zavřít

Trendy v prodejnosti her a konzolí

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Madden NFL zaznamenal vyšší odbyt než loni a o Wii hry trvá zájem i v dlouhodobém horizontu. Dočkáme se nového rekordu?

Na v USA nejžádanější hře za srpen, Madden NFL 09, lze pěkně vysledovat preference hráčů jednotlivých platforem. Na PS3 a X360 si jej koupil každý desátý majitel té které platformy, zatímco na Wii to byl až každý stý. Přitom Wii verze měla být více vhodná pro příležitostné hráče. Sony ovšem tvrdí, že PS3 verzi Maddena si mělo pořídit větší procento majitelů konzole než v případě X360, což se má týkat i dalšího multiplatformového počinu Soul Calibur IV. Buď jak buď, přes dva miliony celkem rozebraných kusů Madden NFL 09 - což ve výsledku znamená 25% podíl na obratu ze všech prodaných srpnových her - jasně dokreslují, jak moc mají v zámoří tenhle sport v oblibě. Zájem o letošní Madden NFL na X360 a PS3 byl v prvním měsíci kupodivu ještě o něco větší, než jaký zaznamenal minulý ročník, což dokresluje graf:


Zvláštní pozornost zaslouží X360 počin Too Human, který měl zatím jeden z nejslabších startů v rámci portfolia her distribuovaných Microsoftem. Potom hříčka Wii Play, která se mezi deseti v USA nejžádanějšími tituly setrvale drží již 19 měsíců v řadě a v současnosti má na svém kontě přes 2,5 milionu prodaných kusů. Další hit jménem Wii Fit registruje 1,8 milionu kopií a Mario Kart 2,7 milionu.

U Wii her je navíc zajímavý jeden trend, který dělá z konzole oproti ostatním formátům naprosto unikátní případ. Zatímco všude jinde má prodejnost každé nové hry pozvolna klesající ráz, kdy největší čísla přicházejí v prvních týdnech po vydání, na Wii se hry prodávají stále hodně dobře i v delším časovém horizontu. Např. výše anoncovaný Mario Kart si v srpnu vedl výrazně lépe než v červenci. Nicméně nejúspěšnější hrou v počítání roku 2008 tady stále zůstává GTA IV, jež se jen v USA přiblížilo na dohled pětimilionové hranici.

Navzdory Maddenu NFL byly v USA prodeje jednotlivých konzolových formátů nižší než v měsíci předchozím, ovšem srpen vždy patří mezi slabší období. Září bude v tomto ohledu výrazně jiné také díky aktuální razantní slevě všech verzí X360, od čehož se očekává, že by konzole od Microsoftu v tomto měsíci dokonce mohla dosáhnout hranice 500 tisíc prodaných kusů. Což podle mnohých staví Sony do hodně nelehké pozice, ve které prostě musí nějak zareagovat. Blu-ray unikátnost nepřináší tolik žádané ovoce - jistě, máme tu vlastně hodně levný Blu-ray přehrávač, ovšem zákazníci s touto strategií nejsou či nutně nemusí být hráči a prodej her je to, oč tu ve finále běží. Bude moci nová verze PS3 (se 160GB HDD) konkurovat? Kdo hodně levného X360 nebojí, je zcela jistě Nintendo Wii, kde se sleva ještě nějaký ten pátek neočekává. Problémem může být nedostatečné zásoby, kdy výroba a expedice zmíněného herního systému stále nedostačí extrémně vysoké poptávce na americkém trhu.

Navzdory slabšímu letnímu období byly tržby v herní branži o něco vyšší než za stejný měsíc v minulém roce a herní byznys tak i nadále pílí k překonání rekordu, v čemž bude samozřejmě klíčové předvánoční období. Existují však oprávněné pochyby dále poukazující na skutečnost, že herní tržby v USA v posledních dvou měsících setrvale klesají. Jednak lze zmíněné odvodit ze stavu americké ekonomiky (mj. nárůst ceny potravin a energie), jakkoliv samozřejmě nemusí být přímá souvislost, a druhak je možné uvedené přičíst na vrub očekávání věcí příštích, tedy tradičně bohaté podzimní nadílky. Která by, i za předpokladu, že nebude tolik úspěšná co v roce 2007, stále mohla 2008 dekorovat jako novou rekordní herní periodu.
zdroj: Edge Online

mart

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.