Všechna známá fakta o PlayStation 4 na jednom místě
zdroj: Archiv

Všechna známá fakta o PlayStation 4 na jednom místě

11. 6. 2013 10:30 | Hardware | autor: Aleš Smutný |

Sony v noci představila podobu, funkce a cenu své nové konzole PlayStation 4 a po prvních dobrých zprávách jsme dostali oficiální materiály ohledně mnoha funkcí a specifikací. Takže, ještě jednou, popořádku a podrobněji vše, co zatím o PlayStationu 4 víme.

Cena stanovená pro Evropu je 399 eur, ovšem můžeme počítat s tím, že v jednotlivých zemích se může i tak cena lišit. Stejně tak jsme už smířili s tím, že u nás tradičně nebudou fungovat některé funkce jako je Netflix. PlayStation 4 vyjde o vánocích v regionu severní Ameriky i Evropy, přesnější datum ale zatím není známo a není ani jasné, zda půjde o simultánní vydání.

K dispozici bude jediný model – jet black s 500GB diskem. Disk půjde vyměnit, jak jsme zvyklí z PS3. Společně s novou generací PlayStation opustí analogové AV výstupy, vše poběží už jen přes HDMI a optický port.

Co se týče tolik diskutovaného tématu bazarových her, PlayStation 4 nebude klást žádné překážky. Hry budete moci prodávat, kupovat, prostě tradiční model, žádné dodatečné poplatky atd. Vlastnit budete hru na disku, nikoliv licenci jako v případě Xbox One.

Hraní her nebude vyžadovat pravidelné připojení k internetu. PlayStation 4 si opět uchovává tradiční model nebude vás nutit k pravidelnému přihlašování, nicméně je logické, že bez připojení si nestáhnete aktuální updaty.

Zvětšit zdroj: Archiv

Hry se budou opět instalovat na disk, ale bude fungovat již propagované částečné instalování a hraní. Zatímco budete hrát, zbytek hry se vám nainstaluje do systému. Stále ovšem budete potřebovat ke spuštění svou placku se hrou a to i když bude nainstalována na HDD (samozřejmě mimo titulů, které si koupíte skrze digitální distribuci).

Hry nebudou mít regionální zámek. Budete tedy moci kupovat a následně hrát tituly z kteréhokoliv regionu.

Uvedená cena konzole je za PlayStation 4 s DualShockem 4, PlayStation Camera nebude v balení. Camera má dvě samostatné kamerky a čtyři mikrofony. Není kompatibilní s PS Eye a nepůjde proto připojit k PS3 a naopak nepůjde nahradit PS Eye.

Největší změna v rámci služeb se asi bude týkat placení za multiplayer. PlayStation 4 bude mít multiplayer jako bonusovou službu v podobě zaplaceného PS Plus. Aby nedošlo ke spekulacím – oficiální materiály Sony výslovně říkají, že za multiplayer se bude platit. Netýká se to samozřejmě PS3 a PS Vita, zde služby zůstávají stejné. Kromě zpoplatnění multiplayeru tohle ale znamená špatnou zprávu pro zákazníky deseti zemí – včetně Slovenska. PS Plus si totiž nekoupíte tam, kde není k dispozici PS Store. Ačkoliv Sony uvádí, že se bude snažit poskytnout služby PS Store co nejdříve, země, kde momentálně není (a tedy ani budoucí multiplayer pro PS4) jsou tyto – Slovensko, Rumunsko, Bahrajn, Omán, Libanon, Malta, Kypr, Island, Kolumbie, Peru.

Zvětšit zdroj: Archiv

Zdarma, bez PS Plus tedy na PS4 bude přístup do Store, vzdálené hraní skrze PS Vita, chatování a posílání zpráv s jinými uživateli, trofeje, přístup ke streamovacím službám. PS Plus bude nadále nabíze hry zdarma, tedy Instant Game Collection. Zaplacené PS Plus na PS3 nebo Vitě se přenáší i na PS4, jednoduše jeden účet pro všechny konzole Sony. V rámci propagace služby bude v době vydání PlayStation 4 pro uživatele PS Plus Driveclub PS Plus edice a jeden nový digitálně distribuovaný titul pro PS4.

Co se týče technických specifikací, PlayStation 4 bude mít osmijádrový procesor x86-64 Jaguar. Grafika bude 1,84 TFLOPS AMD Radeon. Paměť 8 GB GDDR5. Na přístroji najdete dva 3.0 USB porty, jeden AUX. Mechanika je BD 6x, DVD 8x CAV. Přibližné rozměry jsou 27,5 cm x 5,3 cm x 30,5 cm a konzole bude moci ležet i stát. Váha je přibližně 2,8 kilogramu.

V balení pak najdete konzoli, jeden DualShock 4, 1x mono headset, 1x USB, 1x HDMI.

Nejnovější články