Jak se hraje na HDR televizi? Test Sony Bravia KD-55XF8505
zdroj: Vlastní foto autora

Jak se hraje na HDR televizi? Test Sony Bravia KD-55XF8505

11. 7. 2018 18:30 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Hned dva díly našeho Hardware Clubu jsme věnovali displejům a technologii HDR. Proto jsme uvítali, když se nám pod ruky dostala HDR televize od Sony, na které jsme si mohli podporu této technologie ve hrách vyzkoušet. Bude Bravia KD-55XF8505 hráčům sedět?

Sony Bravia KD-55XF8505 je letos uvedená televize z řady XF85, což v rámci marketingu Sony znamená vyšší střední třídu. Jedná se o 55" televizi s rozlišením 4K a podporou HDR. Od vyšších řad ji odlišuje především absence lokálního stmívání, takže nemůžeme očekávat tak vysoký kontrast obrazu. Displej je technologie IPS, podsvícení je realizováno pomocí LED po obvodu (tzv. Edge LED). Co to znamená nejen pro HDR, si povíme dále v samostatných kapitolách.

Co je lokální stmívání (local dimming)?
Aby byl obraz na LCD displeji viditelný, potřebuje podsvícení. To však s sebou nese negativní jev: světlo z podsvícení displej vždy částečně propustí, proto i tmavý pixel na LCD displeji „svítí“. To je problém u zobrazení černé barvy, která tak není 100% černá, ale spíš se jedná o velmi tmavý odstín šedé (podle kvality televize).

S tím se snaží bojovat technologie lokálního stmívání, která, jak naznačuje název, umožňuje podsvícení lokálně tlumit podle zobrazené scény. Televize dokáže obraz analyzovat za běhu a rozhodnout, kdy a kde je možné podsvícení snížit, aby bylo dosaženo lepšího podání černé a tím pádem i vyššího kontrastu. Přesvědčivost výsledku závisí z velké části na počtu zón, které takto televize ovládá. Čím více zón je, tím je možné ztlumení jasu přesněji zacílit a dosáhnout věrnějšího zobrazení.

Vzhled a parametry Sony Bravia KD-55XF8505

55" Sony Bravia je široká 123 cm a na výšku měří asi 78 cm, včetně stojanu. Přesněji řečeno dvou stojanů: model má dvě stříbrné nohy, které drží televizi s jistotou, ačkoli byste z jejich konstituce hádali spíš opak. Výhodou stojanů je možnost provléci jimi kabeláž, která tak nebude hyzdit prostor za televizí.

Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Televize má tenký rámeček vyvedený v tmavě šedé barvě s hliníkovým finišem, ale jedná se pouze o imitaci, materiálem je to plast. Tenká je nicméně i samotná televize – její hloubka činí kousek nad 3 centimetry. Displej je polomatný a odrazy v prosvětlené místnosti eliminuje jen částečně, jak je vidět z fotografií výše.

Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Co se konektorů týče, televize se nemá za co stydět. Najdeme na ní 4 HDMI, 3 USB porty, z nichž jeden je ve verzi 3.0 s vyšším výstupním proudem (dobré na externí disky), jack na sluchátka, LAN konektor, optické audio, komponentní a AV vstupy a samozřejmě anténní konektory.

Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Další konektivita zahrnuje WiFi ac, Bluetooth ve verzi 4.1 a překvapivě také Chromecast, který je v televizi integrován.

Parametry Sony Bravia KD-55XF8505
Úhlopříčka 55" / 138,8 cm
Rozlišení 4K (3840 × 2160)
Displej IPS LCD, LED podsvícení (po obvodu – Edge LED)
Obnovovací frekvence 100 Hz
HDR HDR10, HLG
Konektivita 4× HDMI, WiFi, Bluetooth, 3× USB, LAN, optical audio, integrovaný Chromecast
Cena 36 999 Kč

Ovládání televize

Televize běží na systému Android TV ve verzi 7.0, který nabízí možnosti, jaké známe z chytrých telefonů. Nedostatkem aplikací a her tedy televize nestrádá. Pohodlné je také hlasové ovládání a vyhledávání, které na Androidu funguje spolehlivě.

Prostředí Android TV je přehledné a nebude problém se v něm vyznat i úplnému začátečníkovi, ovládat jde navíc kromě přibaleného IR ovladače i DualShockem nebo gamepadem z Xbox One. Stačí ovladač spárovat přes Bluetooth.

Android TV na Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Odezva televize na povely a celková svižnost prostředí je ale špatná. Po stisknutí tlačítka na ovladači reaguje televize často se zpožděním, takže je nutné příkaz opakovat, což zapříčiňuje řadu nechtěných voleb. Rovněž procházení menu a zapínání aplikací provází citelné zpoždění, které zážitek z používání kazí. Je pravdou, že systém Android je na televizích pověstný svou „pomalostí“, od nového modelu v roce 2018 bychom však očekávali, že se zasadí o nějaké zlepšení. To bohužel v případě Sony Bravia KD-55XF8505 neplatí.

Jak je na tom Sony Bravia KD-55XF8505 s HDR?

Podstatou HDR, neboli vysokého dynamického rozsahu, je zvětšení rozdílu mezi nejtmavějším a nejsvětlejším bodem, který dokáže televize zobrazit. Jinými slovy: zvýšení kontrastu. Formáty HDR umožňují do informací o obrazu zanést také hodnotu jasu. Podle potřeby tak tvůrce může určit, že zapadající slunce v popředí bude zářit jasem 300 nitů, zatímco hory v pozadí budou mít jas 1 nit. S takovým přístupem je možné docílit zobrazení přibližující se realitě, nebo alespoň tak, jak byl obrazový materiál zachycen kamerou (či jinak vyprodukován). S věrností zobrazení také souvisí počet zobrazitelných barev. Doporučení pro HDR proto určují, jaké pokrytí gamutu a jakou barevnou hloubku má televize splňovat, aby se dala považovat za „HDR ready“.

Certifikace UHD Premium stanovuje ideální parametry pro HDR následovně: rozsah jasu 0,05–1000 nit pro LCD displeje a 0,0005–540 nit pro OLED displeje (OLED televize nedokáží vyprodukovat tak vysoký jas, na druhou stranu mají podstatně temnější „černou“, takže je rozsah posunut). Barevná hloubka musí být 10bit a pokrytí barevného prostoru DCI-P3 z 90 %. Jak je na tom Bravia KD-55XF8505?

Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Podle měření serveru benchmark.pl dosahuje televize maximálního jasu kolem 500 nitů, takže v zobrazení HDR musíme čekat nějaké kompromisy. Na výsledek bude mít vliv i nízký (na HDR) kontrast IPS panelu, který je dán omezením této zobrazovací technologie a činí asi 1000 : 1. Kontrast lze podstatně vylepšit lokálním stmíváním, jak jsme si pověděli v medailonku výše, ale tím bohužel Bravia nedisponuje. Kvůli omezení podsvícení Edge LED zvolilo Sony pouze celoobrazovkové stmívání, které tlumí jas LED podle toho, zda na obrazovce převládá tmavá scéna, či nikoli. Musíme uznat, že ovládací algoritmus funguje velmi dobře a změny nejsou postřehnutelné, ale výsledek se samozřejmě může lišit podle obsahu. Funkce se aktivuje v nastavení volbou „Pokročilé zvýraznění kontrastu“.

S barvami je na tom KD-55XF8505 slušně. Pokrytí barevného prostoru DCI-P3 dosahuje podle benchmark.pl 80 %, barevná hloubka je požadovaných 10 bit.

Uvidíme, jak si s takovými vstupními předpoklady poradí hry a naše trénované oči.

4K a HDR v akci

Při zapojování zdroje do televize je třeba zvolit správné HDMI. Ze čtyř konektorů podporují rozlišení 4K při 60 Hz pouze porty HDMI 2 a 3. Na nich je pak zároveň možné zprovoznit HDR. Je ale třeba v nastavení HDMI přepnout „Formát signálu“ na „Vylepšený formát“, jinak televize bude hlásit, že HDR není podporováno. Je nutné zdůraznit, že zapnutím „Vylepšeného formátu“ se obraz pro zdroje HDR podvzorkuje na YCbCr 4:2:2, aby tak přenosová kapacita rozhraní HDMI na provoz dostačovala.

Sony Bravia KD-55XF8505Sony Bravia KD-55XF8505

Pro zprovoznění HDR je třeba v nastavení HDMI přepnout „Formát signálu“ na „Vylepšený formát“. Na obrázcích je stav před a po na konzoli Xbox One X.

Pro účely hraní ve 4K s HDR jsme k televizi připojili herní konzoli Xbox One X. HDR jsme vyzkoušeli ve hře Rise of the Tomb Raider, která patří mezi vylepšené tituly Xbox One X. Výsledek mezi SDR a HDR verzí hry je opravdu znát. HDR obraz má patřičnou hloubku, je více kontrastní, stíny jsou temnější, jasné plochy více září. SDR obraz je naproti tomu výrazně plošší, barvy v přímém srovnání vypadají až mdle.

HDR Rise of the Tomb RaiderHDR Rise of the Tomb Raider

Poslední Lara Croft v HDR (nalevo) oproti SDR (napravo). Rozdíl jsme museli zachytit pomocí fotoaparátu, screenshot v tomhle případě moc nefunguje. Omluvte odlesky displeje, které výsledek trochu kazí. I přesto jde vidět, že se jedná o znatelné vylepšení.

Z uživatelského hlediska je HDR jasný posun vpřed. Kdo má na paměti vybledlé TN displeje, pro toho bude HDR pastva pro oči. Vysoký dynamický rozsah však nelze aktivovat globálně, dobrého výsledku dosáhne jen takový zdroj, který byl pro HDR navržen nebo optimalizován. U her není bohužel podpora samozřejmá, setkáme se s ní povětšinou jen u nejnovějších AAA titulů. Pro Xbox existuje seznam her s podporou HDR.

Pokud bychom HDR aktivovali pro obsah, který tomu nebyl přizpůsoben, pravděpodobně docílíme velmi přesaturovaného obrazu s nepřesnými barvami. Úspěšně to jde nasimulovat například v menu konzole. Za normálních podmínek se obraz do formátu HDR přepne až se spuštěním hry, vynutíme-li však HDR již dříve, získáme ukázku, jak to nemá vypadat.

Xbox One X HDR menuXbox One X HDR menu

Vynucené HDR pro obsah, který mu není přizpůsoben, může způsobit více škody než užitku. Srovnejte snímek SDR nalevo s HDR napravo. Přesaturovaný obraz, ztráta barev, slité detaily.

Samotné HDR ale z televize rázem herní model neudělá. Hráči se musí zaměřit na metriky jako odezva, input lag, adaptivní synchronizace nebo kvalita upscalingu z nižšího rozlišení do 4K.

Odezva panelu v Sony Bravia KD-55XF8505 je dobrá, nezaznamenali jsme žádné viditelné artefakty obrazu při přechodu barev nebo rychlém pohybu.

To se však nedá říct o input lagu v základním nastavení televize. Ten dosahuje k 100 ms a na ovládání to už je znát. Při testu v Battlefield 1 byly reakce na povely gamepadu líné. Naštěstí se to dá vyřešit zapnutím herního módu, který sice deaktivuje některá vylepšení obrazu, ale input lag klesne až k hodnotě 30 ms. Ovládání se tím stane dostatečně responzivní.

HDR Rise of the Tomb RaiderHDR Rise of the Tomb Raider

Rozdíl mezi základním (standardním) a herním režimem obrazu ve hře Rise of the Tomb Raider. Barvy v základu táhnou trochu do modra, jako příliš intenzivní vidíme i vyostřování textur. V herním režimu jsou barvy i textury přirozenější, i když ne tak výrazné. Volba závisí na osobních preferencích, nicméně hráčům bychom doporučili kvůli snížení input lagu zvolit herní mód.

Co se týče adaptivní synchronizace, tou nová Bravia nedisponuje. Není to ale žádná výjimka, FreeSync zatím podporuje pouze pár televizí z nejvyšší řady Samsung, takže to není nic, s čím by mohl hráč počítat. Snad se v budoucnu dočkáme s nějakým updatem firmwaru.

Upscaling obrazu do 4K jsme vyzkoušeli na testovacím Full HD videu i při hraní God of War ve Full HD (PS4). Televize umí převzorkování dobře a obraz vypadá přirozeně. Model lze tedy doporučit i hráčům, kteří plánují přehrávat obsah v nižším než nativním rozlišení 4K.

Sony Bravia KD-55XF8505 zdroj: Vlastní foto autora

Je nová Bravia vhodná pro hráče?

Sony Bravia KD-55XF8505 parametrově zapadá do střední třídy, takže v reprodukci HDR obsahu nedosahuje takových kvalit jako dražší televize, a to především díky nižšímu jasu, kontrastu a absenci lokálního stmívání. I přesto je efekt HDR značný a obraz dojde citelného vylepšení. Pokud máte konzoli, která dokáže rozběhat rozlišení 4K, pak ještě lépe.

Tradiční Achillova pata televizí, tedy jejich input lag, řeší Bravia herním režimem. Díky němu se televize dostane na hodnoty kolem 30 ms, což už je pro běžné hraní dostačující. Kompromis v podobě deaktivace některých obrazových vylepšení rádi přijmeme, bez nich obraz vypadá přirozeněji.

Pokud bychom se měli na televizi podívat ne jako hráči, ale jako běžní uživatelé, jasnou překážkou by pro nás byl výkon systému Android, který nedosahuje očekávání televizoru za více než 35 tisíc. Záseky a pomalá odezva zážitek z používání znepříjemňují.

Díky výše zmíněným pozitivům ale Bravia KD-55XF8505 jako herní televize obstojí.

Nejnovější články