vozech. Jako doporučované místo pro přepad je určeno nedaleké údolí, ale není to podmínkou. Na místo přepadu můžete dojet buď náklaďákem, nebo tam dojít pěšky - času máte asi 10 minut. O příjezdu konvoje jste informováni včas od jiného oddílu. Je na vás, kam v údolí rozmístíte své muže, stejně tak je možné vést přepad ze skal nahoře.

Jakmile přijede konvoj, snažte se v první řadě zničit vedoucí tank a pak BMP na konci. Dejte pozor, ať nezničíte oba Uraly, protože pak si neodvezete moc zbraní. Z Uralů ale vyskákají vojáci, které je třeba postřílet. Poté si doplňte munici a připravte se na příjezd ruských posil, především tanků. Ty zničte, pak nasedněte do nezničených náklaďáků a odjeďte zpět do tábora. Na místě se dlouho nezdržujte, protože se mohou objevit další ruští vojáci.

 5.mise - Scrap
Obrázek zdroj: tisková zpráva Cílem mise je ukradnout z ruské základny co nejvíce tanků. Na počátku si můžete vybrat, zda proniknete do základny sám a posily pak přivoláte (plán A) nebo zde od počátku budete postupovat dohromady (plán B). Velice doporučuji nepostupovat přímo, ale obejít zleva základnu a proniknout do ní zezadu. Vyhnete se tak několika hlídkám, máte větší přehled a především je menší pravděpodobnost, že způsobíte poplach a přivoláte tak další ruské posily z nedaleké zbořeniny hradu. Po zničení hlídek na základně (pozor, ať některé nenastoupí do tanku) naložte své lidi do tanku(ů) a vydejte se do vesnice Mokropsy. Pokud jste zvolili plán A, nezapomeňte rádiem (0-0-1) zavolat v příhodném okamžiku vaše lidi. Po cestě ze základny ještě narazíte na tank a BMP, které zničte.

 6.mise - Field Exercise
Tentokrát máte za úkol dobýt pomocí získaných tanků základnu Modrava. Na začátku naložte své vojáky do připravených tanků, přičemž sami si zaberte nejlepší T-80. Pak se vydejte zničit první ruské hlídkové stanoviště. Při tom dávejte pozor, aby nikdo neunikl živý. Dva vojáci se pokusí odjet gazíkem, proto se ho pokuste zničit jako první. BMP je na stanovišti prázdná, a proto ho nemusíte ničit za každou cenu - naopak tohle BMP je lepší než to partyzánské, takže si ho můžete i vyměnit.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Pak se vydejte dále a před Bludovem zahněte doprava na Modravu. Nyní je důležitá koordinace s připravenými partyzány okolo Modravy - rádiem (0-0-1) ji dáte pokyn k zahájení útoku - nejprve granáty, pak i jinak. V Modravě se nachází několik obrněných nepřátelských jednotek, z nichž většina je ale v momentu vašeho příjezdu prázdná. Proto se je pokuste zničit co nejdříve. Vstup do Modravy neuspěchejte, zvláště si kryjte levý bok od jihovýchodu, odkud přijedou Rusům na pomoc dva tanky. Zničte je a vyčistěte Modravu od nepřátel - tím je váš úkol splněn.

 7.mise - First Strike
Tato mise představuje největší tankovou bitvu v kampani. Na počátku si opět vlezte do tanku T-80 (v pozici velitele), i za cenu, že z něj vyhodíte jiného člena vašeho týmu. Tyto volné vojáky pak nasměrujte do volných tanků nebo BMP. Je třeba vědět, že kromě vojáků, kteří spadají přímo pod vaše velení, následují váš pohyb i všechny ostatní partyzánské tanky. Kam se přesunete vy, tam vás budou následovat. Máte jen několik minut, než přijedou ruské tanky (o jejich příjezdu jste informováni rádiem).

Pro úspěch celé akce je třeba zvolit správné místo boje. Mně se osvědčilo počkat na ruské tanky zhruba na pozici Cc33. Přijíždějící nepřítel se totiž objevuje postupně na horizontu a je tak vystaven zničujícím salvám vašim tankům. Pokud risknete boj někde na otevřeném prostranství, podlehnete patrně ruské přesile. Když si ale na ně počkáte, jak jsem popisoval, budete je odstřelovat jak králíky. Pro úspěch mise je třeba zničit nejen všechny tanky, ale také několik pěších jednotek nepřítele. Pokud se vám mise nebude chtít ukončit, běhá tam patrně nějaký zapomenutý voják - důkladně zkontrolujte místo bitvy a blízké okolí.

 8.mise - Hostages
Obrázek zdroj: tisková zpráva Tentokrát je vaším cílem zachránit zajaté civilisty, které drží Rusové ve vesnici Velká Ves. Do vesnice se musíte dostat nepozorovaně - pokud vás Rusové zbystří, civilisty zabijí. Proto se nepokoušejte jít do vesnice přímo, protože tam vás hlídka zcela jistě objeví. Lepší je dostat se do vesnice třeba od vody, tzn. obejít vesnici zprava. Skrz pobořené zdi se dostaňte až do k rukojmím, postřílejte stráže i hlídky okolo vesnice.

Dlouho se ale ve vsi nezdržujte, protože byste se mohli dočkat ruských posil. Civilisté sami utečou, jakmile jim nebude nic hrozit. Z vesnice spolu s civilisty na severovýchod, kde dostanete další úkol - dobýt základnu ve vesnici Blata. Počkejte si na vlastní posily a postupujte obezřetně na Blata. Po cestě s největší pravděpodobností narazíte na ruský oddíl, který je třeba zlikvidovat. Pokud dosud nemáte protitankovou zbraň, seberte ji nějakému mrtvému vojákovi teď. V Blatech totiž budete muset zničit dvě BMP a ve vašem týmu není žádný protitankový specialista. Na základně narazíte ještě na několik vojáků - vyčistěte základnu a stáhněte se na místo určení. Můžete k tomu využít i dvou Uralů ze základny.

 9.mise - Information
Obrázek zdroj: tisková zpráva Osamoceně musíte proniknout do statku a vyslechnout rozhovor o dalších plánech Rusů. Postupujte přímo ke statku a sledujte dvě dvojčlenné hlídky, které statek obcházejí. Vyčíhněte si vhodný okamžik a vlezte skrz díru ve zdi dovnitř. Vlevo za zdí se schovejte a vyslechněte rozhovor. Stejnou cestou se pak vraťte (opět pozor na hlídky) a dojděte k čekajícímu automobilu, do kterého nastupte. Během celé mise nezapomeňte, že nesmíte nikoho zabít a do vyslechnutí rozhovoru ani nesmíte být objeveni.

 10.mise - Occupation
Toto je jedna z nejtěžších misí v kampani. Během celé mise dbejte na minimální ztráty a také na to, aby vaši vojáci měli dostatek munice. Začínáte nad Mírovem. Postupujte vlevo od vesnice a zamiřte směrem k věznici na kopci. Zlikvidujte hlídku a počkejte si, až se objeví BMP. Po jejím zničení (měli byste mít RPG) očekávejte několik ruských vojáků především zprava od věznice. Obezřetně postupujte k věznici a likvidujte všechny vojáky, kteří se objeví. Na nádvoří věznice jsou pak poslední dva vojáci. Zlikvidováním všech vojáků u věznice končí první, lehčí úkol. Od mrtvých vojáků doplňte munici nejen svou, ale i všem vojákům - munice bude potřeba skutečně dost a dost. Speciálně se vyplatí sebrat jednomu vojákovi Dragunov (o něm později).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Jakmile obsadíte věznici, projedou okolo vás dva partyzánské tanky, které se přesouvají na pozici k útoku na základnu. K té směřujte i vy, ale nespěchejte - les nalevo je plný vojáků a každý mrtvý voják z vaší skupiny vám bude později chybět. Neustále dbejte, aby vaši vojáci měli dostatek munice, především se vyplatí dát jim kulomety od mrtvých Rusů. Když už budete dostatečně blízko k základně, dejte pokyn k tankům k útoku. Na úspěchu tanků závisí do značné míry i úspěch celé mise, proto se je pokuste podpořit.

Po napadení základny vyrazí jeden nepřátelský oddíl směrem k Mírovu - buď se jim vyhněte nebo zlikvidujte. Spousta vojáků však v táboře zůstává, takže se vám zde může hodit sebraný Dragunov, kterým můžete většinu z nepřátel odstranit. Po chvíli dorazí od severovýchodu ruské posily včetně dvou BMP - opět nutno zlikvidovat (ideální je, pokud máte stále k dispozici alespoň jeden tank). V případě, že se vám náhodou podaří obsadit základnu ještě před příchodem posil, můžete využít prázdné BMP v základně - obsaďte ji a pohodlně Rusy postřílejte. Mise končí, jakmile bude celá základna vyčištěna od Rusů včetně posil.

 11.mise - Counterattack
Obrázek zdroj: tisková zpráva Mise bezprostředně navazuje na předcházející. Jste uprostřed základny se zbytkem vojáků a musíte čelit nepřátelskému protiútoku, tentokrát od jihu. Ihned nasedněte do prázdné BMP a postřílejte všechny ruské vojáky, kteří se vzápětí objeví. Po této první vlně útoku budete mít hezkých pár minut na to, abyste se připravili na druhou vlnu tvořenou obrněnými vozidly.

Je dobré vědět, že mise je koncipována tak, že Rusy nemůžete porazit. Proto není důležité, jestli zničíte všechny ruské tanky. Pokud je přesto chcete poškádlit, už kvůli bodům z mise, je výhodné naklást jim na příjezdovou cestu miny, které najdete na základně v bednách. Po příjezdu tanků přiletí i ruské vrtulníky a v tom okamžiku se mění plán mise - základnu nelze udržet, je nutné stáhnout se do lesa ne severu. Až se tam dostanete, mise končí.

Více se o všem okolo hry Operation Flashpoint dočtete na našich specializovaných stránkách Flashpoint.Tiscali.cz, odkud si stáhnete i spoustu dalších přídavných mísí nebo přídavků. Zhruba za týden přineseme druhý díl návodu popisující druhou půlku hry.

Stáhněte si: Trailer (2 MB nebo 6 MB), Cheaty, Singleplayer demo (63 MB nebo 67 MB) a multiplayer demo (50 MB) původního OFP

Související články: Recenze, Rozhovor o Resistance, Operation Flashpoint recenze - 1.díl, 2.díl, 3.díl a návod - 1.díl, 2.díl, 3.díl, Operation Flashpoint: Red Hammer recenze, ČSLA kampaň a addon, Rozhovory s Janem Hovorou a Vojtěchem Novákem z Bohemia Interactive Studia, Tutoriály - 1.díl, 2.díl, 3.díl, První dojmy z dema, Všechny novinky o Flashpointu

 
Leon
připravil: jd
 
 

Verdikt:

Datadisk se vším všudy, který by fanouškům Flashpointu neměl chybět. Flashpoint se dočkal vylepšeních, po kterých jsme všichni volali, takže volba je jasná - snad i cena bude příznivá.

Nejnovější články