V Civilization VI: Rise and Fall zažijete zlatý věk Gruzie
zdroj: Archiv

V Civilization VI: Rise and Fall zažijete zlatý věk Gruzie

10. 1. 2018 16:35 | Video | autor: Patrik Hajda |

Jsou to ony chvíle, kdy vás dvě podobné události nechají přemýšlet o tom, zda je všechno opravdu jen náhoda nebo snad řízení osudu. Včera v pozdních večerních hodinách jsem si užíval živou přednášku Ladislava Zibury, který se pěkně po svých (a později i na kole) vydal napříč celou Gruzií. A sotva půl dne nato se Firaxis vytáhne s informací, že Gruzie je dalším státem chystaného rozšíření Rise and Fall pro Civilization VI. Děsivé!

Od Firaxisu je to nicméně zajímavá volba, protože teď už jim vážně nic moc nebrání v tom, aby si posvítili i na naši skromnou republiku. A kdo ví, z chystaného rozšíření stále zbývá několik neznámých. Nicméně Gruzie je nyní jistotou, stejně jako její královna Tamara Gruzínská (12.-13. století). Ta vstoupila do historie hlavně díky sjednocení rozvrácené země a nemálo přispěla ke zlatému věku Gruzie.

To vše se již tradičně promítá do hry. Heslem „V jednotě je síla“ se Gruzie mnohem snáz dostává do zlatého věku, a při přechodu do něj získáváte bonusy navíc. Rovněž je pro tento stát snazší se ve zlatém věku udržet. Tamara byla navíc rozenou vůdkyní oddanou svému náboženství, takže po získání teologie a vyhlášení protektorátní války počítejte s bonusovými bodíky víry.

zdroj: Archiv

Jak možná víte, Gruzie je po geografické stránce poměrně kopcovitá. To působí nemalé problémy protivníkům, zatímco vaši trénovaní vojáci z toho jedině těží. Ve hře se jim říká Khevsureti podle stejnojmenné oblasti u severovýchodních hranic s Ruskem. Nejenže jim kopcovitý terén mapy vůbec nevadí, ale získávají zde navíc bonus k bojové síle.

Ani gruzínskému národu nechybí unikátní stavba. Takzvaná tsikhe, neboli horská pevnost, je vysoko postavená, solidně obrněná tvrz, která ve hře zastupuje klasické renesanční zdi. Zajímavé je, že její výstavba je levnější než zdi, zároveň však poskytuje větší bonus do obrany vašeho území.

Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall zdroj: Archiv

Tamara se svého času zasloužila o opravdu slušný rozvoj země. Nakopla obchod, začala razit vlastní mince, upravila zákony, rozvíjela kulturu a nechala vystavět spoustu krásných kostelů a katedrál. Dnes se v Gruzii často setkáte s hnusnou, šedou, sovětskou architekturou, ale právě tyto křesťanské stavby a výše zmíněné pevnosti lákají turisty. A jakmile svůj národ dotáhnete ke konzervatismu, budete také  těžit z turismu.

Velké rozšíření Civilization VI: Rise and Fall s osmi novými národy a devíti vůdci vychází již 8. února.

Nejnovější články