zavřít

Počítačové hry a fóbie

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jak se dozvídáme z různých stran, počítačové hry mohou téměř za všechno.

Zejména pak za odstřelovače v Severní Americe. Sem tam se ale objeví i studie, která poukazuje na pozitivní stránky tohoto fenoménu, který uchvátil nejen mladé lidi z celého světa. V říjnu se například v časopise vydávaném společností Mary Ann Liebert, Inc. objevila v rubrice "CyberPsychology and Behavior" studie na téma počítačové hry a fobie. Podle tohoto článku mohou být hry nápomocny při léčení různých úzkostí. Navíc jsou prý bezpečnou, vyhovující a také podstatně úspornější alternativou jinak v této oblasti úspěšně využívaných technologií s virtuální realitou.

Fobie se údajně dotýká přibližně 11,3 % Američanů. Odborníci z Universite du Quebec en Outaouais se v rámci studia této problematiky rozhodli prozkoumat efektivnost využití upravených komerčních počítačových her při vyvolání stupňů úzkosti potřebných pro terapeutické účely. Zkoumaná skupina zahrnovala 13 mužů a žen trpících různými specifickými formami fobií - strach z pavouků, výšek nebo uzavřených prostor, a 13 dalších lidí, kteří žádné takové problémy nemají. Za účelem terapie speciálně vytvořený hardware a software na virtuální realitu je drahý a těžko adaptovatelný pro potřeby jedince. Naproti tomu ne příliš drahé a snadno přizpůsobitelné počítačové hry a jimi simulované virtuální prostředí, jak bylo zjištěno, dokáží u osob trpících nějakou fobií rovněž vyvolat potřebnou úzkost. Systematické a opakované navozování situací, kterých se jedinec obává je totiž osvědčenou metodou léčby těchto chorob.

zdroj: LiebertPub

korgull

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.