zavřít

Steam Greenlight má nově Koncepty, nevyžadují $100 poplatek

Windows MAC

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Není to tak dávno, co Valve spustila službu Greenlight, ve které mohou vývojáři nabídnout svůj projekt hráčům a ti hlasováním rozhodnou, jestli se hra dostane na Steam. Valve to mělo pomoct s výběrem nepřeberného množství žádostí, které od vývojářů dostávají. Velmi rychle se to ale zvrtlo. Na Greenlight mohl kdokoliv umístit cokoliv a služba byla pár dnů po spuštění plná balastu. Na to reagovala Valve zavedením 100 dolarového poplatku vyžadovaného pro vložení hry do Greenlightu. Teď ale představila novou záložku Koncepty, do které může kdokoliv dát cokoliv, ale má to jeden háček - hra se z Konceptů na Steam nikdy nedostane.

Koncepty nejsou klasický Greenlight, s jehož pomocí se může hra dostat na Steam. “Tato sekce je určena pro projekty, které chtějí nasbírat zpětnou vazbu od potenciálních zákazníků a potřebují začít budovat komunitu. Když se vám tady bude nějaký projekt líbit, klidně ho ohodnoťte, přidejte si ho do oblíbených a řekněte vývojářům zpětnou vazbu. Hlasování tady slouží jen jako sběr dat a reakcí pro vývojáře a neslouží to k publikování hry na Steamu,” píše se v oficiálním popisku na stránce Konceptů.

Jakkoliv neužitečně by mohly Koncepty bez možnosti dostat se na Steam znít, je to ve skutečnosti chytrá věc. Samozřejmě by si mohli vývojáři budovat komunitu na svých stránkách a Koncepty na Greenlightu k tomu nepotřebují. Ale na Steamu jsou desítky milionů hráčů, Greenlight je ostře sledovaný a Koncepty z toho budou těžit. V Konceptech tak strčí vývojáři svůj budoucí projekt hráčům až pod nos, a když uvidí velký zájem, můžou zkusit vysolit těch sto dolarů a zkusit to na Greenlightu.

Zatím je v Konceptech jen hrstka projektů, ale jedním z nich je i Inquisitor 2 od českých Cinemax Games. Není to ale klasické oznámení dvojky. Cinemax se spíš hráčů ptá, co by vůbec od jejich dalšího projektu chtěli a naznačuje tři možnosti: buď bude jejich příští projekt typické pokračování Inquisitora, tedy tradiční oldschool RPGčko. Druhou možností je adventura s RPG prvky, která by byla založená na světě Inquisitora. A poslední třetí možností je jiný typ RPG hry, což může být tahové RPG, akční RPG apod. Vývojářům můžete poradit zde.

Vedle her jsou v Konceptech i softwarové projekty. Steam totiž nedávno spustil prodej softwaru a ten je povolen i v Konceptech. Zatím ho tam moc není, ale špatně třeba nezní SavegameExplorer, který má sloužit pro vytváření a aktualizování záloh vašich uložených her. Amatérští vývojáři her zase ocení Indie Graphic Builder s více než sedmi tisíci assety. Bude zajímavé sledovat, jestli Valve budou nějak důsledněji kontrolovat i Koncepty, nebo tam za chvíli bude deset Half-Lifů 3 a jiných blbostí. Nápad je to ale dobrý a za to Valve rozhodně zaslouží palec nahoru.

Tagy: steam komunita greenlight

Zdroje: Steam Greenlight

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.