Zlatý grál herních monitorů v testu: Acer Predator X27 se 4K, 144 Hz, HDR a G-Sync
zdroj: Acer

Zlatý grál herních monitorů v testu: Acer Predator X27 se 4K, 144 Hz, HDR a G-Sync

5. 1. 2019 18:01 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Na našem redakčním stole už se protočila spousta zobrazovadel. Po ultra-širokém monitoru, HDR televizi a 4K herním displeji přišel na řadu i svatý grál herních LCD: 4K monitor s G-Sync, obnovovací frekvencí 144 Hz a podporou HDR. Jak se na takovém kusu hardwaru hraje? A přináší monitor opravdu tak nekompromisní zážitek? Dozvíte se v testu.

Doba přeje monitorům s vysokou obnovovací frekvencí, alespoň v hráčské obci. Vysoká obnovovací frekvence má nesporné výhody pro hraní her: pokud máte dostatečně výkonnou grafickou kartu, která dokáže vyprodukovat potřebné množství snímku za sekundu, bude vám odměnou plynulejší obraz a nižší input lag.

Pokud se vysoká frekvence navíc spojí s adaptivní synchronizací, jako je například G-Sync, získáte navíc obraz bez rušivých obrazových artefaktů (tearing).

Co je G-Sync?Takto vypadá tearing
G-Sync je technologie adaptivní synchronizace, která eliminuje některé neduhy spolupráce grafické karty a monitoru. Jde o to, že grafická karta posílá na monitor snímky s variabilní frekvencí (podle toho, jak stíhá vykreslovat), zatímco monitor má frekvenci fixní (klasicky 60 Hz, herní modely i 120 Hz a více). Rozdíl těchto frekvencí způsobuje na obrazovce vizuální artefakty, jako například tzv. tearing, kdy lze v obraze pozorovat posun jednoho snímku vůči druhému. To se dá vyřešit zapnutím vertikální synchronizace (V-sync), bohužel to s sebou nese i negativa (zvýšený input lag). Monitor s G-Sync naproti tomu synchronizuje svou obnovovací frekvenci přesně podle výstupu grafické karty, čímž těmto nedostatkům zamezuje.

No a když do kotlíku přihodíte ještě rozlišení 4K, podporu HDR, 10bitové barvy a lokální stmívání, je vám jasné, že koukáte na úplný high-end na poli herních displejů.

Acer Predator X27 je společně s Asusem PG27UQ jediným monitorem na českém trhu, který všechny uvedené parametry představuje v rámci jednoho zařízení. Zní to báječně, ale kromě ceny je zde ještě jeden háček: rozhraní DisplayPort, jehož propustnost v aktuální revizi 1.4 na takovou výbavu už prostě nestačí. Acer (a ostatně i konkurenční Asus) se tak musel uchýlit ke kompromisnímu řešení. Než vyzradím, jak toho výrobce dosáhl, pojďme si monitor podrobněji představit.

Parametry Acer Predator X27

Displej má rozlišení 4K, tedy 3840 × 2160 pixelů, a úhlopříčku 27". Jedná se o typ IPS s LED podsvícením. Ten už z podstaty své technologie zaručuje široké pozorovací úhly, na druhou stranu nemá takový kontrast jako VA panely. To Acer úspěšně kompenzuje technologií lokálního stmívání. Ta podle obsahu na obrazovce podsvícení tlumí, čímž se ve tmavých částech obrazu zamezí prosvítání světla skrze displej a dojde tak ke zvýšení kontrastu. Monitor má takových zón 384, takže dokáže ztlumení podsvícení přesně zacílit. V odborné hantýrce se této vlastnosti říká Full Array Local Dimming, neboli zkratkou FALD.

Pozorovací úhly Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Pozorovací úhly Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Panel má maximální obnovovací frekvenci 144 Hz, ale pouze v OC režimu. Jakkoli je monitor prezentován jako 144Hz model, pro takovou frekvenci je nutné monitor nastavit do OC módu, jinak půjde v operačním systému zvolit jako maximum pouze 120 Hz.

Displej se vyznačuje opravdu vysokým jasem. Průměrná svítivost dosahuje v HDR kolem 600 nit, maximum je až někde kolem 1000 (podle množství bílého obsahu ve scéně, viz RTings). To jsou hodnoty, které se vyrovnají nejmodernějším HDR televizím. Pro konzumaci obsahu v HDR: ideál. U SDR je jas nižší (300 nit), ale pro tento typ obsahu je to hodnota více než dostačující.

Obraz Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Co se barevného podání týče, Predator X27 pokrývá podle měření RTings téměř 100 % barevného prostoru AdobeRGB a dosahuje vysokých hodnot také u HDR gamutu DCI-P3. Kromě hraní her a sledování v HDR by tak klidně mohl posloužit i profi grafikům. Displej dokáže pracovat s 10bitovou barevnou hloubkou, panel je nativní 8bit s FRC.

Povrch displeje je antireflexní. Jedince citlivé na únavu očí potěší také fakt, že monitor je flicker-free, tedy že pro regulaci jasu nepoužívá PWM, které zapříčiňuje nepříjemné blikání podsvícení.

Konektorová výbava monitoru zahrnuje DisplayPort a HDMI, z výstupů zde máme sluchátkový jack a dokonce čtyři USB 3.0. Predator X27 tak může dobře posloužit i jako USB rozbočovač pro připojení myši/klávesnice nebo dalších periferií. Nemůže chybět ani základní audio: dva 4W reproduktory.

Konektory Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Konektory Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Konektory Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Acer Predator X27
Úhlopříčka 27" (68,6 cm)
Rozlišení 3840 × 2160 px
DPI 163,18
Typ panelu IPS, antireflexní povrch
Podsvícení LED, lokální stmívání (FALD), 384 zón
Obnovovací frekvence 120 Hz, 144 Hz OC
Adaptivní synchronizace Ano, G-Sync
Jas 600 cd/m2 typicky, peak až 1000 cd/m2
HDR Ano, HDR10, certifikace DisplayHDR 1000
Odezva 4 ms (GTG)
Pozorovací úhly 178° / 178°
Vstupy HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
Výstupy 4× USB 3.0, audio jack 3,5 mm
Audio 2× 4 W
Váha 12,3 kg
Cena 64 990 Kč

Zpracování a ergonomie Acer Predator X27

Ve srovnání se svým úhlavním konkurentem, monitorem Asus PG27UQ, má Predator X27 poměrně střízlivý vzhled. Kryt je plastový, s výbrusem připomínajícím kartáčovaný hliník nebo s jemným tečkovaným reliéfem.

Extravagantní je až noha monitoru, která má jasnou gamingovou stylizaci s logem Predator. Na ni navazuje kovový stojan, který je elegantní a štíhlý, ale zase zabírá na stole hodně místa.

Zapnutý monitor upoutá nicméně ještě něčím jiným: barevným osvětlením, které vychází zezadu a zespoda monitoru. Ambient Light, jak Acer nasvícení nazývá, lze konfigurovat v OSD menu přístroje. Nastavit můžete jas, barvu, efekty a světelné přechody, anebo funkci úplně vypnout.

Osvětlení Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Osvětlení Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Monitor umožňuje pouze základní organizaci kabeláže. Otvorem ve stojanu lze kabely nasměrovat tak, aby se nepletly, vzhledem ke štíhlým proporcím stojanu už je však dále nikam neschováte. Alespoň, že má monitor krytku zapojených konektorů, které tak při pohledu zezadu nekazí vzhled.

Krytka konektorů Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Krytka konektorů Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Rámeček monitoru není nejužší, ale má to svůj důvod. K displeji totiž Acer dodává sadu stínítek, které se montují na boky a vrch monitoru a zabraňují odleskům. Takové vybavení známe spíše z profi sféry (grafici, DTP atp.), u herního speciálu je jejich přítomnost v balení neobvyklá. Ale samozřejmě, stínítka může využít i hráč, zvláště, pokud ho odlesky na displeji vyrušují. Pozitivem je, že jednotlivé díly drží na svém místě pomocí magnetu, v případě potřeby se tak dají rychle a jednoduše odejmout.

Stínítko Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Stínítko Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Ovládací prvky jsou na zádech monitoru, kromě čtveřice tlačítek zde najdeme ještě malý joystick. Procházení menu a potvrzování voleb vyžaduje kombinovat mačkání tlačítek s pohybem joysticku, což mi příliš nevyhovovalo. Často se mi stávalo, že jsem se přehmátl a musel nastavení projíždět znova. Uvítal bych ovládání pouze tlačítky, anebo pouze joystickem. Ale to je spíš záležitost testera hardware, běžnému uživateli, pokud si nebude monitor tweakovat 2× denně, bude přístupnost tlačítek prakticky lhostejná.

Ovládací prvky Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora Ovládací prvky Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Důležitou položkou v testu monitoru je však možnost polohování. Ideální monitor by měl být výškově nastavitelný, měl by se umět otáčet v podstavci kolem svislé osy, umožnit náklon obrazovky a také její přetočení na výšku (pivot). V této disciplíně dostane Acer Predator X27 známku 2, jako ve škole. Z vyjmenovaných požadavků nesplňuje pouze přetočení (pivot).

Test monitoru

Teorii máme za sebou, jak se však na takovém monitoru hraje?

První dojem je perfektní: výrazné barvy, temná černá, až nekřesťansky silný jas, který dokáže scény v HDR patřičně „prosvítit“. 4K rozlišení na 27" úhlopříčce je také velmi jemné a zaručuje ostrý obraz.

Po chvíli však začne uživatel přicházet na jednotlivé neduhy monitoru. První věc už jsem naťukl v úvodu: na megalomanskou kombinaci 4K rozlišení, obnovovací frekvence 144 Hz, HDR a zapnutého G-Sync už propustnost DisplayPort 1.4 nestačí. Bylo proto třeba sáhnout po obezličce s názvem chroma subsampling. O co jde?

Obrazový signál se skládá ze dvou složek: jasu (luma) a barvy (chroma). Chroma subsampling, neboli česky „podvzorkování barvonosných složek“, využívá vlastnosti lidského oka, které je citlivější na jas než na barvu. Barvonosná složka pixelu se tak dá omezit, aniž by došlo ve většině případů ke vnímatelné ztrátě kvality obrazu, a ušetřit tak datový tok. S touto technikou jste se již určitě setkali, i když si to třeba nemyslíte: je základem komprimace obrazového formátu JPEG nebo způsobem, jak komprimovat video signál u televizí.

Výsledkem komprimace ale může být stav kdy se některé barvy jakoby přelévají do sousedních pixelů. U her a videí je efekt prakticky nepostřehnutelný, avšak u textu nebo na ostrém přechodu některých odstínů můžeme pozorovat rozpité zobrazení nebo neostré okraje. V případě televizí, kde se počítá se zobrazováním prakticky jen multimediálního obrazu, to problém není, nastat by ale mohl u počítačového monitoru, u kterého se předpokládá, že bude sloužit také pro zobrazování textu. Jak to vypadá v případě Acer Predator X27, jsem zachytil na následujících snímcích.

Test chroma subsampling Acer Predator X27Test chroma subsampling Acer Predator X27Test chroma subsampling Acer Predator X27Test chroma subsampling Acer Predator X27Test chroma subsampling Acer Predator X27Test chroma subsampling Acer Predator X27

Pořadí obrázků: 120 Hz SDR | 144 Hz SDR | 144 Hz HDR.
U 144 Hz, HDR nebo SDR, vidíme jasné narušení barvy písma. Ačkoli by se mělo jednat o jednolitou černou nebo bílou barvu, některé pixely táhnou do žluta, růžova nebo fialova.

Z příkladů vidíme, že propustnost DisplayPort 1.4 nestačí ani na rozlišení 4K při frekvenci 144 Hz v SDR - aktivuje se komprimace. Abychom získali obraz bez podvzorkování, museli bychom frekvenci snížit na 120 Hz.

Situace v případě HDR je ještě náročnější, protože vyžaduje 10bitové barvy, které dále ukrajují z potřebné propustnosti. 4K HDR obraz bez komprimace tak získáme až při snížení obnovovací frekvence na 98 Hz. To už je dosti velká oběť.

Acer Predator X27 - nastavení 144 Hz HDR 4KAcer Predator X27 - nastavení 98 Hz HDR 4K

Nastavení obnovovací frekvence 144 Hz při 4K HDR aktivuje chroma subsampling (na snímku formát výstupu YCbCr422). Pro zachování HDR obrazu bez komprimace je nutné frekvenci snížit až na 98 Hz.

Už jsem mluvil o excelentním kontrastu? A že za to můžeme děkovat lokálnímu stmívání? I to s sebou bohužel nese jeden negativní efekt: prosvítání podsvícení kolem světlých objektů na tmavém pozadí, takzvaný clouding. Je to logické: i když má Acer k dispozici 384 zón podsvícení, kterými může tlumení diod efektivně zacílit, na rozhraní světlé a tmavé vždy nějaké světlo pronikne. To je omezení technologie. Při obvyklém provozu není clouding viditelný, všimnout si ho však můžete při kontrastním, statickém obrazu. Lokální stmívání se v SDR módu dá vypnout pomocí položky „SDR Variable Backlight“ v OSD monitoru, kontrast si tak ale ponížíte na úroveň běžného IPSka.

Acer Predator X27 - clouding

Při zapnutém lokálním stmívání (SDR Variable Backlight) můžeme pozorovat průsvity podsvícení kolem světlých objektů. Efekt je ale zřetelný pouze při statické scéně s tmavým pozadím, jako jsou například ikony na černé tapetě plochy.

Poslední z mých výhrad se týká záležitosti u monitorů velmi neobvyklé - chlazení. Výkonná elektronika displeje pro svůj chod vyžaduje aktivní chlazení ventilátorem. Uvnitř šasi se tak nachází malý větráček, který se v zátěži pravidelně spouští.

Pokud budete v tiché místnosti a na hluk se zaměříte, je možné šum ventilátoru zaslechnout, ale při běžném provozu, tím spíš s nasazenými sluchátky nebo zapnutými reproduktory, vás rušit nebude. Je to ale taková rarita, že si komentář zaslouží.

Mimo vyjmenované kompromisy ale monitor exceluje. Odezva 4 ms je dostatečně rychlá i pro kompetitivní hráče, široký gamut zobrazuje věrně obsah v HDR i SDR a G-Sync v rozmezí 24-144 Hz zajišťuje plynulý obraz bez artefaktů.

S posledním updatem Windows navíc HDR funguje po většinu času tak, jak by člověk očekával. Při zapnutí v nastavení lze nastavit kompenzaci jasu při zobrazení SDR, takže plocha nevypadá už tak mdle nebo naopak příliš přepáleně. Ve hrách je pak zapnutí HDR otázkou několika kliků v menu. Uspokojivost výsledku samozřejmě závisí na konkrétním titulu, ale uživatelská zkušenost s HDR už je lepší než před rokem.

HDR jsem otestoval ve hře Shadow of the Tomb Raider. Díky špičkovému jasu má obraz dynamiku, objekty výrazněji odrážejí světlo, barvy jsou živější, přesto není obraz přesaturovaný. Tak to má být.

Acer Predator X27 - Shadow of the Tomb Raider SDRAcer Predator X27 - Shadow of the Tomb Raider HDR

Shadow of the Tomb Raider v režimu SDR (nalevo) a HDR (napravo).

Hodnocení monitoru Acer Predator X27

Jako každý high-endový produkt, který vyšlapává cestičku budoucímu mainstremu, je i Acer Predator ambivalentní. Na jednu stranu exceluje svými obrazovými parametry a výkonem ve hrách, na druhou stranu se nedokáže vyhnout porodním bolestem a extrémní ceně.

Pokud bych monitor hodnotil čistě jako herní příslušenství, mám důvod k radosti. Komprimace barev ani clouding při lokálním stmívání nemá ve hrách zásadní negativní efekt. Pozitiva v podobě 144 Hz, širokého gamutu, 4K HDR a G-Sync jasně převládají. Samozřejmě, kdo se nespokojí s kompromisem a chce hrát ve 4K HDR při 144 Hz bez komprimace, ten má stále ještě smůlu. Takový datový tok aktuální DisplayPort prostě nezvládne. Maximum při takovém nastavení je 98 Hz.

Acer Predator X27 zdroj: Vlastní foto autora

Kde je ještě omezení z nedostatku propustnosti viditelné, je práce nebo běžné počítačování (texty, web). V takovém případě už si grafických artefaktů pramenících z komprimace můžeme všimnout. Ale bude grafik potřebovat pracovat ve 144 Hz? Pořídí si běžný uživatel takový monitor na práci s texty?

Závěr tedy bude dvoustranný, stejně jako výsledný produkt. Pro hráče jde o téměř ideální monitor, který ale je drtivé většině populace zapovězen svou cenovkou téměř 65 000 Kč. Jinými slovy: krásný kus hardwaru, který je ale spíše než prodejním artiklem první vlaštovkou a důkazem, že když se chce, jde to i dnes.

Nejnovější články