zavřít

Globální internet versus marketing UbiSoftu

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

O podivných praktikách marketingového oddělení UbiSoftu jsme psali už jednou v souvislosti s MMORPG Shadowbane a v noci na dnešek se udála další neobvyklá kauza, která opět vrhla špatné světlo na zaměstance této vydavatelské firmy.

Tentokrát se jedná o multiplayerové demo střílečky Rainbow Six: Raven Shield, které bylo na desítkách internetových serverů publikováno během včerejšího odpoledne, ale poté se ukázalo, že práva na jeho šíření má až do 21.listopadu pouze GameSpy Industries pro své nepříliš populární FilePlanet.

Pokud pomineme fakt, že se na světě vždy najde někdo, kdo začne nehledě na možná rizika inkriminovaný soubor nabízet i na svém serveru, tak by na tom nebylo nic až tak divného. Podobné smlouvy mezi výrobci a provozovateli herních webů jsou poslední dobou čím dál častější a mají za cíl přilákat více předplatitelů - konkrétně v případě FilePlanet jde o to, že se na veřejných serverech vytvoří neuvěřitelně dlouhé fronty několik hodin a to má přinutit některé netrpělivé jedince k pořízení placené služby pro okamžité zahájení stahování. Když stejné demo nabízí i konkurence bez čekání nebo větší rychlostí, celá akce pochopitelně přijde vniveč.

Proto UbiSoft v tomto případě nařídil hromadným dopisem ostatním velkým webům jako např. 3DGamers nebo FileShack, aby daný soubor okamžitě ze svého mirroru odstranili, jinak jim kvůli porušování Digital Millennium Copyright Act hrozí pokuta až 100 tisíc dolarů a další soudní výlohy. Těm samozřejmě nezbylo než ustoupit a tomuto příkazu se podřídit, ale poté se ukázalo, že exkluzivita Raven Shield dema pro GameSpy platí pouze pro území USA. Oproti tomu evropské nebo japonské pobočky UbiSoftu paradoxně nabízí úplně stejný soubor na svých lokálních serverech a navíc linkují spoustu spřátelených herních webů, odkud se dá také snadno získat (včetně nás).

Absurditu celé kauzy asi není potřeba blíže vysvětlovat a marketingovému oddělení UbiSoftu zřejmě ještě nedošlo, že internet je globální médium, kde exkluzivita jen na dané teritorium pozbývá významu a celosvětově ji není možné aplikovat kvůli rozdílnému právu v každé zemi. Valná většina zájemců si tedy demo raději stáhne z evropských serverů namísto pomalého FilePlanet a image samotné hry Raven Shield to také příliš neprospěje. Jak mi mailem sdělil přítel Frans P. de Vries, administrátor 3DGamers a jeden z nejzkušenějších lidí v internetové herní branži, cítí se kroky UbiSoftu diskriminován a štvou ho, ale to je asi bohužel vše, co s tím (kromě ignorování produktů od této firmy) může dělat. Co si o tom myslíte vy - pořídili byste si kvůli takové pochybné exkluzivitě placený přístup na nějaký internetový magazín?

Update 16.11. - UbiSoft kvůli nátlaku nespokojených hráčů přehodnotil své rozhodnutí, zrušil FilePlanet exkluzivitu a dal Raven Shield demo k dispozici všem americkým serverům.

zdroj: vlastní zpráva, 3DGamers

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.