Máte námět či připomínku? Napište nám
Odkud se vzala kvanta nových Celeronů?
zdroj: Archiv
Hardware

Odkud se vzala kvanta nových Celeronů?

29. 10. 2003 14:14 | autor: Redakce Games.cz |

Nedávno jsme uveřejnili článek, ve kterém jsme vás informovali o zahájení výroby nových procesorů Intel Celeron s jádrem Prescott.

Zpráva sama o sobě byla velmi překvapivá, neboť se všeobecně předpokládalo, že Intel má problémy s přechodem na 0.09 mikronovou technologii výroby a že i z toho důvodu přijdou nové procesory na trh až na jaře 2004. Najednou tu ale bylo smělé prohlášení, ve kterém se říkalo, že výroba běží na plné obrátky a že už bylo vyrobeno několik set tisíc procesorů. Šlo by určitě o velký úspěch, kdyby...

Kdyby na události jako takové něco hrubě nesedělo. Bližší prozkoumání asi nebylo potřeba. Většina zvláštností a rozporů byla patrná na první pohled. Intel v podstatě ohlásil zahájení masové výroby low-end procesorů, tedy těch prodávaných za ty nejnižší ceny. Procesorů, které u žádné firmy nemají nejvyšší prioritu a "vyrábí se" až jako poslední nebo se prostě splácnou z toho, co zrovna zbyde. Takže odkud se vlastně vzaly nové Celerony?

Postupem času vyšlo najevo, že vše skutečně souvisí s odkladem uvedení Prescottů, ale trochu jinak, než se všeobecně předpokládalo. Stručně řečeno - první návrh jádra Prescottu se Intelu nepovedl. Čip za chodu vyzařoval neúměrné množství ztrátového tepla a navzdory pokročilé výrobní technologii si nezadal s kapesní žehličkou. Navíc už na prvních prezentacích hluk z větráku chladiče obtěžoval natolik, že se Intel rozhodl, že s tím něco musí udělat. Snad i proto vznikla narychlo druhá verze jádra, označovaná jako stepping B0. Teplota se snížila a tak mohla být zahájena masová výroba. Z té doby také pocházejí smělá prohlášení Louise Burnse, vice prezidenta a generálního manažera DPG (Intel's Desktop Platforms Group) o tom, že Prescotty přijdou na trh podle plánu.

Jenže ouha. Několik málo dní poté a teprve až v průběhu rozběhnuté výroby se zjistilo, že stepping B0 obsahuje kritickou chybu. Kvůli ní procesory neběží stabilně na zamýšlené frekvenci 800 MHz QPB (kterou například hravě zvládají Pentia 4). Stabilně pracují pouze na 533 MHz QPB. A tak jediné štěstí bylo, že tato frekvence byla původně plánována pro nové Celerony a že mohla být celá série alespoň nějakým způsobem zachráněna. Nic to však nemění na faktu, že pro Prescott bude nutné vytvořit nové jádro, stepping C1. Podle všeho to ale Intelu bude trvat velmi dlouho. Pokud se nic neočekávaného nestane, je nejpravděpodobnějším termínem uvedení Prescottu na trh druhé čtvrtletí 2004.

zdroj: PCWatch

cappy

Nejnovější články