Jak se (také) dělá herní web v Čechách
zdroj: tisková zpráva

Jak se (také) dělá herní web v Čechách

2. 4. 2002 17:04 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Nejednou zaznělo v klasických i online médiích, že herní web může dělat kdokoli, kdo má přístup na internet.

V podstatě je to i pravda, ale to platí obecně o všech online aktivitách bez výjimky. Rozdíl mezi takovými projekty po čase poznáte podle toho, že ten, který založili dva kamarádi, přestane po pár týdnech fungovat, případně jede dál, ale nikdo jej nečte, protože ani není číst co. Nadšenci brzy zjistí, že to není jen tak a záliba ve hrách zdaleka nestačí. Vedení aktuálního periodika, pokrývající široké pole počítačově-herního průmyslu, je časově velice náročné a jen sledování všech oficiálních zdrojů zabere denně mnoho hodin práce, nemluvě o překladech, zpracovávání získaných informací, ověřování jejich pravdivosti a "vytahování" toho podstatného. Tohle už je práce pro profíky, kteří podobnou činností tráví většinu každého dne jen proto, aby vám pak přinesli několik kusých zpráv z aktuálního dění.
To jsou dva typické přístupy k tvorbě herního webu, ale ještě je zde jeden, nemálo zajímavý. Tímto způsobem se dokonce dělají NEJčtenější weby, takže kdo chcete kuchařku, jak na ně, čtěte dál. Jak jsem již nastínil v úvodu, je někdy příprava takové krátké newsy prací, která dokáže jednoho pěkně zapotit. Na zahraničních zpravodajských serverech je běžné, že řada zpráv je okamžitě přebrána ostatními weby, které poděkují autorovi zaběhnutým bontonem ve formě odkazu na stránky, kde danou informaci načerpali. Nikoho to nic nestojí a je to slušnost, protože čtenář často na zdroj klikne a může si svůj obzor rozšířit o další zajímavou stránku.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Pokud ale chcete být nejlepší, není tohle jaksi proti vašim plánům a ambicím? Proč odvádět čtenáře jinam a ukazovat pravdu, odkud čerpám? Proč raději nedělat, že vše je z mé vlastní hlavy a své levné informátory pečlivě tutlat? Práci ať si oddřou jiní, já potřebuji hlavně sklízet, sklízet, sklízet...

Abych byl upřímný, tato třetí forma „redaktorské“ práce mi není vlastní a pokud uvidím někde informace nebo formulace, které jsem sám sehnal nebo vymýšlel a jejich „autorovi“ jsem nestál ani za odkaz, štve mě to. Když pak už to po několika týdnech tohoto přebírání nevydržíte, daného člověka oslovíte a naznačíte, že se vám jeho praktiky moc nelíbí, může se vám přihodit, že vaši osobu v jeho odpovědi nazývá velice eufemicky a jadrně a i jinak dává tušit, že mu nestojíte za psí štěk. Co se s tím dá dělat? Nic. No, vlastně aspoň něco se udělat dá. My jsme vymysleli aspoň jednu satisfakční akci při příležitosti nedávno minulého Apríla. Na té je možné ukázkově demonstrovat, jak takové přebírání informací a vydávání je za své probíhá. To bylo tak...

Základem všeho byla myšlenka naše „přebírače“ nachytat tak, aby bylo jasné, kde na svých rozumech byli. Rozhodli jsme se využít aprílového chaosu, kdy nikdo netuší, co je míněno vážně, a vyprodukovali jsme malou lest. Sehnali jsme několik obrázků z připravované a dosud utajované hry SimCity 4 od Maxisu, tedy - rádoby obrázků z této hry. Jejich zdrojovou, pracovní a finální podobu vidíte pod tímto odstavcem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Poté, co jsme vytipovali tři veřejnosti nepříliš známé kandidáty ze SimsVille a jeden věrohodný renderovaný artwork, upravili jsme jejich podobu do formy, která nám přišla pro naše účely dostačující. Vymysleli jsme vhodný text a syntézou výmyslů a piplání v Photoshopu vznikla lehce postaprílová novinka o SimCity 4, jejíž přesný čas vydání byl součástí rafinovaného plánu. Upravené obrázky a původní text najdete v této zprávě z dnešní noci, kterou jsme nyní odstranili, aby zbytečně nemátla další čtenáře včetně těch z ciziny.

Teď už zbývalo jen čekat, až náš partner začně spolupracovat. Netrvalo dlouho a dočkali jsme se přímo ukázkově. Na našem "dlouhodobém mirroru" hned dopoledne vyšla kopie naší postaprílové aktivity tak, jak je zvykem - převyprávěný (mimochodem kompletně vymyšlený) obsah novinky, žádný odkaz na zdroj a co víc - obrázky ze hry doplněné puncem původu, což není nic menšího, než logo v pravém dolním rohu. Však si to přečtěte a podívejte se na jeden z "jejich" ocejchovaných screenshotů sami.

Co dodat? Asi už nic, myslím, že to všem stačí. Já jen poděkuji za to, že vše klaplo přesně tak, jak mělo. A co doporučit čtenářům? Pokud chcete najít web, kde je o hrách úplně všechno, tedy někdy i blbosti, choďte na www.bonusweb.cz. Tím zároveň plním nepsanou etickou normu a dávám link na stránky, bez jejichž pomoci by tento článek nemohl vyjít. Těším se na další spolupráci a přeji pěkný den.

P.S. Omlouváme se všem normálním čtenářům za mystifikaci ohledně SimCity 4, ale náš záměr, jehož cílem bylo ukázat na skoro každodenní praktiky některých herních webů, nemohl být realizován jinou cestou.

Update 8.4. - oficiální stanovisko BonusWebu si můžete přečíst v této diskusi na Mageu.

mickey&jd

Nejnovější články