zavřít

Herní vývojáři stále nejradši dělají hry na PC, ne na konzole

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Organizace stojící za každoroční Game Developers Conference zveřejnila výsledky průzkumu mezi více než 4 000 vývojáři, ve kterém se jich ptala, jakou z platforem preferují při vyvíjení her, na čem své nové tituly plánují vydat i kterou z forem digitální distribuce by si v současné době zvolili. Dozvíte se tak například jejich současný postoj vůči Steamu a jeho nepříznivé finanční politice.

66 % respondentů uvedlo, že v současné chvíli vyvíjejí hru pro počítače, 31 % pro PlayStation 4, vydání na mobilní platformy se jich prý dočká 38 %. Vzhledem k možnostem multiplatformního vyvíjení nedává součet procent kulatou stovku, PC před ostatními nicméně jasně vede, a dokonce meziročně roste, zatímco ostatní platformy si svá procenta plus mínus drží.

Počítače triumfovaly i v otázce platformy, která vývojáře v současné době z hlediska vývoje nejvíc zajímá, případně mají zájem na ni vyvíjet v budoucnu. Vybralo si je 60 % dotázaných. Na druhém místě skončilo Nintendo Switch se 45 %, hru pro něj ale v této chvíli vyvíjí jen 18 %. Ti, kteří na něm svůj titul už vydali, si volbu nicméně vesměs pochvalují, pouze 12 % z nich řeklo, že se prodává hůře než na ostatních platformách.

Anketa State of Game Industry pokryla i ožehavé téma digitálních obchodů. Pouze 6 % vývojářů souhlasí s tím, že třicetiprocentní podíl, který si Steam v základu bere z jejich výdělku, je opodstatněný. 17 % říká možná, dalších 17 % neví nebo na záležitost nemá názor. 27 % respondentů říká, že si Steam výšku podílu „spíše nezvládl“ ospravedlnit, největší skupina 32 % vývojářů ale říká, že si ji absolutně nezvládl obhájit.

I přes rostoucí nepopularitu Steamu ho nicméně k prodeji svých her na PC využívá skoro polovina dotázaných, konkrétně 47 %. 26 % oslovených vývojářů hry nabízí prostřednictvím svého vlastního webu, platformy jako itch.io, Humble Store a GOG pak využívá asi 18 %.

Skoro polovina dotázaných souhlasí s tím, že by měly v rámci herního průmyslu existovat odbory, které by hájily společné zájmy zaměstnanců. Tím, že k jejich založení skutečně dojde, si už ale nejsou ani zdaleka tak jistí. 39 % říká možná, čtvrtina že ne, pětina ano, 15 % neví.

Vývojáři příliš nevěří ani virtuální realitě. 34 % z oslovených si myslí, že v následujících pěti letech bude dominantní spíše ta augmentovaná, 17 % z nich má pak pocit, že ani jedna z technologií nezaznamená příliš výrazný nárůst popularity.

Téměř polovina vývojářů pracuje více než 40 hodin týdně, což je na západě běžná pracovní doba. Většina z nich ale nemá pocit, že by byla pod tlakem okolí nebo zaměstnavatele. 24stránkový dokument dále shrnuje postoje dotazovaných třeba ke crowdfundingu, sociálním sítím nebo loot boxům – implementovat je do své hry plánuje méně než desetina z nich.

Plnou verzi si můžete prohlédnout na stránkách GDC.

Tagy: průzkumy steam vývojáři

Zdroje: GDC

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.