zavřít

Prodejnost Assassins Creed v ČR

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Vhodný titul pro udělání malého průzkumu, jak se zájem zákazníků rozdělil mezi anglickou a českou PC verzí.

Téměř u každého článku, který se točí kolem překladu nějaké hry do češtiny, se v diskusním foru strhne kritika lokalizace. Tito křiklouni ohánějící se frázemi typu „čeština kazí hru; naučte se anglicky; pár her se slovníkem a nebudete překlad potřebovat....“ však nikdy netvořili vzorek lidí, kteří si kupují originálky. Kdo z distributorů je v minulosti vyslyšel a dovezl alternativně i anglickou verzi, prodělal na ní kalhoty.

V dubnu se situace změnila s Assassins Creed pro PC od Cenegy. Nejprve vyšla v anglické verzi a o dva týdny později v té české, přičemž cenově byly shodné. Čili vhodný titul pro udělání malého průzkumu, jak velký zájem mají zákazníci o jednotlivé verze hry. Specializované obchody s hrami nám odpověděly, že vede česká verze v poměru 5:1 až 8:1. Podobné číslo (5:1) potvrdila i Cenega.

Když si představíme, že se prodeje české verze pohybují v řádech jednotek tisíc kusů, tak to pro tu anglickou dopadlo až překvapivě dobře. Přestože v Assassins Creed není možnost zapnout titulky, pořád se dá dohrát i s podprůměrnými znalostmi angličtiny a spousta lidí prostě neměla trpělivost čekat na překlad. Byly by podobné prodeje i u hry, kde je dokonalá znalost děje základ, např. nějaké ukecané RPG?

Pro porovnání, třeba u Heroes of Might & Magic 4, kdy se CD Projekt kdysi pokusil nabídnout anglickou verzi, to dopadlo zhruba 80:1 pro českou verzi. Neprodané anglické verze se tehdy nakonec rozdávaly zdarma, nikdo je už nechtěl a to ani, když byly nakonec zlevněny na polovinu ceny té české. Posun po těch letech je tedy výrazný a spolu s růstem českého trhu se za ty roky dokázala vytvořit skupina hráčů, pro něž se vyplatí dovézt i několik stovek kusů anglické verze hry. Ale musí jít o pořádný hit a takových je z hlediska prodejnosti v ČR každý rok pouze několik.

zdroj: vlastní

jd

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.