zavřít

ATI už má připraven čip R580+

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Zdravé soupeření mezi ATI a NVIDIA nabírá opět na obrátkách.

V současné době vítězí NVIDIA. Alespoň tedy na body. Nemá to úplně nejvýkonnější řešení, tím je ATI RADEON X1900 XTX, ale dokáže svoje čipy produkovat dostatečně levně, rychle a ve slušném množství. I její špičkové technologie jsou velice oblíbené. Jak ukazuje pravidelně aktualizovaný průzkum uživatelů služby Steam od Valve Software, nejvíce hráčů má nějakou NVIDIA kartu. Hodně oblíbená je třeba GeForce 6600 a z cca jednoho procenta majitelů dvou karet v počítači využívá systém SLI celkem 98,2%, kdežto na CrossFire připadá 1,80%. Nějakou kartu se SM 3.0 čipem má také poměrně dost hráčů, ale z toho na RADEON X1800 připadá jen asi 1,11%, zatímco na obdobnou GF 7800 až 15,46%.

V následujících měsících by se měla na trhu objevit modifikovaná verze RADEONu X1900 XTX, který bude vyroben 0,08 mikronovou technologií od TSMC. Znamenalo by to možnost vyrábět X1900 XTX (co do rozměrů) menší, tím pádem i levnější a s nižší spotřebou (popřípadě vyššími takty). První vzorky přijdou v květnu, masová produkce se rozjede v červnu a červenci. V praxi to znamená, že se ATI asi pozdrží s novou generací čipů založených na unifikované architektuře R600 a mezitím se bude pokoušet vypiplat současné technologie. Jinak řečeno, nemá vlastně ani moc na výběr.

Dobrou zprávou pro ATI je, že G80 (asi první unifikované GPU NVIDIE), by mělo být v těchto dnech dokončeno - jenomže podle neověřených informací není. A tak je dost pravděpodobné, že se rovněž opozdí, stejně jako tomu bude u R600. Zápasí se ovšem na více frontách. V oblasti mobilních čipů do notebooků a přenosných zařízení, v oblasti čipů pro GSM telefony, herní konzole a do této mozaiky zapadá i další informace z oblasti čipových sad pro základní desky. NVIDIA totiž odmítla komentovat zprávy, že záměrně pozdržuje produkci SouthBridge čipů ULi, aby vyprovokovala strach u výrobců základních desek z produkce čehokoliv s NorthBridge ATI RADEON Xpress 200 (ze série pro Intel a AMD procesory), které tyto ULi čipy ke své správné funkci potřebují a že by tak chtěla ATI zatápět. Společnost ULi totiž byla nedávno NVIDIÍ odkoupena.

zdroj: DigiTimes

cappy

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.