Hry zdarma: parádní doomovka, tycoon nové generace a simulátor poldy v kanceláři
zdroj: Archiv

Hry zdarma: parádní doomovka, tycoon nové generace a simulátor poldy v kanceláři

26. 6. 2016 16:45 | Téma | autor: Ladislav Loukota |

V dalším výčtu her, které nabízí za nula peněz spoustu zábavy nebo alespoň zajímavých podnětů, vám představíme parádní retro střílečku Bitsturbed i příjemnou hopsačku Finding Idun. Vedle těchto designově tradičních her se ale podíváme i na zoubek experimentálnějších her jako je třeba Zen and the Art of Transhumanism o výrobě umělých končetin.

Bitsturbed (download)

Na úvod si dáme zřejmě nejpřístupnější hru měsíce. Bitsturbed je střílečka, vytvořená podle mustru prvních dvou Doomů. A jaká, panečku! Vedle na pixely bohaté grafiky tu najdeme inovativní střelbu myší, přesto je Bitsturbed konzervativní nášup, jak se patří. Od úvodních momentů se pro kanonádu nejde daleko, prostorem poletují flaksy digitální krve a v okamžiku, kdy získáte dvouhlavňovou brokovnici, nelze neutřít nostalgickou slzu. 

Projekt přichází z dílny amatéra s přezdívkou TristanD, pro kterého jde o první titul - už z popisu jeho profilu "Nemám zatím sepsaný popis, použijte svou představivost" je jasné, že půjde o sympaťáka. Jasně, najdeme tu i řadu chybek a AI potvor není zrovna nejlepší. Bitsturbed je však stále v rané fázi vývoje a už nyní je s ní možné strávit několik desítek příjemných minut, vyplněných frenetickou akcí jako za starých časů.

Nova Alea (download

Pokud z duše nenávidíte hry s názorem... pak můžete Nova Alea plynule přeskočit a pokračovat níže. Tvůrci z uskupení Molleindustria už v minulosti vyprodukovali společensky kritické hry jako Unmanned (simulátor pilota dronů) nebo Phone Story (simulátor produkce smartphonu od otrocké těžby vzácných minerálů po chytání čínských sebevražedných dělníků do sítí), a v Nova Alea se také nedrží zpátky. Titul totiž prezentuje hypotéční krizi a hrabivost developerů jako epickou sci-fi story jednoho města ve stylu Metropolis.

V minimalistickém duchu je tak nutno skupovat (doslova) rostoucí baráčky a prodávat je dříve než bublina praskne. Vítězství hráče je prohrou obyvatel města, kteří se v průběhu hry brání žraločím aktivitám nejrůznějšími regulačními mechanismy. Z ideologického hlediska je kouzelné i to, že Nova Alea stejným mentorským prstem ukazuje rovněž na hipstery, zbožňující kultivaci prostředí... které se však nakonec zvýšením cen obrátí proti nim, jako v San Franciscu.

Z čistě herního hlediska pak zaujme skutečnost, že Nova Alea je vlastně tycoon. Nikoliv takový, kde budujete, ale takový, kde kreativně vytváříte byznys. Dostat tento koncept do ruky jiní vývojáři, mohlo by z toho být něco, po čem polovinu hráčů nechytí z ideových důvodů psotník.

Zen and the Art of Transhumanism (download)

Posuneme se k něčemu mnohem tradičnějšímu, totiž kyberpunku a hrabání se v transhumanistických ideách, podle nichž si jednou budeme lepší končetiny kupovat jako rohlíky v sámošce. Právě výroba umělých tělesných součástek je vašim úkolem v Zen and the Art of Transhumanism, kde převezmete otěže řemeslníka budoucnosti. O zajímavosti hry vypovídá už skutečnost, že ji vyvinula skupina Deconstructeam, stojící i za Gods Will Be Watching. Idea hry by sváděla k tomu, že končetiny sestavujete končetiny jako funkční bločky třebas v Minecraftu. Skutečnost je však docela odlišná. Namísto technicky relativně akurátního pájení virtuálních obvodů tu totiž umělé končetiny vytváříte na hrnčířském kruhu.

Každá ruka musí splňovat jistý profil, doslova. Klientovi, který se živí tvorbou online videí, se bude hodit jiná ruka než pouličnímu gangsterovi, co se živí vymáháním výpalného. Krása Zen and the Art of Transhumanism je proto daná veskrze netradičním ovládání. Mezerníkem musíte kruhem otáčet a směrovými šipkami tepat do “hlíny” požadovaný tvar. Je to zvláštním způsobem iritující a zároveň pozoruhodné, poněvadž něco podobného jste jistě ještě nehráli (a mělo to svůj důvod). Oproti Gods Will Be Watching je jasné, že ze Zen and the Art of Transhumanism hru určenou k prodeji nevytepe ani sám pánbůh. Jakožto pozoruhodný experiment však stojí za pozornost!

Finding Idun (download)

Severskou mytologií říznutá hopsací adventura Fingind Idun patří naopak mezi zcela tradiční nápady. Oproti titulům jako Limbo jsou zdejší rébusy dané čistě řešením logických příběhových hádanek, nikoliv hbitostí vašich prstů - je nutné překonat kaňon, takže musíte od někoho získat sekeru a podseknout s ní strom, který vytvoří cestičku. Hádanky jsou obvykle triviální jako AZ kvíz junior, Finding Idun tak plyne vcelku přímočarým tempem a kalí zábavu spíše atmosférou a dialogy. Díky nim se Finding Idun vyloupne jako nenáročná parodie s milou tváří.

Jakkoliv nejde zrovna o geniální dílo na poli kreativní komedie, uvážíme-li solidní délku (na freeware), přístupnost na Windows, iOS i Android a skutečnost, že pro svého autora s přezdívkou chrismacey jde o prvotinu, Finding Idun je rozhodně výsledek, za který není třeba se stydět.

free zdroj: Vlastní

L'employé Parfait (download)

Hru během pouhých pěti dnů v rámci game jamu vytvořil šestičlenný tým pod vedením Marine Coiffardové. Hra sama sebe popisuje jako titul o poldovi, co všechno (doslova) dělá na poslední chvíli. Namísto příběhů o zachraňování rukojmí a přestříhávání červených drátků je ale L'employé Parfait simulací kanceláře, v níž je celkem buřt, jestli její okupanti řeší vraždy, nebo podvojné účetnictví. To podstatné je splnit každý den normu, což obvykle znamená splnit tři aktivity do minutového limitu.

Dle vašeho výběrů může jít o utírání skvrn po staničním hafanovi, dělání kávy nebo řazení složek. Hratelnost se skládá z miniher, které nejsou zrovna snadné - to nejzábavnější však je už jenom zjistit, co vše se po vás chce. Navíc V ČASOVÉM LIMITU! L'employé Parfait je díky bizarním úkolům, leč standardní hratelnosti, oním vtipným typem hry, v níž dochází na magické momenty, o které se člověk chce podělit se známými. Jako třeba když neuděláte level a váš virtuální šéf vás seřve kvůli tomu, že jste nestihli vypít denní porci kávy...

Může se hodit aneb pozoruhodné projekty pár slovy:

Void Pyramid - toužíte-li po JRPG z kyberpunkové hrobky ve starověkém Egyptě, Void Pyramid je hra pro vás.

Shapeshifter Biker - pozůstatek z Ludum Dare 35 je příjemnou arkádou za motorkáře, který se může měnit ve zvířata. Hra stojí za pozornost hlavně pro parádní stylizaci.

Jolly Jail Jumper - něco jako Canabalt, kdybyste krom utíkání ovšem museli řešit i prostorově náročnější rébusy uvnitř věznice...

Don’t Spill Your Coffee - nesmysl měsíce připomíná tradiční balančně chodící hry (u nás Pussy Walk), tentokrát však ve 3D a s kávou jako měřítkem úspěchu.

Get Your Licks - Kofeinový balanc má však zdatnou konkurenci v tomto versus simulátoru lízání zmrzliny pro dva hráče!

Nejnovější články