zavřít

Test nabušeného herního notebooku ASUS ROG G751

Windows

- Hardware autor: Jan Olejník Komentáře: 0

„Hummer!“ blesklo mi hlavou, když jsem na stůl položil gigantickou černou bestii od Asusu. Ta paralela se přímo nabízí. I když někomu může americký Hummer připadat jako naprosto absurdní auto, které zabere dvě parkovací místa a krom obrovského množství nafty žere i cokoliv, co se vyskytne poblíž silnice, má v automobilovém světě své místo a fanoušky. Stejný je Asus ROG G751: obrovský, drahý a s burácivým motorem v podobě GeForce GTX 980M pod kapotou.

S pařanským pozlátkem

Asus ROG G751 cílí pochopitelně na (movité) hráče. Za cenu kolem 65 tisíc korun si domů přinesete matný šedočerný monolit s IPS displejem o úhlopříčce 17,3 palce a s rozlišením „pouze“ 1080p. Gigantické víko s prolisem a logem Republic of Gamers připomíná kapotu sportovního vozu a dva masivní výdechy na zadní straně dojem jen prohlubují. Rozhodně to není kousek na časté přenášení, 6000 mAh baterie něco váží, tudíž se displeji digitální váhy nakonec ukazuje váhu 4,3 kg. K tomu si ovšem připočtěte adaptér, který si v ničem nezadá s váhou a rozměry „power bricku“ od Xboxu. Celkově si na zádech ponesete 4,8 kilogramu.

Výkon zkrátka vyžaduje pořádné chlazení a je dobře, že v Asusu v tomto případě odvod tepla nepodcenili. Však má notebook v nejtlustším místě přes pět centimetrů. Rozhodně ale je co chladit. Pod rudě podsvícenou klávesnicí tepe čtyřjádrový procesor Intel Core i7 4860HQ (Crystal Well) na frekvenci 2,4GHz, který se v případě potřeby „naboostuje“ na 3,4 GHz. Grafickou kartou pak je NVIDIA GeForce GTX 980M s 4GB videopaměti. Hodnota operační paměti se zastavila na úctyhodných 32 GB. Rozhodně potěší i dva 256GB SSD disky od Samsungu a klasický dvouterový plotnový disk. Samozřejmostí jsou pak všechna možná moderní rozhraní (WiFi 802.11ac, WiDi, Bluetooth 4.0, USB 3.0, HDMI a další).

Letsplayery možná poněkud zamrzí chabé rozlišení webkamery – pouhých 720p. Stejně tak si na své nepřijdou ani milovníci hudby, protože byť by se v těle přístroje určitě ještě nějaké místo našlo, reproduktory zůstaly pouze velmi základní s dost nevýrazným zvukem. Poslední výtka pak směřuje k umístění audio jacku, který se nachází na pravé straně přístroje, tedy tam, kde má většina hráčů myš.

ASUS G751

Píšeme rudě

U sedmnáctipalcové úhlopříčky je plnohodnotná klávesnice očekávatelná, ovšem ani dostatek prostoru nemusí znamenat, že bude zpracování naprosto bez chyb. Je to bohužel případ i testovaného kousku. V mém případě se občas stávalo, že klávesnice sice po zapnutí zazářila krásnou rudou barvou, avšak nepodařilo se mi přinutit ji fungovat tak, jak jsem zvyklý – tedy aby po čase pohasla a znovu se rozsvítila, jakmile se dotknu klávesy či touchpadu. Většinou bylo nutné pomocí kombinace funkčních kláves podsvícení manuálně zapnout. Jde nejspíš o nějaký softwarový bug, protože chvílemi podsvícení šlapalo přesně dle předpokladů.

Někoho pak může iritovat to, že tlačítko Num Lock zmizelo a na jeho místě nalezneme klávesu s logem ROG, po jejímž stisknutí se spustí celoobrazovková aplikace od Asusu pro nastavování herních profilů. Jedná se však spíš o efektní launcher než o cokoliv jiného. Mezi další zajímavosti pak patří separátní klávesa nad Escapem, sloužící k okamžitému zapnutí nahrávání běžící hry pomocí Shadowplay. Vedle ní se pak nachází tlačítko pro spuštění Steamu v režimu Big Picture a klávesy na přepínání uložených konfiguračních profilů.

Klávesnice se jinak drží zajetého standardu – malý levý Shift a vysoký Enter, zajímavostí je extra dlouhý pravý Control, který se roztahuje přes prostor, kde je většinou klávesa Win. Potěší i rozšířený mezerník. Touchpad je obrovský (úhlopříčně cca pět palců) a rozumí i standardním gestům. Obě tlačítka pod touchpadem jsou díkybohu postaru separátní a nejsou pokrytá dotykovou vrstvou, jak nám je v současné době mnozí výrobci podsouvají.

ASUS G751

Osmá okna s trochou balastu

Asus G571 se stále dodává ještě s Windows 8.1, které vám po spuštění rovnou nabídnou stažení zhruba 140 aktualizací. Pokud chcete, přejděte rovnou na Windows 10. Sice se tu a tam objeví hra, která má potíže s kompatibilitou, pravděpodobně se však jedná jen o klasické porodní bolesti každého nového systému, které by měly být v dohledné době odstraněny. První benchmarky, testující rozdíl výkonu mezi Windows 8.1 a 10, ukazují rozdíl sotva 1-2 fps, což je stále v toleranci měřitelné chyby.

Pokud se rozhodnete na Windows 8.1 zůstat, vězte, že jak už bývá zvykem, výrobce do systému nacpal několik kousků předinstalovaného softwaru. Jedná se především o aplikace od Asusu – třeba Webstorage, Live Update, Asus Screensaver či Gaming Center. Nesmí chybět ani otravný McAfee LiveSafe a klient WildTangent Games.

Poněkud zbytečné je také rozdělení obou disků. SSD má dva oddíly o velikosti 95 a 130 GB, klasický disk pak nabídne dvakrát 931 GB.

ASUS G751

Herní testy

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, co bude zajímat většinu z vás: jak si Asus poradí s náročnými hrami. V první řadě je potřeba zmínit, že ač má GeForce 980M velmi slušný výkon a testovaný notebook patří už k těm luxusnějším kouskům, zůstalo rozlišení displeje na hodnotě 1080p, přičemž i u výrazně levnějších mašinek se už můžeme setkat s rozlišením 1440p. Samozřejmě můžete notebook připojit ke 4k monitoru, ale to už nám trochu uniká krása výkonného herního stroje v jednom jediném balíku.

Ale teď už k testům. Systém Windows 8.1, ovladače ve verzi 344.42 a k tomu šest známých her. Závodní tituly Grid 2 a Dirt 3 nepředstavovaly pro GeForce 980M sebemenší výzvu. První jmenovaná běžela v průměrných 137 snímcích za vteřinu, zatímco Dirt 3 svištěla o deset snímků níže, tedy při 127 fps. Bylo na čase trochu přiložit pod kotlem. Bioshock Infinite (s vypnutým DDOF) se ještě vyšplhala na 112 fps, ale další hry už byly výrazně náročnější. Alien vs. Predator běžela na plné detaily při 78 fps, avšak Metro: Last Light a poslední Tomb Raider byly ještě náročnější. Tomb Raider s ultra detaily, 4x SSAA avšak s vypnutým TressFX, se ve vestavěném benchmarku vyšplhala na 34 fps. Pokud si však vystačíte s vyhlazováním pomocí FXAA, hodnota fps nespadne pod 60.

Největší žrout výkonu je ale Metro: Last Light. Při nastavení Very High a vypnutém SSAA skončil benchmark s výsledkem 48 snímků za vteřinu, což je pro hraní stále ještě super – a především na poměry mobilní grafické karty vlastně i úctyhodné.

ASUS G751

Spotřeba, hluk a teplota

GeForce 980M zkrátka překonává 880M výkonově zhruba o 30 %, což je na poli notebooků poměrně zásadní skok. Počítejte ovšem se dvěma problémy: v první řadě nečekejte, že si nějak extra dlouho zahrajete na baterii. I obyčejné přehrávání videa z YouTube vyšťaví baterku za tři a půl hodiny, tudíž hraní se omezí na zhruba 45 minut, navíc ještě se sníženými fps, což je dáno právě provozem na baterii. Zajímavou funkcí je battery booster, který nastaví pevný limit na snímky za vteřinu tak, aby hra byla ještě plynulá, ale omezí tím spotřebu grafické karty a procesoru. Teoreticky pak z akumulátoru vykřešete nějakých 20 minut navíc. Ale stejně, jestli chcete hrát hry ve vlaku, těžko s sebou povlečete tuhle bestii.

Pozitivně však kvituji provedení chlazení. I v nedávném pařáku, kdy se teplota v mém bytu nedostala ani v noci pod 30°C jel notebook nonstop při maximálním vytížení grafické karty skoro hodinu a teplota GPU zůstala na stabilních 88°C. Ještě lepší zprávou je, že notebook v oblasti kláves WASD výrazně nezahřívá, nejžhavější část je kolem Enteru.

Co se týče hluku, je to samozřejmě do jisté míry subjektivní. Větráky slyšet jsou, nedá se však říct, že by byl jejich zvuk jakkoliv nepříjemný. Jejich šumění stejně nejspíš přebijete zvukovou kulisou ze hry. Jediný, kdo vám ale nejspíš nepoděkuje, bude člověk sedící naproti vám. Z obou výdechů se valí opravdu horký vzduch.

ASUS G751

Přenosná herní stanice

Mnoho lidí vám pravděpodobně řekne, že nic jako herní notebook neexistuje. Notebook má být lehký, tichý a snadno přenosný. Namísto toho tady máme relativně drahé monstrum, avšak s odpovídajícím výkonem, které ale velmi jasně říká, že zájem o tento typ herních strojů zkrátka je. Mnozí peníze řešit nemusí a chtějí mít herní mašinu, kterou mohou v rámci možností přenášet. A že ji za dva tři roky vymění za novější model? To jim přece nevadí. Samozřejmě si můžete za třetinu ceny tohoto notebooku postavit solidní herní počítač – a klidně to udělejte. Jestli však patříte k těm, kteří chtějí maximální výkon v přenosném balení, Asus G751 je žhavým kandidátem.

Procesor řady Intel Core i7 v kombinaci s 32 GB RAM vám zajistí dostatek výkonu i pro náročnou práci v grafických aplikacích či videostřižnách, SSD se postará o svižný chod systému, dvouterový disk poskytne solidní úložiště a grafická karta GeForce GTX 980M je zkrátka mobilní dělo. Veškeré výhrady jsou tedy spíše kosmetického rázu – nainstalovaný softwarový balast, trochu zvláštní rozmístění některých kláves, slabá webkamera nebo třeba porty na pravé straně notebooku. Váha je vzhledem k zaměření přístroje opodstatněná. Jen přítomnost displeje o rozlišení 1080p může někomu připadat jako mírný nedostatek. Jestliže pracujete s grafikou, vyšší rozlišení by určitě bodlo. Ve všech ostatních disciplínách však Asus G751 exceluje, tudíž pokud nemáte hluboko do kapsy a nevadí vám nosit pět kilo na zádech, máte o čem přemýšlet.

ASUS G751

Notebook na testování zapůjčila společnost Asus

Tagy: ASUS

Zdroje: Vlastní

Kupte na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.