zavřít

NVIDIA si za problémy ve Far Cry může sama

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Nedávno na stránkách DriverHeaven testovali kvalitu obrazu, kterou produkuje nová GeForce 6800 s "beta" ovladači 60.72.

Došli k závěru, že nevykresluje obraz tak, jako například konkurenční RADEONy. Čili, že nevykresluje obraz v předepsané kvalitě. Ve snaze vypátrat, čím je to způsobeno, provedli tento týden ještě druhý test. A to test velmi zajímavý a velmi netradiční.

Týkal se akčního hitu Far Cry, který GeForce 6800 (a nejenom GeForce 6800) rovněž vykreslovala s chybami - prohlédnout si je můžete například na Tom's Hardware. Zmíněné chyby v obraze ale ze hry zmizely, pokud se kartě vnutil postup zpracování pixel shaderů tak, jak odpovídá standardům pro DirectX 9 a tak, jak jsou napsány například pro RADEONy R3xx. To znamená, že kdyby se NVIDIA při navrhování čipů přesně držela platných standardů a neprosazovala standardy vlastní (možná lepší, možná horší, to si netroufáme soudit), nikdy by se jí něco takového nestalo a nikdy by třeba nemusela "podvádět" s ovladači.

Samozřejmě, pokud karty NVIDIE zpracovávají program pro svojí architekturu výhodným způsobem, podávají excelentní výkon. Vývojáři her ale nemají a nikdy neměli optimalizace na konkrétní druh hardwaru zrovna v lásce a vždy se raději drželi standardů s jistotou, že jejich hra poběží všem stejně. A já mám jenom obavu, že s tím, jak se tvorba nových her stále prodražuje a jak zabírají stále více času na tvorbu, bude se do budoucna optimalizovat stále méně a méně.


Pro jakýkoliv grafický čip platí, že některé postupy při zpracování 3D scény jsou značné nevýhodné. Velmi záleží na tom, co se zpracuje napřed a co potom. Jestliže tomu tak není, podepíše se to negativně na podávaných výkonech a někdy také na kvalitě obrazu. A pro 3D čipy NVIDIE to, zdá se, platí dvojnásob. Jak si můžete všimnout z grafu, GF 6800 Ultra je při použití R3xx path 1600x1200 v podstatě jenom o 7 fps rychlejší než RADEON 9800 XT. V NVIDII tedy budou muset zapracovat, aby Far Cry běželo v NVIDIA path a přitom bez chyb v obraze.

A na závěr ještě malá spekulace, která s tématem na první pohled nemá nic společného. V polovině roku 2003 dostala NVIDIA údajně dvouleté ultimátum od vývojářského týmu DirectX. Tomu se nelíbilo, že NVIDIA ignoruje dohodnuté standardy a ve skutečnosti si dělá co chce. A to navzdory faktu, že se na budoucích verzích DirectX přímo podílí. Pokud ve stanoveném termínu nezjedná nápravu, bude vyloučena z programu pro DirectX 10.

cappy

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.