Spekulace: tvůrci Unity hledají zájemce o koupi
zdroj: tisková zpráva

Spekulace: tvůrci Unity hledají zájemce o koupi

10. 10. 2014 14:00 | Téma | autor: Adam Homola |

Unity Technologies buduje už deset let jeden z nejpopulárnějších enginů současnosti a nyní je údajně na prodej. S informací přišli kolegové z Venture Beat a CNET, a i když Unity nehodlá situaci komentovat, možná bude za pár měsíců patřit někomu jinému. Na Unity běží třeba Wasteland 2, ale taky Hearthstone: Heroes of WarCraft a spousta dalších her i neherních aplikací. Z Unity se postupem času stal jeden z nejpoužívanějších enginů pro hry na prakticky všechny platformy krom WiiU. Důvodů, proč se engine Unity tak krásně chytil je celá řada, ale k těm nejzásadnějším patří jednoduchost portování her na všechny podporované platformy, snadná integrace již existujícího kódu do Unity, potažmo obsahem bující marketplace s celou řadou assetů od grafiky přes hudbu až po pluginy se specifickými funkcemi.

Herní studia a vydavatele můžeme ze seznamu potenciálních zájemců o koupi, minimálně v teoretické rovině, vyškrtnout. EA si sice kdysi koupila engine RenderWare, ale moc dlouho firmě nesloužil a brzy jeho vývoj skončil. Hlavním enginem EA je navíc v současnosti Frostbite 3.0. Unity se podobného osudu zatím bát nemusí. Stačí se podívat na potenciální kupce: Google, Amazon, Microsoft...

Všichni tři mají fůru peněz a všem by se Unity mohl hodit. Ostatně, Amazon už prý za Unity nabízel někdy minulý rok 650 milionů dolarů, ale neúspěšně. Podle zdrojů CNET a Venture Beat se vedení Unity nedávno bavilo s Googlem a jedním z vážných zájemců byl prý i Microsoft. Zatím se tedy nezdá, že se vedení snaží Unity Technologies prodat za každou cenu prvnímu zájemci. Celé prodejní kolečko ostatně začalo tak, že se chtěl největší akcionář firmy svých akcií zbavit, načež se ozval někdo, kdo by je koupil všechny. Na základě toho se případný prodej stal vážným tématem.

Jeden z anonymních zdrojů potvrdil, že firma je teď skutečně na jakémsi pomyslném rozcestí, ale vyloženě okamžitý prodej nehrozí. Jiné zdroje však mluví o velmi vážných jednáních s různými zájemci. Unity Technologies odmítla zprávy o prodeji komentovat, ale na každém šprochu pravdy trochu - firma tak nemusí skončit za měsíc v pařátech Amazonu či Facebooku, ale časem ji jednání mohou k případnému prodeji dovést.

Otázkou je, co by to znamenalo pro vývojáře, kdyby se Unity "zmocnil" například Google. Šel by pak po stopách Microsoftu, který hodlá podporovat Minecraft i na PlayStationu, nebo by si Unity výrazně svázal s Androidem a ChromeOS, zatímco jiné platformy by nebyly prioritou? To jsou zatím jen spekulace, stejně jako názory, že by Unity engine mohl hezky zapadnout do portfolia Epicu.

Jisté každopádně je, že koupě Unity by nebyla levná záležitost - vzduchem létají cifry mezi jednou a dvěma miliardami dolarů.

Nejnovější články