zavřít

Predikce vývoje evropského herního trhu

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Evropa, dosud dominantní region Sony konzolí, se má v brzké době stát další výspou Nintenda, naopak X360 zde má ztrácet.

Analytická společnost DFC Intelligence tu je s reportem, ve kterém predikuje, že evropský herní trh, dosud vyhrazený Sony formátům, se v dohledné době stane další výspou Nintenda a jejich současných, tolik úspěšných konzolí. BigN totiž získává i ve Starém světě na stále větší oblibě, tudíž lze důvodně předpokládat, že Nintendo se po Sony stane další herní společností, která naráz ovládne všechny tři hlavní regiony - Japonsko, USA a Evropu. V případě Evropy tedy trh, na kterém svého času měla PS2 neuvěřitelný 80% podíl. Ovšem nelze nevidět, že za tímhle dřívějším úspěchem konzole made in Sony stojí právě casual hříčky cílené na mnohem širší herní veřejnost, než bylo v té době obvyklé. Do téhle kategorie spadají také projekty jako Singstar či EyeToy série, které tu byly nesmírně populární. Přičemž právě casual hry na Wii a DS jsou tím rozhodným jazýčkem na vahách, proč se předchozí videoherní rok vlastně stal rokem historicky rekordním a ten letošní má zatím našlápnuto způsobem, jako by ho chtěl překonat.

DFC Intelligence míní, že Nintendo během pár roků vytlačí Sony z pozice lídra ve většině klíčových evropských zemí právě díky své herní nabídce a také díky povědomí, že Evropa má předpoklady být nejrychleji rostoucím trhem, který navíc perfektně vyhovuje zvolené strategii Nintenda. V kombinaci s příznivou cenou Wii se tak tahle předpověď snad ani nemůže mýlit a pro Sony může být trpkým poznáním zjištění, že k mimořádnému úspěchu Nintendu stačilo jít v jimi vyšlapaných šlépějích. V nichž je přitom prostor i pro "hardcore" software, tedy za předpokladu, že sem lze započítat takový Pro Evolution Soccer 2008 ve verzi pro Wii.

A co ostatní herní platformy v Evropě? Podle názoru DFC půjde výrazně nahoru také PS3, zatímco X360 tu bude strádat. Ve výsledku se tak nebude opakovat situace z minulosti, kdy trhu dominovala jedna značka. Podíl Wii má být na poli tradičních stolních konzolí menší jak 50% (zbytek si rozdělí PS3 a X360) s tím, že po vzoru USA budou mít zdejší herní domácnosti dva i více herních strojů. Podle DFC to bude především kombo Wii a PS3, přičemž na konzoli od Sony se bude prodávat více her z důvodu, že klasické typologické zastoupení hráčů upřednostňuje nové stimuly, zatímco Wii zákazníci, kam patří také senioři, si vystačí s málem.

X360 podle téhle prognózy má v budoucnu ztrácet svůj podíl na trhu. Vychvalovaný vánoční lineup Microsoftu (samozřejmě z roku 2007) neměl na prodej hardwaru v EU téměř žádný signifikantní dopad, pročež muselo přijít jeho nedávné zlevnění. Nicméně vězte, že konzoli se stále daří ve Velké Británii, na třetím největším trhu světa, kde preferují FPS žánr, nicméně ze zbytku kontinentální Evropy už exekutiva firmy takovou radost nemá.

zdroj: Gamedaily

mart

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.