Žebříček nejprodávanějších her v ČR za 2011 vede Battlefield 3
zdroj: tisková zpráva

Žebříček nejprodávanějších her v ČR za 2011 vede Battlefield 3

7. 3. 2012 15:59 | Byznys | autor: Petr Poláček |

Zatímco za rok 2010 se herní průmysl v ČR a SR chlubil rekordními tržbami, rok 2011 žádný výrazný skok kupředu nepřinesl, jak uvádí tisková zpráva Asociace herního průmyslu ČR a SR. Herní průmysl v ČR a SR utržil za rok 2011 2,202 miliard korun, což je „pouze“ 0,6% nárůst oproti roku 2010. Lze tedy hovořit o jisté stagnaci, ale když se podíváme na čísla hudebního nebo filmového průmyslu za rok 2011, tak i ta je úspěchem. Ještě než se na ně podíváte po rozkliku, tak je třeba uvést, že součástí tiskovky je i žebříček desíti nejprodávanějších her v ČR a SR za rok 2011, kterému obecně vévodí hry od EA, což prvním místem podtrhuje Battlefield 3.

Foto: Profimedia.cz

Vraťme se však ještě na chvilku k číslům. Jak uvádí magazín E15 (oficiálně ještě hudební ani filmový průmysl čísla za rok 2011 nevydal), tak tržby hudebního průmyslu spadly o 16 % na 300 milionů korun, zatímco tržby z kin (za prodej lístků a bez prodeje DVD, Blu-ray a jiných nosičů) klesly o 19 % na 1,21 miliardy korun. Herní průmyslu z toho tedy vyvázl se ctí, a pokud bychom chtěli hledat důvody, proč byl nárůst tak malý, lze se obrátit na vyjádření Michala Valkouna, prezidenta AHP, podle něhož za to může rostoucí vliv digitální distribuce, která se do tržeb nezapočítává, potažmo snížení cen konzolí. V zásadě je tedy dost dobře možné, že tržby herního průmyslu v ČR a SR jsou vyšší, než loni. Bez sledování digitálních prodejů to však nelze zjistit. Připomínám, že tržby herního průmyslu v ČR a SR tvoří součet obratu členů AHP - Conquest, Sony, Microsoft a EA.

Pro vás asi nejzajímavější je ale žebříček desíti nejprodávanějších her v ČR a SR, do kterého jsou zařazeny jenom hry vydané v roce 2011. Výsledné pořadí vzniklo součtem prodejů všech verzí her (včetně speciálních edicí) a jediné, co se do nich nezapočítává, jsou hry prodané v rámci konzolových bundlů.

Kastovat českou herní scénu podle her přítomných v TOP 10 by asi nebylo správné, ale třeba o opravdu velké popularitě série Assassin’s Creed u nás svědčí fakt, že má v žebříčku hned dva zástupce, přičemž jedna z nich je pouze PC verze! Že se v žebříčku objevují tituly Zaklínač 2 a Skyrim, to asi nikoho nepřekvapuje na rozdíl od faktu, že FIFA 12 je na druhém místě (konečně slušná PC verze asi u hráčů zabodovala). Na druhou stranu, loni byla FIFA 11 třetí, takže máme evidentně virtuální fotbaly rádi.

Crysis 2 bych v TOP 10 také úplně nehledal a naopak jsem čekal, že Old Republic bude o pár příček výše. Jinak se nedá říci, že by desítka nejprodávanějších her byla nějak překvapivá a i to první místo pro Battlefield 3 je s ohledem na zájem o hru před i po vydání docela logické. Celkově znamená žebříček triumf pro EA, protože má v TOP 10 celkem 5 kousků.

O tom, že je trh v ČR a SR pořád značně odlišný od trhů v USA či ostatních zemích Evropy svědčí fakt, že mezi nejprodávanějšími hrami není ani jedna čistě konzolová, potažmo ani jedna hra pro Wii. Zatímco třeba v Anglii hraje široká veřejnost, která třeba weby typu Games vůbec nečte, hry pro Wii, u nás takoví lidé mastí FIFu nebo Battlefield. Jestli se západním trhům v tomto ohledu nějak blížíme, pak je to skrze sérii Sims, která se přes přídavek Domácí mazlíčci nakonec do Top 10 probojovala. Ale to je spíš záležitost dlouhodobé popularity této série u nás, než že by to svědčilo o příklonu ke casual hrám.

1. Battlefield 3 (PC, PlayStation 3, Xbox 360) – PEGI 16
2. FIFA 2012 (PC, PlayStation 3, PlayStation 2, PSP, Xbox 360, Wii, 3DS) – PEGI 3
3. The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PlayStation 3, Xbox 360) – PEGI 18
4. Call of Duty: Modern Warfare 3 (PC, PlayStation 3, Xbox 360, Wii, DS) – PEGI 18
5. Zaklínač 2: Vrahové králů (PC) – PEGI 18
6. Crysis 2 (PC, PlayStation 3, Xbox 360) – PEGI 16
7. The Sims 3: Domácí mazlíčci/Pets (PC, PlayStation 3, Xbox 360, 3DS) – PEGI 12
8. Assassin’s Creed: Odhalení/Revelations (PC, PlayStation 3, Xbox 360) – PEGI 18
9. Star Wars: The Old Republic (PC) – PEGI 16
10. Assassin’s Creed: Bratrstvo (PC) – PEGI 18

Do příštího roku si lze jen přát podrobnější statistiky od GFK, ale nezdá se, že by něco takového mohlo projít. A taky by mohlo být zajímavé si zavěštit a předpovědět, které hry budou v ČR a SR za nejprodávanější za rok 2012. Aktuální Mass Effect 3? Možná. FIFA 2013? Asi ano. Call of Duty: Cokoli? Pravděpodobně. GTA V? Jestli vyjde, tak stoprocentně. Jak to vidíte vy?

Nejnovější články