zavřít

Microsoft smaže vybrané XBLA hry - proč?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Kvalita namísto kvantity a zpřehlednění herní nabídky, to je nové motto Microsoftu!

Nedávné oznámení Microsoftu o plánovaném odstranění vybraných hříček v rámci služby XBLA konzole X360 vzbudilo "určité" rozpaky. Důvodem exekutivy firmy z Redmondu má být údajně důraz na kvalitu namísto kvantity, takže se mají v konečném důsledku dávat pryč všechny XBLA tituly, které se v hodnocení serveru Metacritic nedostaly nad 65%, potažmo vygenerovaly malé množství downloadů plné verze v poměru k downnloadům dema. Současně má jít o žádaný krok směrem k většímu zpřehlednění nabídky.

Na to na blogu Wired naštvaně reagoval editor Chris Kohler. Nejprve označil tuhle strategii v éře digitální distribuce za pochybenou a na příkladu iTunes od Apple, kde mají v portfoliu 6 milionů songů (samozřejmě bez záměru je postupně umazávat, za čímž je mj. tajemství úspěchu:-), prezentuje krok Microsoftu jako zcela bezprecedentní. Navíc stěží dojde pochopení u vývojářů a hlavně samotných hráčů. XBLA v současnosti nabízí nějakých 130 her, takže pro lepší přehled by se mělo spíše něco udělat se samotným interfacem.

Zdá se, že samotní vývojáři, kteří se v rámci XBLA angažují, nebudou moci výše uvedené počínání Microsoftu ovlivnit, s čímž stoupá určité riziko jejich další masivní angažovanosti. Také se zdá, že Microsoft nějak zapomněl na rok 2006, kdy ústy Petra Moorea deklaroval, že XBLA hry jsou jejich odkazem, jakýmsi dědictvím sdíleným s herní komunitou (a na dědictví se pak přeci už nesahá:-) Ovšem na jak moc tenký led se americká společnost pouští se můžeme dozvědět až za delší dobu. Konkurence nikam nechvátá, bohužel. Šípková Růženka jménem Nintendo se teprve teď probudila ze svého spánku a přichází konečně s podobně koncipovanou službou WiiWare, tradičně předraženou, u níž nehodlá vývojáře nějak omezovat (nějaké kvalitativní standardy apod.).

A PS3? V tomto roce se na PlayStation Store objevilo 5 (slovy pět) nových her ke stažení. Pravda, v Sony se tváří, že ideální distribuční model pro tento kontent je právě model nabízený iTunes, ale s tímhle tempem se není čemu divit, že dřívější lídr je nyní na chvostu konzolového pelotonu. U Wii a PS3 se nicméně zatím obávat možného vytrhávání méně povedených stránek z herního katalogu nemusíme. I když kdo ví, historie mnohokrát dokázala, že řeči se vedou a voda teče.

zdroj: Wired

mart

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.