zavřít

Rodokmen Grand Theft Auto IV očima hrdiny

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Řeknu ti jedno, mladej. Ve světě nezáleží na tom, kdo tě nenávidí, jako spíš kdo tě miluje. Ale to už moc kecám, co? Ty jsi chtěl slyšet, jako to se mnou celý bylo? No vyprávím to sice postý, ale dělá mi to zatraceně dobře.

Autor: Martin Klekner
Publikováno: 26.dubna 2008


Řeknu ti jedno, mladej. Ve světě nezáleží ani tak na tom, kdo tě nenávidí, jako spíš kdo tě miluje. A hlavně na tvý popularitě. Můžou bejt tisíce lidí, co ti dou po krku, ale když je těch, co za tebou stojej, ještě víc, nic tě nemůže opravdu ohrozit. A taky ti řeknu, že je nejspíš zbytečný dělat si hlavu s tim, jestli pak nějakej magor vezme pistoli a zkusí to, co děláš ty...Koneckonců, špatná reklama je taky reklama, no ne? Ale to už zase moc kecám, co? Ty jsi chtěl slyšet, jako to vlastně se mnou celý bylo? Jak se slavný GTA dostalo na výsluní, co? No, vyprávím to už sice nejmíň postý...ale čert to vem, dělá mi to zatraceně dobře. Vždyť jsem řek – popularita, o to tu jde.

 Mr.GTA – začátky pohledem otce
Rodina je základ, mladej. A jelikož já tenkrát žádnou neměl...byl to rok 1998, mám dojem, podívali sme se tehdá na PC i na PéEsko...tak jsem si řek „Sakra, někdo s tím začít musí.“ A taky, že jsem začal. No, nijak zvlášť slavný to nebylo, co ti budu povídat, vlastně šlo jen o takovou 2D prkotinu – na všechno jsi koukal seshora, placatý auta, placatý budovy. Však to znáš. Lidi to bavilo, to jo, hodnocení sice nebyly nijak vysoký, ale lidi to bavilo.

Dost často jsem od tý doby přemejšlel, co na hře, u který kulky vypadaly jako červenožlutý tečky, mohli všichni vidět? A víš co? Byly to všechny ty pitomůstky. Krkání a prdění, mlácení do chodců, vytahování lidí z aut, střílení, výbuchy, plnění úkolů pro různý kriminální živly a všechno kolem. Pamatuju si, jak jsem rád pálil do domů raketometem, anebo kradl auta, svážel je do chumlu a nechal je hromadně vybuchovat – za prachy! Lidi to neradi slyšej, víš, zvlášť hráči, ale všichni jsou jen krvelačný bestie. Koho jinýho by tohle bavilo, co? Teda kromě mě. Ale nikomu ani muk, že jsem ti to řikal, ještě bych přišel na mizinu.

Ale lidi to zas nehráli jen kvůli sprostotě a výtržnostem, to ne, bylo tu i pár věcí, co se pozdějc staly dost průlomový. Třeba otevřenej svět – moh jsi do tří měst, Liberty City, Vice City a San Andreas, ty už určitě znáš. Auta se srandovně jednoduchym ovládanim, který jsi mohl přebarvit ve Spray Shopech. Proč? No kvůli poldům, přece! Další nezapomenutelná věc, ty honičky se „strážcema zákona“, hehe. A autorádio, co hrálo přesně to, co bys od každý káry očekával – traktor country, tirák rock, a tak. Všechno tohle, co sem tady jmenoval (jo, a ještě telefonní budky na zadávání úkolů), si pozdějc vzala jako základ celá má rodina.

Třeba mladší brácha London – toho ani nebudu zvát, aby ti vyprávěl, stejně by řek v podstatě to samý. Byl mi hrozně podobnej, jen o něco mladší, ročník '99. A měl jiný názory...no, tak to v rodinách chodí. On holt byl vždycky přes tu Británii – prej se mu líbilo, jak tam jezděj vlevo. A taky černý taxíky a doubledeckery. Ale jináč byl úplně stejně jako já.

I můj synovec, GTA2, stejnej případ, úplně se ve mně zhlídnul, kluk jeden. Přišel ve stejnej rok, co strejda London, a lidi si nás dodnes pletou. Jen on byl trošku víc zažranej do práce, víš, častějc dělal pro různý gangy. Problém byl, že pokaždý, když začal dělat pro jeden gang, ostatní si tim znepřátelil. Mockrát to došlo tak daleko, že se musel bát vkročit na území nepřátelský bandy. No to víš, že mi to nebylo příjemný, jak jsem moh mít jistotu, jak kluk vlastně dopadne? Lidi ho docela brali, kritika nebyla nadšená, ale jo...taky to šlo. Stejně jsem si ale radši udělal vlastního. Rodina je základ, mladej. A čerstvá krev nosí čerstvý nápady.

 Mr. GTA III – průlom pohledem syna
No, než jsem se dostal na svět, zabralo to fotrovi dost času, to je pravda. Ale zase musim uznat, že nakonec to stálo za to. Von byl vždycky takovej mrzout, nikomu se moc nelíbil, ale já...já si ve svý době získal každýho. Byl to rok 2001 a 3D tehdy frčelo – tak jsem si řek „Dopytle, proč nezkusit, co se z toho dá vytřískat?“ A byl to nápad za všechny prachy! Fandové byli nadšený. Proč? Přejetý lidi tu už nevypadali jako kostičkovaný rozmáčklí švábi, ale jako opravdový přejetý lidi, daly se ustřelovat hlavy, basebalkou umlátit babky s nákupníma taškama, nebo upálit gangsteři Molotovem – a všechno vypadalo zatraceně realisticky. A je jasný, že se to nelíbilo hodně lidem, od rodičů, po angažovaný psychology, argumentující pitomejma teenagerama, co si ze mě vzali příklad a zkoušeli postřílet pár sousedů. Nemohl jsem prodávat pod 17, v Austrálii mě cenzurovali. Ale přes tohle všechno šla hra na dračku – prodaly se miliony kopií, fotříka jsem předhonil během pár tejdnů.

A skvělá grafika šla navíc tehdy ruku v ruce s Liberty City, který nikdy nevypadalo tak perfektně. Lidem vyrazilo dech i to, když viděli, jak se střídá počasí a den s nocí...to u vás neni běžný? Vzal jsem to nejlepší, s čim se vytasil otec, a přidal jsem líbivej kabátek, co vždycky frčel a frčet bude. Lidem se navíc líbil i příběh, no, neni taky divu, když jsem si bral inspiraci z mejch oblíbenejch Goodfellas. Teď už bylo jasný, za čim si jdete, a pokaždý, když jste splnili úkol, věděli jste přesně, proč si zrovna tenhle parchant zasloužil kulku. Oblíbený byly i honičky s policajtama, co si tentokrát brali na pomoc i helikoptéry, no, a když vás to omrzelo, mohli ste kdykoliv šlohnout jejich auto a zahrát si na ně sami. Hehe, ironie, chytat grázly jako vy! Byl to zatraceně úspěšněj podnik a vydělal sem balík. Jenže čas de dál – za rok sem musel uvolnit místo tomu diskoušovi Vice City.

 Mr.Vice City – 80’s pohledem benjamina
A já to pěkně roztočil. A nemluvim teď jen o tom rajcovně nabitym soundtracku, co zněl z autorádií (mimochodem, podařilo se mi sehnat i Michaela Jacksona, na což sem zatraceně hrdej). Kámo, bylo toho zatraceně hodně, ale to nejlepší na tom byl ten...ten pocit, ta atmosféra. Tohle byly osmdesátý v tom největšim stylu, chápeš, sakra vodvaz. Holky, drinky, rychlý auta, vypalovačky, to všechno ve Vice City, který...no, ehm, tak nějak jsem okopíroval Miami. No a? A ten chlápek, co jsem ho tam nasadil – ten Tommy Vercetti – udělal zatraceně dobrou práci. Jednak začal mluvit a piš si, že ho nenamluvil jen tak někdo, zlanařil sem samotnýho Raye Liottu...jo, já i starší brácha máme úchylku na Goodfellas. A byl tu taky Will Fichtner, kterej daboval toho magora Kena Rosenberga, mýho sekretáře. A ještě pár dalších.

Naše rodina si vždycky zakládal na kriminální kariéře. Tak proč to sakra měnit? Takže, rozhod jsem se, že to posunu o něco dál a že si Tommy bude moct založit vlastní gang. Vodvaz, ne? A taky že jo, ukázalo se, že to bylo přesně to, co lidi chtěli, budovat si vlastní zločinecký impérium, kupovat vily u moře, hodit si na střechu helikoptéru, k molu přistavit nablejskanej člun a do garáže luxusní bourák. A motorky. Wow, to bylo něco! Byly sice nějaký problémy s Haiťanama (...kdy taky s Haiťanama nejsou problémy, že jo?...), ale o těch vám řekne víc fotřík.

KONTROVERZE OČIMA OTCE
Už jsem řekl, nehodlám si lámat hlavu nad ničim, co ty pitomci provedou, a pak svedou na naši rodinu. Samozřejmě, že to, co děláme, se dělat nemá, vždyť proto to děláme ve hře! A voni vždycky řeknou „Ta hra mě k tomu naváděla!“. Ale to snad dá rozum, mladej, že v „tý“ hře tě nic nenavádí k tomu dělat nepravosti. Nikde neni napsáno „Vem auto, přejeď s nim pár lidí, zastav u prostitutky, užij si s ní a pak jí zastřel a vem si zpátky peníze.“. Nebo „Vem si Killing Frenzy a zabij všechny Haiťany.“ To si vymejšlej jen ty, co to hrajou, a naše jediná chyba je, že jim to umožňujem. Že je k násilí nabádaj gangsteři, co jim zadávaj úkoly? A kdo za nima pro ty úkoly jde, hm? Voni!

Ale zdá se, že pár chytráků si tohle všechno vyložilo po svym. Třeba ty dva mladý pitomci Joshua a William Bucknerovi, co v říjnu 2003 zastřelili dvě děti a pak prohlásili, že to viděli u mýho GTA3. Rodiče těch mrtvejch nás zažalovali na 246 milionů, z toho jsme se ale naštěstí dostali.

Nebylo to poprvé, už v červnu 2003 nějakej 17letej Devin Moore z Alabamy zastřelil dva poldy při výslechu ohledně auta, který ukrad. Normálně jim vzal pistoli a odpráskl je – a pak nás jeho právník zase obvinil, že za to můžem! A hádejte co? Ten kluk se teď s náma soudí o naše prodeje u stejnýho soudce, kterej ho před časem odsoudil na křeslo za vraždu! A jako by to nestačilo, v září 2006 Cody Posey zabil na ranči v Novym Mexiku svou adoptivní rodinu, stejnej právník, co v případě Devin Moore - Jack Thompson – prohlásil, že ho inspiroval můj Vice City a chce po nás 600 milionů. Vůbec mu přitom nevadí, že kluka nevlastní otec týral a sestra šikanovala.

Brácha se mě dost často ptal, o co víc jsem byl než von. A víš ty co? Já měl styl. Měl jsem styl a tuny věcí, co jemu chyběly, tak proč brát něco, co je sice podobný, ale má toho míň, když se hned vedle válí něco nabušenějšího...no, chápeš, ne? Kámo, nedovedeš si ale přestavit, jaký to bylo, když nám fotr oznámil, že máme novýho bráchu. Když jsem ho viděl, tak jsem nevěřil svejm očím, to ti teda povim. To byl rok 2004.

 Mr. San Andreas – 90’s pohledem černé...ovce
Nezdá se ti snad něco, pitomče? He? No, tak sem zatraceně černej! Máš s tim snad nějakej problém? Protože jestli jo, tak mi to hodně rychle řekni, protože kdybys měl, tak budu mít problém já s tebou a to ti zatraceně nedoporučuju, abys měl se mnou problém, rozumíš? Co? Že chceš slyšet, jak to se mnou bylo? Ne, nevim s kym mě fotr měl. A ani mě to nezajímá! Jo takhle, ty chceš slyšet jak jsem dopadl. Tak proč’s to neřek hned, blbečku?

No...kde začít? Asi tim jak jsem toho...-toho Carla Johnsona poslal z Liberty City zpátky do Los Santos. Co, myslíš, že Kalifornie je pohodový místo? Tak tos nezažil hood, chytráku. „CJ“ zažil hood. „CJ“ zatraceně vyrostl v hoodu – a měl dost dobrej důvod zdejchnout se odtamtaď do Liberty. Ale teď se vrací, protože mu umřela máma, nebo co, a zjišťuje, že všechno se má pořád stejně. I ty policajti sou stejně zkorumpovaný a jeden z nich, Frank Tenpenny – mimochodem, toho namluvil Samuel Lee Jackson, chápeš? TEN Samuel Lee Jackson, S-L-J, rozumíš? – ho kvůli svem špinavejm kšeftům zase zatáhne do války gangů. A tak to celý začíná.

Pitomci bráchové měli jen jedno město, já měl celej stát. Los Santos, San Fiero a Las Venturas, zatraceně velká plocha, to celý i s venkovem a přírodou. Ten diskouš Vice City si bůhví co myslel, když si pořídil vilu a pár tlam s SMGčkama, ale tohle, brácho, to byly devadesátý léta, válka černejch. Vo každý zatracený sousedství. A řeknu ti, nezažil si pocit, že válíš jako bejk, dokud si nenabral pár homies a neprojel se v autech cizím sousedstvím. Teda, pokud sis zrovna nešel zaskákat v lowrideru a neposlouchal při tom songy od těch největších borců - Tupac, Dr. Dre, Snoop Dogg, víš o čem mluvim...

Ale pořádnej nigga musí i drsně vypadat, někomu stačil novej vohoz, jiný šli radši do posilky nabušit páru s činkama, aby pak na sebe hodili upnutý tílko, každej podle svýho. A jestli si bráchy slyšel kecat o tom, jak jim to lidi žrali, tak to nebylo nic proti mě. Řikám ti, že sem je všechny převálcoval, ani nestačili sklapnout ty jejich bílý tlamy.

 Mr. GTA IV – budoucnost pohledem otce
Tak, řekli ti to všechno, mladej? Rodina je základ, neřikal sem to snad? Jo jo, kdo by si byl pomyslel, že se jim tak kariéra tak vyvede, co? A že zrovna CJ z nich bude nejúspěšnější...von byl vždycky takové černá...ovce, viš? To jenom potvrzuje, co lidi chtěj a vždycky chtěli. Volnost. Dát jim, co je baví a nechat je dělat si s tim, co se jim zlíbí. To je zaručenej recept, to ti povídám a všichni ty mý chlapáci to naštěstí pochopili. No, ale doba pokročila, čas letí a já si řek, že nebude od věci pořídit dalšího. Už mi neni nejmíň, to je pravda, ale je vidět, že mi náčiníčko ještě pořád dobře slouží, protože junior, GTA IV, vypadá zatraceně ambiciózně. Ani bych se nedivil, kdyby všechny bratříčky strčil do kapsy – už jen to, jakej je to fešák!

Čekáme ho příští tejden, tak se určitě zastav, asi tak ve čtvrtek nebo v pátek ti tady vo něm povim víc. Co? S kym že ho mam? No přece s Take 2.

Zdroje: Wikipedia, Mobygames

Související články: Vše o jednotlivých dílech Grand Theft Auto na Tiscali

Martin Klekner
autorovi je 19 let a studuje gymnázium; hrami se zabývá od útlého dětství a dříve psal pro GameZone; nejraději má RTS, FPS a RPG; ve volném čase rád točí filmy, sportuje a píše povídky

 
 
Martin Klekner

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.