zavřít

Přišla Mafia 2 o třetinu vývojářů?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Byla to otázka jednoho krátkého telefonátu, než člověk zjistil, jak se věci mají ve skutečnosti. POKRAČOVÁNÍ FÁM OD ŠÉFREDAKTORA SCORE

Zdá se, že někdo tady ani po roce nemůže vydýchat, že exkluzivní odhalení ukořistil jeho konkurent. Nebo jen slepě věří každému drbu a s oblibou je pouští do éteru, aniž by se je vůbec pokusil ověřit z více zdrojů nebo oficiální cestou, jak by se od takového novináře s dlouholetou praxí všeobecně očekávalo? Šéfredaktor časopisu Score Jan Modrák o víkendu na svém twitteru a (netradičně souběžně i) na blogu napsal (thx Mafia.Czech-Games.net), že mělo dojít k výraznému zeštíhlení českých tvůrců Mafie 2:
    V 2K Czech minulý týden propustili zhruba třicet lidí, většinou z Brna. Pokud vím, vesměs šlo o řadové vývojáře, žádné klíčové pozice ani nikoho z exekutivy se to netýkalo. Oficiálně ale 2K mlčí.
2K nemlčí. Byla to otázka jednoho krátkého telefonátu, než člověk zjistil, jak se věci mají ve skutečnosti. "Propuštění třiceti lidí není pravda, to číslo bylo zhruba o polovinu nižší," odpověděl zástupce 2K Czech na dotaz TISCALI Games. Není to tedy ani náhodou tak, že by se vývojářský tým Mafia 2 náhle ztenčil o celou třetinu (na hře dle informací z jara pracovalo kolem stovky lidí - pozn.ed.), jak to původně vypadalo ze zprávy vychrlené Janem Modrákem ze Score.

"Tato událost byla dlouho plánovaná a nemá žádný negativní vliv na Mafii 2," doplnil zástupce 2K Czech na dané téma. Když se to vezme kolem a kolem, ono by spíš bylo divné a pro výsledný produkt špatné, kdyby tak početný tvůrčí tým zůstával dlouhodobě bez určité fluktuace. Není snad v každé dobré firmě normální, že managment pravidelně vyhodnocuje výkony podávané zaměstnanci, rozloučí se s těmi slabšími a nahradí je někým schopnějším? Viz aktuální inzeráty na deset volných pozic v 2K Czech. Ačkoli samozřejmě nevíme, zda právě toto byl důvod uvedených odchodů, pokud dobře počítáme, mínus cca patnáct plus deset rovná se přibližně to samé co předtím.

Něteří v brněnském studiu, pobočce předního světového vydavatele 2K, jsou docela unaveni tím, jak Jan Modrák pokaždé skočí na pomluvy jistých jedinců. "Začínáme si myslet, že to dělá naschvál, aby se zviditelnil," reagovali na množící se fámy. Za poslední měsíc jde totiž o druhý podobný případ, patrně ze stejného zdroje, blízkého těm, které umísťují na YouTube zhrzení odejití zaměstnanci. Koncem května se takto Jan Modrák po odkladu vydání na 2010 pokoušel tajemně naznačit, že prý 2K přestávají mít v domácí studio důvěru a že se v něm měly dít zajímavé věci zásadní pro budoucnost. Čímž (v kontrastu s pozitivními články o přínosu pro kvalitu Mafie 2) chtěl navodit pocit, že je na tom nějak špatně.

Ani pátrání fanstránek se zárukou anonymity však tehdy nepřineslo žádné hmatatelné důkazy, které by to podpořily, a naše kontakty v 2K Czech nic takového nepotvrdily (naopak... ale o tom nesmíme mluvit). Zasvěcený Vreco s úzkými vazbami na zakladatele firmy to veřejně označil za minelu Jana Modráka s tím, že nejzásadnější událostí onoho květnového dne pro budoucnost 2K Czech bylo maximálně jednání o stěhování pražského studia do větších kanceláří, což moc nevypadá jako vyslovení nedůvěry. Tu spíš pomalu ztrácí někdo jiný...

Update 16:00 - pár zmobilizovaných a organizovaných obdivovatel Score se postaralo o uzavření fóra k článku o Mafii 2 (aniž by se kdokoli z nich pozastavil nad šířením nepravdivých čísel o propouštění).

Mafia 2 vyjde pro PC, PS3 a X360 začátkem roku 2010 - více v dřívějším zpravodajství.

Minuta ježdění zimními ulicemi z Mafia 2  [4.6.2009 01:01 - jd]
Mafia 2 pre-E3 trailer  [28.5.2009 20:20 - jd]
Mafia 2 odložena na příští rok  [26.5.2009 22:22 - jd]
zdroj: Twitter, Facebook, vlastní
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.