zavřít

5 GHz a 6/12 jader? Výroční procesor Intelu se objevil v obchodech

Windows MAC Linux

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Osmijádro s 16 vlákny Coffee Lake není pravděpodobně jedinou novinkou, kterou si Intel chystá do druhé půli roku 2018. Objevují se informace také ohledně speciálního šestijádra k výročí prvního mikroprocesoru x86, Intel 8086. Člověk by neuvěřil, že je to už 40 let. Zajímavostí nicméně je, že by se mělo jednat o první čip Intelu, který dosáhne taktu 5 GHz v továrním nastavení.

Výroční procesor by měl nést speciální název Intel Core i7-8086K. Kromě jasného odkazu na křemíkového dědečka vyčteme z označení ještě podporu přetaktování a technologii HyperThreading, která je vlastní všem i7 od Intelu. Podle dostupných informací z e-shopů by měl procesor běžet na základním taktu 4 GHz, v boostu by měl vystoupat až na 5 GHz.

Procesor Intel Core i7-8086K

Intel Core i7-8086K na webu ruského IT distributora Merlion. Zdroj: Merlion.com

Stále to však bude šestijádro, takže nárůst výkonu můžeme očekávat jen v rámci zvýšené frekvence. Aktuální nejvyšší mainstreamový model i7-8700K dosahuje boostu až 4,7 GHz při zatížení jednoho vlákna. S i7-8086K by se tato hranice měla zvýšit až na bájných 5 GHz. Otázka je boost při zatížení všech 6 jader. Intel Core i7-8700K udrží 4,3 GHz, u 8086 bychom mohli očekávat boost o 100 MHz vyšší.

Většina budoucích majitelů výročního křemíku ho ale pravděpodobně bude provozovat v přetaktovaném stavu, pro ně jsou tak tovární čísla méně důležitá. Momentální vrchol přetaktování Coffee Lake leží někde kolem 5,3 GHz, a to ještě velmi záleží, jaké budete mít štěstí na křemík. K takovým výsledkům je mnohdy nutný rovněž delid. Pokud má výroční procesor již v základu vyšší takty, existuje šance, že se bude jednat o výběrové čipy, které by mohly snést ještě další přetaktování. Nová i7-8086 by se tak mohla stát snem extrémních overclockerů.

Procesor Intel Core i7-8086K - techpowerup

Distributor odkryl i očekávanou cenu Intel Core i7-8086K pro Evropu: kousek nad 480 €. Zdroj: techpowerup.com

Druhá varianta by ale mohla být ta, že výběrový křemík ve výroční edici pojede takzvaně na dřeň, takže již v základu dostaneme „vytuněný“ procesor, ale už bez rezervy pro přetaktování. To by mohlo být zajímavé zase pro běžného uživatele, který se k frekvenci 5 GHz normálně nedostane.

Podle jednoho z distributorů by měla být cena těsně nad 480 euro. Porovnáme-li to s aktuální cenou 8700K, jde o navýšení o 100–150 euro. To už není málo, otázka tedy je, jak si čip povede oproti delidovaným i7-8700K, které se v některých obchodech dají koupit za příplatek se zárukou taktů.

Tagy: hardware Intel extrémní hardware procesory Coffee Lake Coffee Lake-S Intel Core přetaktování Intel 8086 Core i7-8700K Core i7-8086K 5 GHz

Zdroje: techpowerup.com,Hexus

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.