PC hry na DVD - vize blízké budoucnosti?
zdroj: Archiv

PC hry na DVD - vize blízké budoucnosti?

23. 3. 2003 13:13 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Navzdory mnohým výhodám, kterými DVD narozdíl od klasických CD disponuje, se využití těchto nosičů v herním průmyslu pro osobní počítače příliš neuchytilo.

PC hry, distribuované na DVD, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, ačkoliv přidávání DVDček k herním magazínům se začíná ujímat už i u nás. Distribuci samotných PC her na DVD sice příliš vydavatelů v plánu nemá, nicméně jistých pokroků bychom se v následujících měsících přece jen měli dočkat. Formát DVD byl uveden pro počítače i samostatně pro přehrávače videa někdy v roce 1997 a jak už to bývá, zpočátku šlo o poměrně nákladnou záležitost. Poslední dobou se DVD-ROMky staly celkem běžnou (nikoliv standardní) záležitostí především u nových počítačů, ti majetnější si dokonce mohou pořídit DVD vypalovačku.
Výrobci konzolí Sony a Microsoft si už dávno uvědomili výhody, které DVD nabízí a jak PlayStation 2, tak Xbox používají vlastní variace tohoto formátu. Obě konzole umějí také přehrávat DVD s filmy, což ještě umocňuje jejich využití. Mezi několik málo PC her, které se kdy objevily na DVD, můžeme počítat třeba Star Trek: Starfleet Academy od Interplay nebo Myst III od Ubi Softu. Obě se ale samozřejmě lépe prodávaly na klasických CDčkách. Právě fakt, že by odpadla nutnost prodávat hru na několika nosičích, které by se nemusely střídat v mechanice, by se mohl stát pro vydavatele motivujícím. Vyplatí se to?

Zřejmě ne. Cedric Orvoine z Microsoftu říká, že je pro firmu levnější vydat hru na více CD, než se zabývat verzí pro DVD. Druhým důvodem je podle něj zatím nedostatečná rozšířenost DVD mechanik mezi uživateli. Vydávání her na CD i DVD je zase příliš komplikované. Podobně reagují i zástupci dalších firem. Vývojáři by samozřejmě většinou preferovali DVD, a to díky lepším technickým možnostem. Laurent Paret z NP Cube, kteří vyvíjejí Dark and Light, otevřeně přiznává, že vzhledem k rozlehlosti světa v jejich hře, neměli prakticky příliš na vybranou a hra se objeví jen na DVD. Další výhodou, kterou vydání na DVD přinese, bude odpadnutí nepříjemného vyměňování disků během hraní. Brian Gladman z Dreamcatcher Games uvádí na příkladu jejich hry Schizm postoj hráčské veřejnosti k DVD. Titul byl nabídnut současně na CD i DVD, ale prodej na prvně zmiňovaném převýšil počet prodaných DVDček v poměru 100:1. Jen pro zajímavost, hra byla distribuována na 5ti discích pro CD-ROM.

Přesto se prý nejméně jeden velký vydavatel rozhodl vstoupit do neprozkoumaných vod DVD. Producent Infogrames Aron Drayer prozradil, že se jeho společnost chystá vydat letos několik titulů na CD i DVD. O které hry půjde, zatím nevíme. Jednou z možností je chystaný Enter The Matrix od Shiny. Právě David Perry z Shiny Entertainment se nechal už párkrát slyšet, že EtM zabírá v pracovní verzi mnoho GB, což by z něj pravděpodobně dělalo DVDčkového kandidáta číslo jedna. Zástupci Eidosu, EA i Microsoftu se zatím k možnosti využití těchto formátů pro PC hry staví spíše negativně. Na DVD se ale už brzy objeví špionážní hra Metal Gear Solid 2: Substance. Jak bude však situace vypadat za 5 let, jde skutečně jen těžko předvídat. Dokonce lze slyšet názory o postupném úpadku zájmu o PC jako herní platformu a o nástupu nových konzolí (Xbox 2, PS3), které by časem PC se všemi jeho herními problémy odsunuly do pozadí. Jak vidíte PC hry na DVD vy a kam se podle vás bude v budoucnu herní trh orientovat? Kupovali byste si raději objemné tituly na DVD? Podělte se o svoje názory a postřehy v naší diskusi...

zdroj: HomeLan

kate

Nejnovější články