zavřít

Škatulata s edicemi Rainbow Six Siege, aneb jak Ubisoft podráždil hada bosou nohou

PlayStation 4 Windows Xbox 360 Xbox One

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Je možná trochu s podivem, jak populární Rainbow Six Siege je, když je tak matoucí si vůbec koupit tu správnou verzi. Ubisoft to hráčům čtyřmi základními edicemi moc neusnadňuje a po 13. únoru to bude ještě zajímavější. Vydavatel totiž vymyslel fígl s odstraněním standardní verze a uvedením o 20 eur dražší Advanced verze. Namísto 40 eur by vás tak vstup do normální verze vyšel na 60 eur. Hráči ale prskali natolik, že Ubisoft udělal nejeden krok zpátky.

Předně je potřeba říct, že mluvit o uvedení verze Advanced jako o klasickém zdražení by bylo nefér. V ní toho totiž najdete víc než ve standardní edici. S tou edice Advanced sdílí například 600 Rainbow Six Credites (= v hodnotě cca 5 dolarů) a navrch přihazuje ještě deset Outbreak Packs, které samy o sobě způsobily další vrstvu kontroverze.

Po rázné reakci hráčů ale Ubisoft otočil a oznámil, že standardní edice za 40 eur v prodeji zůstane i nadále. Na uvedení edice Advanced to každopádně nic nemění, ta za dva týdny skutečně přijde a bude obsahovat všechno to, co vydavatel původně slíbil.

Starter Edition

Rainbow Six Siege má ještě jednu vychytávku a tou je základní Starter Edition. Na té by se snad nic měnit nemělo, byť na tomto místě jsou nejednoznačné i informace od Ubisoftu. Na Steamu stojí Starter Edition 15 eur, ale na webu mluví Ubisoft o 20 dolarech. Na Steamu přitom dlouhodobě funguje nepoměr, kdy se jeden dolar rovná jednomu euru. V tom případě by se zvedla i cena Starter Edition, jenže na jiné stránce Ubisoftu se zase mluví jen o 15 eurech. Babo raď…

Ať už bude v únoru Starter Edition dražší nebo ne, nejspíš ji hrát stejně nechcete, byť jde o relativně zajímavou a cenově dostupnou „ukázku“. V praxi jde sice o plnou hru, tedy edici se všemi mapami i módy, ale Operátory v ní máte od začátku jen čtyři s jedním velkým háčkem. Odemknutí dalších Operátorů vyžaduje výrazně větší grind, než jaký musí podstoupit majitelé jakékoliv jiné edice.

Podle Ubisoftu by mělo odemčení jediného Operátora skrze herní měnu Renown (tu získáváte hraním) trvat něco kolem patnácti hodin. To je na jednu stranu příšerně moc, ale zase to může nenáročnému casual publiku, které nepotřebuje mít všechno, bohatě stačit. Jenže hardcore publikum se na adresu Starter Edition ozvalo do takové míry, že Ubisoft najednou otáčí i tady a slibuje zlepšení grindu pro získání nových Operátorů.

Zatím jsme se sice nic konkrétního nedozvěděli, byť je jasné, že se něco dít bude: „Chápeme, jak frustrující to musí být pro nováčky i veterány, kteří si do hry přizvou své kamarády. Pracujeme na tom a chceme, aby byl celý proces plynulejší,” napsali vývojáři na Redditu. Zatím se tedy nic nemění, ale změna na obzoru je.

Ceny & edice

Čert vem ale celou Starter Edition. Největší vtip se skrývá ve standardní edici (aktuálně 40 eur), která měla 13. února ze všech obchodů zmizet. Další dvě edice, Gold (aktuálně 70 eur) a Complete (aktuálně 90 eur) víceméně zůstávají, jen se bude hýbat s cenou a špetkou obsahu. Starter Edition také mimochodem nenajdete na konzolích, pouze na PC.

Jediným obsahovým rozdílem mezi stávající Starter Edition a novou Advanced Edition je pouze 10 balíčků z Outbreak Collection, kdy máte v každém z balíčku garanci na získání jednoho z padesáti unikátních kosmetických předmětů navržených pro Outbreak Event. Duplicitních předmětů se bát nemusíte, žádnou věc nedostanete víc než jednou.

Od standardní edice výš vám pak hra zaručuje také běžný čas k odemčení všech dalších Operátorů, čímž se zásadně liší od silně grindovací Starter Edition. V ní je potřeba na odemčení dalších Operátorů podstatně více času.

Gold Edition k tomu všemu přidává ještě season pass na nedávno představený obsah pro třetí rok a vyjde vás nově na 90 eur. Kompletní edice s úplně vším, co byste vůbec mohli chtít, vás pak vyjde na 130 eur. Teoreticky vzato tak k žádnému zdražení nedochází, na druhou stranu je otázka, jak moc v očích hráčů vyváží vyšší cenu přidané digitální bonusy.

Outbreak

Ubisoft se v současné době připravuje na brzké spuštění velké akce Outbreak. Ta sice vypadá slibně, jenže vývojářům se díky ní podařilo naštvat své nejvěrnější hráče. Ty, kteří hrají Rainbow Six Siege už několik let a ty, kteří do hry investovali nemalé peníze.

Společně s Outbreak totiž do hry přibudou nové loot boxy jménem Outbreak Packs. Kámen úrazu spočívá v tom, že Outbreak Packs si za Renown (herní měna získaná hraním) nekoupíte a musíte za ně zaplatit pomocí Rainbow Six Credits (herní měna získaná za reálné peníze).

Outbreak Pack přitom do hry přidá pouze padesát unikátnch předmětů a hra vám garantuje, že v balíčcích nenajdete žádné duplikáty. Pokud si je tedy zakoupíte všechny, získáte jedndouše všechny nové předměty. Balíčky také nezískáte hraním ani za jakoukoliv odměnu, jen a pouze za peníze.

V balíčcích sice najdete pouze kosmetické, pro hratelnost nerelevantní předměty, nicméně i to stačilo na namíchnutí dlouhodobě hrajících a platících veteránů Siege. Těm totiž Ubisoft nedá vůbec nic, zatímco nováčkům při zakoupení některé z edic nadělí balíčků deset.

Tenhle nešvar vývojáři zatím ještě tak úplně nenapravili, ale zatím hasí oheň na střeše alespoň jedním skinem. Pokud totiž do 6. března odehrajete alespoň jeden online zápas, dostanete hned na začátku 1. sezóny 3. roku zadarmo skin Ash Sidewinder Elite. Je jeden skin adekvátní náplastí na ránu, kterou některým veteránům Ubisoft způsobil? Nejspíš ne.

Bouře ve sklenici vody?

Na jednu stranu je rychlost reakce Ubisoftu a snaha o vyřešení situce chvályhodná, na druhou stranu je zase s podivem, že firma na své věrné tak trochu zapomíná a po letech přidává do hry nový typ loot boxů.

Nakonec jde ale jenom o kosmetické věci a osobně se mi zdá, že tady ještě pracují dozvuky fiaska kolem druhého Battlefrontu. Opravdu na nepodstatných kosmetických blbostech veteránům záleží tolik, že to stojí za všechno to prskání? Musí mít všichni všechno? Musí se firma chovat k veteránům v rukavičkách a cpát jim na stříbrném podnose všechno, hned a zadarmo? Na tyhle i další otázky si musí odpovědět každý hráč Rainbow Six Siege sám, stejně jako se na ně teď snaží najít adekvátní odpověď Ubisoft.

Podobná škatulata s edicemi, a nakonec i cenou hru jsou v dnešní době, několik let po vydání původní verze hry, nevídané. Vydavatelé podobné psí kusy zpravidla nedělají a když už, jde se s cenou dolů, případně se vytváří ořezaná free to play verze.

Jenže Rainbow Six Siege je na tom tak dobře a Ubisoft nadcházejícímu obsahu v rámci třetího roku věří natolik, že to prostě zkouší. Oporou pro podobné experimenty jim může být skvělý stav hry a její neustále rostoucí popularita. Čísla hovoří jasně: hra až na výjimky každý měsíc roste.

Snad si to tedy tamní marketéři, účetní a příslušní šéfové dobře spočítali. A i kdyby ne, mohou jít s cenou dolů kdykoliv se jim zachce. Ať už v pravidelných a častých slevových akcích, nebo v permantním přecenění jednotlivých edic. Podobnou kauzu tak Rainbow Six Siege nejspíš bez větších problémů přežije a bude růst i nadále.

rainbow six siege steamcharts

Na nedostatek či snad úbytek hráčů si Ubisoft stěžovat nemůže. Zdroj: SteamCharts

Tagy: akční multiplayer

Zdroje: UbiSoft,Reddit

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.