New Xbox Experience - speciál
zdroj: Archiv

New Xbox Experience - speciál

22. 11. 2008 0:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Majitelé konzole před pár dny dostali zcela nové uživatelské rozhraní a několik zásadních funkcí, mezi něž patří 3D rozhraní, avataři, skupiny přátel či guide button. Jak moc zpříjemňují používání X360? + FOTKY & KDY ČESKÝ LIVE?

Autor: Michal Jonáš
Publikováno: 22.listopadu 2008

Zvětšit zdroj: Archiv
Před pár dny Microsoft pro svůj Xbox 360 vypustil vůbec největší a podle něj i nejdůležitější balíček vylepšení konzole, který obsahuje vlastně zcela nový uživatelský systém a několik zásadních čerstvých funkcí. Microsoft tento svůj update nazývá New Xbox Experience (NXE), aby zdůraznil jeho diametrální odlišnost od starého uživatelského rozhraní. Tento počin bere Redmond tak vážně, že raději pozdržel vypuštění některých svých produktů, aby jejich reklama nekolidovala s marketingem NXE. Pravda ale je, že takto zásadní úpravu uživatelského rozhraní a funkcí konzole doposud Xbox 360 nezažil.

 Instalace
Stažení NXE by se mělo samo nabídnout všem majitelům Xbox Live účtů, a to včetně stříbrných, při prvním přihlášení ode dne spuštění NXE, přičemž stažení komprimovaného souboru update nezabere tolik času jako jeho následná instalace. Oficiálně je vyžadováno alespoň 128 MB místa na pevném disku, ovšem NXE by měla fungovat i na větších paměťových kartách. Jejich použití Microsoft ale nedoporučuje. Po dvou restartech je systém připraven, ale po instalaci už není vrácení předešlého dashboardu možné. Nové soubory nejsou ani standardně vidět na pevném disku.

Zvětšit zdroj: Archiv

 3D rozhraní
NXE zcela nahrazuje dosavadní dashboard (uživatelské rozhraní), přičemž co se ovládání týká, nezůstal kámen na kameni. Po spuštění vás přivítá zcela nový systém 3D nabídek, evokující plovoucí okna Aero z Windows Vista. Na první pohled je orientace oproti minulosti trošku problematická, ovšem jde jen o zvyk, menu jsou logicky členěná. Rozhraní nově tvoří vertikální hlavní nabídka, která se rozšiřuje do dílčích nabídek horizontálním směrem. Nutno říci, že nové menu vypadá výborně a mnohem veseleji, než předešlý statický dashboard.

Zvětšit zdroj: Archiv

Listování je velice rychlé, ovšem někteří uživatelé si již stěžují, že se vytratila jednoduchost a přehlednost starého dashboardu. Každopádně po vzhledové stránce jsou 3D menu mnohem zajímavější a modernější než staré záložky a vždy vám nabízí lehce dostupné relevantní odkazy, jako např. u vybrané hry příbuzné soubory ke stažení. Docela bych souhlasil s tím, že se Microsoft nechal částečně inspirovat XMB rozhraním PS3, které spojil se svým konceptem Windows Aero do jednoho povedeného celku

Zvětšit zdroj: Archiv

 Avataři
Asi nejvíce propagovaná novinka si zase bere svůj předobraz z postaviček Mii Nintenda Wii. Microsoft jim ovšem vdechl trošku serióznější tvář. Právě svého avatara si vytvoříte ihned po prvním spuštění NXE, když si můžete vybrat z mnoha voleb, jako jsou oči, uši, nos, vlasy, vousy, oblečení, gesta nebo také hodinky a náušnice. Možnosti úprav nejsou ještě konečné, časem by se měla zejména nabídka oblečení více rozrůst, protože aktuálně moc oblečků na výběr není.

Zvětšit zdroj: Archiv

Vaše postavička vás bude provázet prakticky neustále při procházení dashboardem, její fotografie může nahradit váš gamerpicture, objeví se přátelům v jejich seznamu spoluhráčů a Microsoft plánuje také její využití v arkádových i plných hrách. Již nyní vaše postavička může soutěžit ve kvízu Scene It! a ke stažení je i speciální arkádová hříčka Kingdom of Keflings, dělaná speciálně pro Avatary. Osobně v postavičkách nevidím nic než příjemné doplnění identity každého hráče. Význam bych viděl zejména u mladších hráčů, kteří se vyblbnou se svojí postavičkou už jen v dashboardu samotném. Však si zkuste třeba zatočit analogem, čímž se vašemu avatárkovi zatočí hlava.

 Hráčské party
Komunitní funkce konzole nově obohacuje možnost sdružování hráčů do skupin až po osmi lidech, přičemž takováto parta pak vystupuje jako jeden tým, který se např. automaticky spojí v hlasové komunikaci při multiplayeru. S tím souvisí i možnost společného chatování (tedy už nikoli jen ve dvojici) a třeba i společných sezení. Přijedete např. z dovolené a své fotografie vložíte do Xboxu. Pak si svoláte svojí partu kamarádů a všem najednou můžete prezentovat své obrázky a společně je komentovat. Pro partičky má NXE dokonce vlastní kolonku, ve které opět ve 3D přehlédnete sdružení všech svých přátel, což jsou jednotlivé oddělené skupinky postávajících avatarů.

Zvětšit zdroj: Archiv

 Guide button
Xbox 360 si pojetí starého dashboardu zachoval ve zcela předělaném využití Guide buttonu, což je to svítící tlačítko s X uprostřed ovladače. Podle mě je to absolutně nejzásadnější vylepšení Xboxu a nejlepší funkce NXE. Samozřejmě, že zůstaly všechny volby z minula, ovšem nyní se vám po stisknutí tlačítka nabídne přehledné menu, které jakoby z oka vypadlo jednoduchým záložkám starého dashboardu. S přimhouřením oka je tak starý systém nabídek zpátky.

Zvětšit zdroj: Archiv

Možnosti pod Guide tlačítkem jsou nyní opravdu rozsáhlé, když většinu funkcí z hlavního menu konzole zde máte naprosto kdykoli dostupnou. Samozřejmostí je zasílání textových, hlasových a obrazových zpráv, chatování nebo přístup do seznamu přátel. Nyní se ale rovnou dostanete k hráčským partám, přehrávači hudby (možno použít místo muziky ve hře), ale hlavně i ke složkám Marketplace (online obchod), Media a dokonce i nastavení. Možnosti celého hlavního menu dřívějšího dashboardu tak máte nyní doslova pod palcem a pod jediným tlačítkem v každém okamžiku i při hraní, nebo sledování filmu. Přímo ze hry se tak můžete kupř. vrtat v nastavení konzole a měnit si třeba kontrast za pochodu, nebo zkontrolovat své achievementy, což dříve nebylo vůbec možné.

Zvětšit zdroj: Archiv

Nejlepší funkce Guide buttonu se ale skrývá pod pojmem Quick Launch. Přes tuto volbu totiž můžete "přelézat" z jakékoli spuštěné hry rovnou do další a to bez nutnosti hru manuálně ukončovat, nebo se vracet zpět do rozhraní konzole. Prostě si tak hrajete třeba Fable II a najednou dostanete chuť na arkádičku Rez. Na pár kliknutí si v seznamu vlastních her vyberete Rez, načež Xbox Fable ukončí a ihned plynule načte zvolenou arkádu. Díky tomu se vlastně můžete velice rychle a jednoduše přepínat mezi jakýmikoli hrami, ať už jsou nahrané na pevném disku, paměťové kartě, nebo na DVD. Není to ale žádný multitasking, protože spuštěná hra se vždy ukončí a teprve potom se vzápětí spustí další.

Zvětšit zdroj: Archiv

 Instalace her z DVD na pevný disk
NXE dovoluje úplně jakoukoli hru na DVD nejdříve nahrát na pevný disk a potom ji ze stejného místa spouštět. Ukládání by mělo vždy zabrat maximálně 10 minut, nyní je to podle objemu dat her zhruba 5–8 minut. Po nahrání se titul již spustí z pevného disku, přičemž pro ověření je stejně nutné mít stále vložené DVD v mechanice. Spouštěním z pevného disku se ale zkrátí loadingy u drtivé většiny her. Úspora není nijak zásadní, pohybuje se zpravidla kolem 4–10 sekund, o které trvá loading z DVD déle. Nicméně u některých starších her, které si dočasně ukládají část dat na pevný disk, se loading může naopak protáhnout, což je případ např. Halo 3.

Zvětšit zdroj: Archiv

Při hraní titulu, který je uložen na pevném disku, se ale DVD v mechanice vůbec netočí, takže konzole je o poznání tišší, což je druhá výhoda nového využití pevného disku. Jediná hra si ale zabere typicky kolem 5–9 GB dat, přičemž to může být i více, takže majitelé menších 20GB disků takto uloží jen jednu dvě hry, protože více na omezenou kapacitu malého disku nedostanou.

 Komunitní XNA hry
Po dřívějším krátkodobém testování přináší Xbox již čtvrtý herní model, čímž jsou amatéry vytvořené komunitní hříčky na platformě XNA. Tím nabízí Xbox unikátní kolekci plnohodnotných komerčních titulů, originálních stahovatelných her pro první Xbox (u nás nefunguje), arkádovek a zmíněných komunitních her. K mání jich má být zpočátku asi třicítka, ovšem nečekal bych, že se na nich bude chtít MS pěkně hojit. Žádný kousek totiž není volně šířen. Ceny sice začínají již na přijatelných 200 MP, ovšem chtít za amatérskou hru 800 MS bodů jako za arkádu, to je přinejmenším nehorázné!

Zvětšit zdroj: Archiv

 Marketplace i na počítači
Současně s vydáním NXE Microsoft spustil svůj online obchod Xbox Live Marketplace i na klasickém internetu, kdy se nově i na počítači můžete přihlásit na svůj účet a stáhnout si jakýkoli obsah stejně, jako z prostředí konzole. Všechny stažené, popř. zakoupené položky se uloží do fronty a po zapnutí konzole se automaticky stáhnou do Xboxu. Portál naleznete na adrese marketplace.xbox.com, ovšem je nutné za tuto adresu ještě přidat zahraniční jazykovou verzi, protože podle IP adresy se dostanete pouze na české stránky Xboxu, kde Marketplace není přístupný. Proto např. v případě anglického webu přidejte za adresu prefix "/en-gb". Na tržiště se také dostanete přímo ze zahraničních webů xbox.com.

Zvětšit zdroj: Archiv

Zkoušel jsem schválně platební kartu, ale stejně jako dříve, je placení samozřejmě blokováno. Neoficiální zpráva ale hovoří o tom, že u nově založených účtů by k blokování plateb kartami zatím nemělo docházet. Webové tržiště využívá pro animované prvky technologii SilverLight, takže jste při vstupu požádáni o instalaci pluginu do prohlížeče. Internetový browser do konzole ale Microsoft v rámci NXE update nenabídl.

Zvětšit zdroj: Archiv

 Drobná vylepšení
Až na podrobnější zkoumání si všimnete dalších dílčích vylepšení a upravených drobností. Nyní např. v bublině pozvánky do multiplayeru uvidíte, do jaké hry vás přátelé zvou. V seznamu přátel je pak vidět i konkrétní činnost, nebo úroveň, ve které se hráč právě nachází. K dobru bych přičetl i velice svižné procházení všech nabídek, kdy se listování oproti dřívějšímu rozhraní v některých složkách citelně zrychlilo, nebo anonci o tom, že vaši spouštěnou hru právě hrají i vaši kamarádi.

Zvětšit zdroj: Archiv

 Zatím s chybami
Nový NXE dashboard se automaticky stáhl, nebo stáhne 14 milionům uživatelů Xbox Live, přičemž prvotní nápor se neobešel bez problémů. Potíže postihly a postihují hlavně složku Marketplace, kde se korektně nenačítají všechny hry a jejich obrázky. Stejné je to i v seznamu vlastněných her, kde dochází k potížím se zobrazováním některých karet, byť musím kvitovat na rozdíl od minulého dashboardu již velice rychlé načítání tohoto seznamu. Tyto potíže ale neznamenají odstřižení našince od obsahu na tržišti, jedná se pouze o porodní bolesti, které hlásí i uživatelé z podporovaných zemí.

Zvětšit zdroj: Archiv


Pokud máte v zásobě starší témata dashboardu, která nejsou samozřejmě optimalizovaná pro nové rozhraní, v některých případech vám to rozhodí celé pozadí, nebo vytvoří okraje bez obrázku. Stará témata ale Microsoft upravovat nebude, novější pozadí na plochu dashboardu už jsou pro nový systém předělaná. Sporadicky se uživatelé hlásí se závažnějšími chybami. Minoritně se po instalaci update některým nešťastníkům objevila závada "červených světel smrti" a mnozí také hlásí častá zamrznutí dashboardu zejména při brouzdání po přehledu hráčských partiček.

Microsoft prý všechno bedlivě sleduje a od čtvrtka jeho „Live tým“ pracuje na odstranění výše uvedených závad, takže do několika dnů by mělo vše fungovat v pořádku. Současným problémem je i zahlcení služby nově připojenými hráči, kteří si NXE stále stahují. Nicméně ani majitelé konzolí bez internetového připojení nepřijdou zkrátka, protože se připravuje alternativní distribuce NXE update mimo službu Xbox Live. Pravděpodobně se tak balíček bude přikládat na média k novým hrám.

Zvětšit zdroj: Archiv

 Proč ne český LIVE?
Nový NXE update tak má dle mého názoru rozhodně velký význam i pro domácí hráče bez oficiální podpory Xbox Live. Blokovaný obsah zůstává nadále blokovaný (filmy, některé arkádové hry a tituly pro první Xbox), ovšem NXE je zatím plně funkční i v nepodporovaných zemích. Asi žehráte, že byste raději oficiální Xbox Live i pro našince, než nějaký update konzole, ale musíme uvažovat střízlivě. V současné době by se Microsoftu u nás spuštění Xbox Live prostě a jednoduše nevyplatilo a nezaplatilo.

Rozjetí a provozování služby stojí dle našich informací statisíce dolarů, které se v případě tak malého trhu, jakým bezesporu jsme, prostě a jednoduše nevrátí. Namítnete možná, že na PS3 to jde, ale obě služby jsou zcela rozdílné. Zatímco PSN je kompaktní webová aplikace, sofistikovanější Xbox Live je součástí širšího rozhraní Xboxu, které má blíže k tradičnímu operačnímu systému na počítačích. Proto je jeho nasazení mnohem náročnější než u konkurence už i díky trvalému dohledu nad chodem služby v každé zemi, který musí být zabezpečen.

Zvětšit zdroj: Archiv

Na každý pád je ale NXE velký krok vpřed, který dle mého názoru posouvá vůbec celé ovládání Xboxu i jeho online služby opět řádný kus před své konkurenty, když hlavně díky skvělému Guide tlačítku maximálně zjednodušuje práci s dashboardem a prakticky veškeré důležité herní funkce přibližuje vždy jen na pár stisknutí tlačítek.

Související články: O updatu X360 rozhraní z prosince 2007, Xbox Live téma, Seriál o nejlepších hrách pro Xbox Live Arcade, Jaký byl první rok Xboxu 360?

Michal Jonáš
autorovi je 30 let, pracuje jako IT specialista v právní firmě a herní novinařině se věnuje skoro 10 let v mnoha internetových i tištěných médiích; vede si www.gamesblog.cz; mezi jeho záliby patří modelářství a deskové hry

 
 
Michal Jonáš

Nejnovější články