Test sluchátek – ASUS ROG Strix Fusion 500
zdroj: Asus

Test sluchátek – ASUS ROG Strix Fusion 500

25. 4. 2018 10:45 | Hardware | autor: Matěj Havránek |

Na začátku tohoto roku uvedl Asus na trh novou řadu herních headsetů ROX STRIX FUSION. V prodeji jsou prozatím dva modely – 300 a 500. Nejvyšší varianta s označením 700 ještě dostupná není. Sluchátka jsou cílena na střední až vyšší třídu hráčů, kteří touží po stylově vyvedeném headsetu s možností kvalitního poslechu hudby. Novinka má konkurovat headsetům od Razeru či Corsairu, se kterými soupeří jak kvalitou a nabízenými vlastnostmi, tak i cenou. My se společně podíváme na ten prostřední z řady – USB headset FUSION 500.

Asus se kromě produktu samotného soustředí i na zajímavý unboxing experience. Sluchátka jsou v unikátním vysouvacím obalu – není moc praktický, ale tady jde o vzhled.

Kromě sluchátek jsou v balení dva náhradní náušníky, USB kabel, příručka a informace o tom, že ovladače a další software je možné stáhnout na stránkách výrobce. Doba přiložených CD už je nadobro pryč.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Vzhled sluchátek a dojmy z používání

Sluchátka jsou designový kousek, minimalistická s neobvyklými křivkami. Barva je kombinací lesklé hnědé a matné černé. Jsou tvořena plastovou konstrukcí zcela bez kovových prvků, což je trochu zklamání. Ovšem i tato konstrukce je dostatečně pevná a sluchátka na rozdíl od mnoha ostatních s podobnou konstrukcí nevržou během používání. Hlavový most je z matného plastu, vysunovací pás je hliníkový. Polstrování je z měkkého prodyšného textilu, na hlavě sedí velmi příjemně a netlačí ani po několika hodinách hraní.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Zklamáním je vnější strana náušníků. Plastový povrch je lesklý, tedy jako dělaný na šmouhy a otisky prstů, které jsou všudypřítomné, jelikož kontaktu s náušníky se při nasazování a sundavání sluchátek nejde vyhnout.

Asus ke sluchátkům nabízí dva různé druhy náušníků – kromě klasických pevných koženkových také mnohem měkčí a dle mého názoru příjemnější textilní, ze stejného materiálu jako hlavový most, které umožňují uším lépe dýchat. Překvapivě nijak nezhoršují míru, s jakou sluchátka tlumí okolní zvuk. Za dobu, kterou jsem je používal, se mi s nimi několikrát stalo, že jsem nezaregistroval osobu mluvící v mé bezprostřední blízkosti, a to ne kvůli hlasité hudbě, nýbrž prostě proto, že sluchátka opravdu dobře těsní. Jen by mohl být lépe vymyšlený systém nasazování náušníků – výměna je totiž celkem pracná a při neopatrném zacházení se guma na náušnících snadno poškodí nebo natrhne.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Pokud si nedokážete představit svůj život bez pořádné dávky RGB, Strix Fusion 500 vás nezklamou. Na zadní straně obou mušlí se nacházejí dva RGB pruhy, ovladatelné přes aplikaci Aura Sync, umožňující například synchronizovat sluchátka s barvou ostatních periferií, nebo rovnou napříč celým týmem hráčů.

Na zadní straně levé mušle se nachází i tlačítko „7.1“ pro přepínání mezi klasickým a 7.1 módem. Drobná červená LED dioda značí, jaký mód je právě aktivní.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

V levém sluchátku je také zabudovaný výklopný mikrofon. Ve sluchátku drží velmi pevně a aktivuje se až ve chvíli, kdy je úplně vyklopený, tedy se nemůže stát, že by se během hraní sám od sebe uvolnil a zapnul.

Mikrofon designově ladí ke sluchátkům, je směrový a lehce polohovatelný. Jen je na můj vkus příliš krátký a jeho délka se nedá nijak upravit, což je škoda.

V neposlední řadě je v levém sluchátku také odnímatelný microUSB konektor pro připojení sluchátek k PC. K tomu slouží 2 metry dlouhý oplétaný kabel se „zlatými“ konektory, dodávaný spolu se sluchátky.

Člověk by řekl, že na kabelu se toho nedá moc zkazit, ale byl by na omylu. Jinak pocitově kvalitní kabel bohužel převádí do sluchátek jakékoliv vibrace, a člověk tak velmi dobře slyší každé otření kabelu o stůl nebo oblečení, což je při hraní nebo poslechu hudby silně rušivý element.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Velmi zajímavý je zabudovaný ovládací panel. Celá vnější plocha levého sluchátka je totiž dotyková. Pro zvýšení hlasitosti stačí přejet prstem směrem nahoru, pro snížení dolů, pohyb do stran umožňuje přeskakovat v playlistu na další/předchozí skladbu a poklepáním se přehrávání zastaví.

Jen je opět škoda lesklého plastu – pokud ho opatrný uživatel zvládl nezapatlat běžným používáním, dotykové ovládání sluchátko čisté nenechá.

Nakonec bych sluchátkům vytkl trochu vyšší váhu, konkrétně 360 g. Ta je ale omluvitelná množstvím hardwaru schovaného uvnitř – a tím se na těchto sluchátkách vážně nešetřilo.

Parametry a test ASUS ROG Strix Fusion 500

Sluchátka jsou vybavena 50mm drivery ASUS Essence s neodymovými magnety a impedancí 32 Ohmů. Kromě sterea nabízí i 7.1kanálový zvuk, což je v této kategorii standard. Co ovšem standardem rozhodně není, a pro mě bylo asi nejzajímavějším vybavením sluchátek, je zabudovaný DAC (digital to analog converter) SABRE32 9018 a zesilovač SABRE 9601K, oba značky ESS, které jsou dost možná to nejlepší, co může člověk v „klasickém“ herním headsetu potkat, a spíše se vyskytují v digitálních přehrávačích a dalším audio hardwaru cíleném na audiofily.

DAC je schopný výstupu až 24 bit / 96 kHz s 129 dB DNR (dynamický rozsah při 7.1 kanálovém zapojení, 135 dB v mono). Zesilovač se pyšní 122 dB SNR (odstup zvuku od šumu) a -117 dB THD+N (harmonické zkreslení včetně šumu). Frekvenční rozsah je, alespoň papírově, klasických 20–20000 Hz.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Dalším pozitivním překvapením je mikrofon. Po mých dosavadních otřesných zkušenostech s headsetovými mikrofony mě zaskočilo, že byl schopný zachytit hlas relativně čistě s minimem šumu a rozumnou frekvenční odezvou. Citlivost mikrofonu je -39 dB (+-3 dB) a frekvenční rozsah 50–10000 Hz.

Sluchátka mají silnější basy a je poznat, že jsou cílena primárně na hry. Zejména FPS a obecně hry s velkým množstvím střelby a výbuchů si s nimi člověk opravdu užije, obzvláště v 7.1kanálovém módu s prostorovým zvukem.

Na poslech hudby byla sluchátka vyhovující. Pro běžného uživatele určitě velký skok směrem nahoru v kvalitě, ale pro audiofily, na které tento headset druhotně cílí použitým hardwarem, budou zklamáním. Fakt, že je headset určen na hry, je patrný na první poslech. Ve dvoukanálovém módu poskytují sluchátka rozumné středy a výšky se slyšitelným rozestupem, ale příliš přehnané basy a zvláštní „uzavřený“ pocit. Ten eliminuje zapnutí 7.1kanálového módu, který ale zvuk zvláštně deformuje. Pokud si však na něj člověk zvykne a věnuje trochu času nastavení ekvalizéru, získá sluchátka použitelná i pro poslech hudby ve vyšší kvalitě. Jen ta cena je dle mého názoru přehnaná – zajímá-li mě čistě poslech hudby, konkurují jim například AudioTechnica AVC500 s poloviční cenou.

Závěrem

S headsetem ROX STRIX FUSION 500 Asus předvedl nový vizuální styl periferií a ukázal, že synchronizované RGB může být opravdu kdekoliv. Hráčům dal přesně to, co by jim pořádný herní headset dát měl – jasné a procítěné zvuky z her, jednoduché ovládání a možnost upravit si vzhled podle sebe, i když zatím jen pomocí barevného osvětlení.

Asus ROG Strix Fusion 500 zdroj: Vlastní foto autora

Co se poslechu hudby týče, potěší alespoň snaha Asusu skloubit to nejlepší z obou světů, po technické stránce se to ale úplně nepovedlo. Kdo ví, třeba se s příští generací dočkáme.

Celkově velmi pěkný headset, bohužel dle mého názoru za nesmyslně vysokou cenu přibližně 4500 Kč v době psaní recenze. Chápu, že za design se platí, ale stále zastávám názor, že „obyčejná“ sluchátka s externím mikrofonem kvalitou i cenou většinu herních headsetů překonají.

Klady

  • Velmi kvalitní audio hardware
  • Na poměry headsetů výborný mikrofon
  • Odpojitelný USB kabel
  • RGB s Aura Sync

Zápory

  • Plastová konstrukce
  • Od zmíněného hardware bych čekal mnohem lepší reprodukci hudby
  • USB kabel přenáší vibrace do sluchátek
  • Váha
  • Cena

Nejnovější články