Totální fiasko v dodávkách čipů GeForce FX
zdroj: tisková zpráva

Totální fiasko v dodávkách čipů GeForce FX

26. 3. 2003 15:15 | Hardware | autor: Redakce Games.cz |

Celý včerejší den jsem obětoval zjišťování, co je s grafickými kartami s čipy nVidia GeForce FX 5800 (NV30) a proč ještě nejsou na trhu - nebo jsou jen na některých trzích, jen od vybraných výrobců a ještě ke všemu v omezených sériích.

Reakce odpovědného manažera jednoho z největších taiwanských výrobců grafických karet, který si však nepřál být jmenován, mě naprosto šokovala a měl jsem co dělat, abych se udržel na židli. Dozvěděl jsem se totiž, že GeForce FX 5800 a GeForce FX 5800Ultra snad ani nebudou vyrábět a že budou dělat jenom varianty GF FX 5600 Ultra, 5200 a 5200Ultra.

Na otázku, proč tomu tak je, mi sdělil, že jim zatím přišla od nVidie jen jedna jediná zásilka čipů NV30, ve které však bylo jenom 5 (slovy pět) kusů čipů. Je pochopitelné, že s tímto počtem se zahajuje masová výroba grafických karet poměrně těžko.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Nezávisle na tom se dnes udála ještě jedna, velice důležitá věc, která plně koresponduje s informací, kterou jsme přinesli již dříve. Všechno nasvědčuje tomu, že nVidii (konečně) došla trpělivost s TSMC a rozhodla se přesunout výrobu svých nejvýkonnějších čipů do továrny IBM, jejíž výstavba stála 2,5 miliardy dolarů (cca 75 000 000 000 Kč). Je známo, že IBM má jedny z nejlepších továren a disponuje tou absolutně nejlepší technologií, se kterou se může porovnávat snad pouze Intel. Bohužel si ji také nechá podle toho zaplatit. Na druhou stranu, jsou věci, na kterých se nevyplácí šetřit a myslím, že to díky anabázi s GeForce FX dochází i nVidii.

Určitě je potvrzena výroba budoucích čipů NV35 u IBM, ale o NV30 se bohužel neví jistě a je možné, že tato zakázka zůstane TSMC, protože vypovězení kontraktu a následné sankce by nVidii stály příliš mnoho finančních prostředků. V takovém případě ale nejsem schopen říci, kdy GeForce FX 5800 dorazí do českých obchodů. Určitě nejsme zemí s tak velkým trhem, aby se ho výrobcům vyplatilo přednostně zásobovat :(

zdroj: Yahoo, vlastní zpráva

cappy

Nejnovější články