Tipy a triky: Jak se stát šikovným dobrodruhem v RPG Genshin Impact
zdroj: Vlastní foto autora

Tipy a triky: Jak se stát šikovným dobrodruhem v RPG Genshin Impact

26. 10. 2020 20:10 | Téma | autor: Patrik Hajda |

Genshin Impact je obrovitánské RPG, které nabízí tolik obsahu, měn a systémů, že není vůbec jednoduché se v něm během několika prvních hodin zorientovat. Sám bych byl býval rád, kdybych měl v začátcích k ruce nějaké tipy a triky, abych se dlouhou dobu netrápil s věcmi, které se nakonec dají snadno vyřešit.

Samozřejmě platí, že objevování níže řečeného je leckdy zábava sama o sobě a může se stát, že se čtením těchto řádků připravíte o některá překvapení. Nicméně vyložené spoilery tu nečekejte. Doufám, že vám má doporučení přijdou vhod při objevování fantastického Teyvatu!

Odolejte počátečnímu pokušení rozletět se do všech stran

Hned, jak vaše dobrodružství začne, spatříte první truhlu. A za ní další truhlu a tamhle další truhlu a copak asi skrývá tamhle ten převis – další truhlu! Než se nadějete, hasíte si to přes půl mapy do neznáma. Ale tím si jenom uškodíte. Aspoň na začátku se držte příběhu!

Netrvá totiž dlouho, než jsou vaše záda opatřená křídly, která vám značně usnadní cestování po světě, a tedy i samotný průzkum. Do té doby se musíte spolehnout pouze na šplhání, a i když to tak zpočátku nemusí vypadat, poškození po pádu z výšky tu existuje a dokáže pořádně zabolet…

Genshin Impact zdroj: Vlastní foto autora

Kdykoliv je to možné, aktivujte teleportační místa

Jakmile se vám na minimapě rozsvítí ikonka portálu, vydejte se k němu. Nejenže si jeho aktivací usnadníte pozdější fázi hry (například plnění denních questů rozesetých po světě), ale zároveň tím dostanete slušnou porci zkušeností do vlastního ranku Adventure, který vám postupně odemyká další důležitý obsah hry i samotné příběhové questy.

Stejným způsobem odemykejte i všechny typy dungeonů (honosné brány do podzemí). I když se je zrovna nechystáte vyčistit, protože na ně třeba nemáte požadovanou úroveň, jejich prosté navštívení je aktivuje a od té doby rovněž slouží jako teleporty.

Prozkoumávejte vše, dělejte si značky

Téměř cokoliv, co vám ve hře padne do oka, ukrývá nějakou odměnu. Pokud zrovna nemáte čas sejít z cesty, využijte alespoň špendlíky. Na mapu jich můžete umístit až 99, takže se nebojte rozšoupnout.

Úplně ignorovat loot se nedoporučuje. I prosté otevření truhly vás obdaří zkušenostmi, a napomáhá tak k postupu hrou. Nalezené předměty jsou pak nezbytné pro levelování vašich postav a jejich zbraní.

Sledujte minimapu

Genshin Impact je narvaný obsahem k prasknutí, přičemž uživatelské prostředí vás upozorní na naprosté minimum. Mít minimapu neustále na očích se ovšem i tak neskutečně vyplatí. Jakmile zahlédnete bílou čtyřcípou hvězdu, všeho zanechte a utíkejte přímo k ní. Označuje totiž pozici anemoculu či geoculu (záleží na království).

Tyto předměty nikdy neleží jen tak na zemi, o jejich získání se musíte trochu snažit – někam vyšplhat, něco podlézt, někam vyskočit. Pomocí anemoculů a geoculů krmíte sochy, jejichž nalezení je jediným způsobem, jak odhalit kus mapy. Zároveň slouží jako teleporty.

Jakmile jim dáte dostatek „culů“, postoupí na vyšší úroveň, což znamená další várku odměn v čele se zvýšením výdrže. Jde o jediný způsob, jak si zvýšit výdrž, která vám umožní déle šplhat, plavat a plachtit, ale také uhýbat útokům a používat mocnější údery.

Genshin Impact zdroj: Vlastní foto autora

Všímejte si nezvyklostí. Pravděpodobně vedou k truhle

Vidíte v dáli poskakovat modrou dušičku nad pilířem? Vylezte k ní, „dotkněte“ se jí a pak ji následujte. Po cestě se jí budete muset ještě párkrát dotknout, než vás dovede ke svému podstavci a odmění truhlou. Vidíte graficky moc nezapadající zával z kamení? Rozbijte ho! Je v něm truhla. A co tři malé pyramidky z kamení vedle sebe? Napoví vám předchozí řešení.

Ke stejné odměně vedou i nezapálené pochodně, na které potřebujete postavu operující s ohněm. Čas od času narazíte na několikero pilířů s podivnými znaky. Jde o symboly elementu, který je pro jejich aktivování zapotřebí.

Hodně vařte

Na vaření pokrmů si radši rychle zvykněte. Dokud nenajdete postavu schopnou léčit, zachrání vás v průběhu boje jenom talíř plný zvěřiny. Vařit můžete u libovolného ohně s kotlíkem, případně i ve městě přímo v kuchyni, kde vám prodají hotová jídla, ale předně také nové recepty. Suroviny najdete všude ve světě, ty komplikovanější koupíte na tržišti nebo vyrobíte z jiných surovin rovněž u ohně.

Jídlo ale nemá pouze funkci hojení ran. Pokrmy z vajíček (a nejen těch) mají schopnost oživit padlou postavu klidně v průběhu boje, zatímco další jídla vám mohou zvýšit útok, obranu a pravděpodobnost kritického zásahu. Vždy s sebou mějte nějaké léčivé a oživující pokrmy pro strýčka příhodu, zejména po dosažení 20. úrovně Adventure ranku. Nicméně…

Genshin Impact zdroj: Vlastní foto autora

Neplýtvejte jídlem

Pokud už je po boji nebo jste třeba spadli z velké výšky a jste v polomrtvém stavu, ale ne v bezprostředním ohrožení života, nesahejte hned po dalším talíři špaget. Všechny velké sochy požírající anemoculy a geoculy obsahují denní dávku léčivé energie.

Můžete jejich zásobu používat manuálně na konkrétní členy družiny, nebo si nastavit, na kolik procent vás mají vyléčit, když se k nim jenom přiblížíte. Standardně je nastaveno 50 %, ale já si stanovil 100 % a nikdy se mi během hraní nestalo, že bych zásobu zcela vyčerpal.

Netrapte se s dolováním surovin

Nejčastěji u úpatí skály narazíte na malé žíly rudy, které vás po rozbití obdarují příslušným typem horniny. Nicméně s vaší základní postavou a několika dalšími je budete pižlat až do skonání věků. Jakmile se dostanete k postavě schopné třímat velký meč či palici, ihned ji zapojte do práce. Dolování s těmito zbraněmi totiž zabere jen několik málo máchnutí.

zdroj: miHoYo

Nakupujte loot boxy po deseti

Každý jeden wish je schopný odemknout vám jeden loot box, ze kterého vám vypadne zbraň nebo postava. Nejčastěji to bude zbraň třetí úrovně, protože cokoliv lepšího má extrémně nízkou pravděpodobnost (čtvrtá úroveň 5,1 % a pátá úroveň 0,6 %).

Pokud si ale počkáte, našetříte deset wishů a otevřete deset loot boxů najednou, máte garantovanou jednu zbraň či jednu postavu alespoň na čtvrté úrovni. A ve skutečnosti ani nemusíte kupovat 10 loot boxů najednou, ale platí, že pokud vám devětkrát v řadě nepadne předmět čtvrté či páté úrovně, tak při desátém pokusu je to už jistota.

Loot boxy určené pro začínající hráče stojí dokonce jen osm wishů. Rozhodně neváhejte této nabídky včas využít.

Primogemy utrácejte pouze za wishe

Primogem je další z mnoha měn, dostáváte ji z truhel, za plnění úkolů, získávání achievementů a dalo by se říct, že vlastně za cokoliv, co ve hře děláte. Dají se za ně pořídit různé věci, ale měli byste si je pošetřit jen a pouze na směnu za wishe, čímž se dostanete k dalším loot boxům, a tedy potenciálně novým hrdinům.

Genshin Impact zdroj: Vlastní foto autora

Levelujte rovnoměrně

Nenechte se zlákat vidinou vylepšit si svého hlavního hrdinu na maximum. Sice bude silný a odolný, ale ostatní hrdinové budou v boji silně zaostávat. A to není ten největší problém. V pozdějších fázích hry na vás čeká obsah, který počítá s PRŮMĚRNOU úrovní vaší družiny. Vyberte si proto 4–6 postav různých elementárních zaměření, jimž rovnoměrně zvyšujete úrovně.

Nezbavujte se identických zbraní

Váš inventář se rychle zaplní mnoha kopiemi jedné a té samé zbraně. Vámi zvolenou zbraň můžete levelovat, a zvyšovat tak jí udílené zranění tím, že ji krmíte ostatními nepotřebnými zbraněmi (a krystaly nalezenými ve světě či vyrobenými kovářem z vámi nakutaných rud).

Dávejte si ale pozor, abyste svou zbraň nevylepšovali identickými zbraněmi, a zbytečně tak nepřišli o možnost specifického vylepšení. Stejné zbraně totiž můžete použít k takzvanému Refine, které až pětkrát zlepší vlastnost zbraně, což se s běžným levelováním neděje.

Genshin Impact zdroj: Vlastní foto autora

Nezapomínejte plnit adventure book

Po stisku klávesy F1 na vás vyskočí vaše kniha dobrodruha, která se postupně plní záložkami s denními výzvami, dungeony, bossy a dalšími aktivitami. Ale od samého začátku vám stanovuje různé úkoly, které vás okamžitě odměňují zkušenostmi do vašeho Adventure ranku, který je nezbytné zvyšovat pro postup ve hře.

Jakmile splníte celou stránku úkolů, které nejsou časově omezené, získáte pořádnou odměnu a objeví se další stránka s obtížnějšími úkoly. Zpočátku jsem na tuto knihu zapomínal, vy snad už nebudete.

Tento článek by mohl mít ještě velkou spoustu odstavců, ale jeho cílem nemá být návod, jak hrát celou hru. Na zbylá tajemství a usnadnění už jistě přijdete sami. Ostatně ani já sám jsem neodhalil a nepřišel na vše a těším se, jaká tajemství jsou pro mě ještě přichystaná.

Nejnovější články