Deset mýtů o konzolích - téma 1.část
zdroj: tisková zpráva

Deset mýtů o konzolích - téma 1.část

27. 1. 2008 0:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Jak je to doopravdy s poruchovostí Xboxu 360, nehlučností PS3 či nemožností zvyknout si na ovládání first-person akcí na gamepadu? Kde je pravda a kde už pramení škarohlídství, to se pokoušíme najít právě zde.

Autor: Ivan Kratochvíl
Publikováno: 27.ledna 2008


Jak je to doopravdy s poruchovostí Xboxu 360, nehlučností PS3 nebo exkluzivními konzolovými hrami? Kde je pravda a kde už pramení škarohlídství, to se pokusíme najít ve dvou částech konzolového tématu.

Každý den zaplavují internet tisíce příspěvků a zaručených zpráv o herních konzolích a neznalý člověk má tak přístup obvykle jen k jednostranně podaným informacím nejčastěji negativního charakteru. Nevím, proč je pro tolik lidí typická nutnost vše dobré shazovat či ironizovat, ale faktem je, že o povedených věcech se nepíše zdaleka tak často jako o těch špatných. Rozhodli jsme se proto vnést trochu světla do spousty nesmyslných fám, které většinou vycházejí z podvědomých přání jejich autorů, než že by korektně popisovaly skutečnou situaci podepřenou relevantními údaji. V žádném případě se nesnažíme vyvolat další „flame“, ale naopak chceme co nejlépe analyzovat současnou situaci, shrnout známá fakta a přidat osobní zkušenosti.

V článku se zaměřujeme na okolnosti týkající se Xboxu 360 a PS3, případně jejich vztahu k PC. Záměrně jsme sem nezatahovali Nintendo Wii, které není konkurencí pro zmíněné platformy, protože je stavěno pro jinou sortu hráčů a především nabízí zcela odlišné hry.

1. Vysoká poruchovost
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Jednou z nejvíce omílaných věcí je vysoká poruchovost konzolí, konkrétně Xboxu 360, který se kvůli tomu stal terčem vtipů. Legrácky na téma Red Ring of Death najdete téměř všude a Microsoft se marně snažil zachraňovat situaci nepřesvědčivými prohlášeními o maximální spokojenosti většiny uživatelů. I proto raději rozšířil záruku na tři roky, aby svá slova doložil nějakými činy. Pravdou je, že vysoká míra reklamací X360 byl fakt, který nešlo zastírat žádnými podobnými PR prohlášeními, ale extrémy typu jedenácti reklamací, jak o prázdninách uváděl server 1up.com, jsou zase na opačném pólu. Spousta lidí si dodnes nedokázala spojit dva základní fakty – výkon a teplota.

Moderní konzole disponují nesrovnatelně větší výpočetní silou než jejich předchůdci a proto potřebují dostatečný přívod vzduchu, aby bylo zabezpečeno chlazení. Ve své praxi jsem viděl už dva případy hráčů, kteří uzavřeli X360/PS3 do nevětrané skříně a pak se divili, proč se konzole přehřívá. Argumenty typu „Mám tam i PS2 nebo Xbox“ opravdu neobstojí, protože ztrátové teplo jimi produkované je řádově menší. Zajímavé, že je stejně tak nenapadlo zavřít do skříně i PC. Chcete-li předejít problémům, umístěte konzoli odpovídajícím způsobem, podle návodu dodaného výrobcem. Neznamená to automaticky, že jste „za vodou“, ale určitě předejdete četným nepříjemnostem.

Pokud se vrátíme k Xboxu 360, z nejrůznějších anket jsem vypozoroval, že problémy s konzolí hlásilo průměrně až 30% respondentů, což je skutečně strašidelné číslo. Analýza odhalila, že na vině byl především grafický čip společnosti ATI a svou měrou se podepsal i nevhodný design konzole. Nějaká „chytrá“ hlava totiž udělala v rámci úspor pár změn ve vnitřnostech konzole (např. náhrada slot-in mechaniky klasickou, levnější chladič, …), což negativně ovlivnilo proudění vzduchu a účinnost odvodu tepla.

Odborníci pak odhadovali, že skutečný počet vadných Xboxů se pohyboval někde okolo 15-25%, protože mnohé z reklamací byly neuznatelné kvůli neoprávněnému zásahu do hardwaru konzole (flashnutý firmware), případně se jednalo o jiný problém. Nic to však nemění na faktu, že i to nejmenší dosažené číslo překonávalo obvyklý průměr zhruba třikrát a to je tragická bilance. Kupříkladu u PS2 se udávala úmrtnost asi 5%, přičemž největší měrou odcházely lasery na DVD mechanice, kdežto první Xbox trpěl zejména poruchami integrovaného harddisku a počet reklamací se měl pohybovat někde mezi 2 až 3%. V kontrastu k těmto číslům byla situace kolem X360 opravdu nelichotivá. Rozhodně bych však ignoroval všechny tendenční články, které nemají valnou vypovídající hodnotu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V mém bezprostředním okolí se kupříkladu pohybují tři kusy X360, dva z toho patří do první série s výrobním datem prosinec 2005 a běhají takřka dennodenně po celý rok. Nikdy jsem s žádnou z těchto konzolí neměl ani ten nejmenší problém, přičemž jsem nekoupil přídavné chlazení, ani neudržuji sterilní, bezprašné prostředí v místnosti, kde jsou zapojené. Přesto je tato má bezpochyby pozitivní zkušenost statisticky bezvýznamná a tak ji také beru. Každopádně, jestliže už budete mít tu smůlu a vaše konzole se stane neprovozuschopnou, je nutné podstoupit reklamační martýrium, které Microsoft mnohdy řeší výměnou kus za kus. Je to určitě otravné, stojí vás to nějaký čas, ale tři roky jsou dostatečně dlouhá doba na to, abyste našli svůj ideální kousek.

A proč že jsem psal o poruchovosti X360 v minulém čase? Z posledních čísel lze totiž usuzovat na vyšší spolehlivost nových sérií konzolí, což je dobrým signálem do budoucna. Vyhráno však ještě určitě není…

2. "Na gamepadu nejdou ovládat FPS"

Negativismus se stal jakýmsi určujícím znakem mnoha dnešních hráčů, kteří apriori odmítají vše, co je jim neznámé nebo co nemají doma. S takovým přístupem se však sami ochuzují o fantastické herní zážitky na jiných platformách, i když tento vyhraněný názor většinou pramení z nedostatku finančních prostředků. Normálně uvažujícím lidem je jasné, že ideální je mít doma všechny herní systémy, ale tomuto optimálnímu stavu se přiblíží jen malé procento šťastlivců. Se sociálními rozdíly nic neuděláme, ale podívejme se na jedno z tradovaných přesvědčení, které tvrdí, že na konzolích nelze kvalitně hrát FPS akce.

99% ortodoxních PC hráčů bude přísahat na nenahraditelnost klávesnice a myši. Nehodlám zpochybňovat komfort hraní FPS akcí na zmíněných zařízeních, ale chci vyvrátit tvrzení, že na gamepadu nelze takové hry dobře ovládat. Podle mého názoru to není pravda a ze zkušeností svých i dalších lidí vím, že kvalitně nastavené ovládání konzolových stříleček se pohodlnosti myši může přiblížit. Ze svého bezprostředního okolí znám hráče, kteří zastávali podobně vyhraněný názor na gamepad, dokud je okolnosti nedonutily strávit nad konkrétní hrou více času. Od té doby nemají s gamepadem žádný problém, dokonce si hraní na něm velmi pochvalují. Chce to opravdu jen odhodit předsudky stranou a začít hrát bez toho, že už předem víte, jak je to marné.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Ovládání FPS na gamepadu má i své kouzlo. Nejde jen o to, že všechny funkce hry se vlezou na nepatrný prostor, díky čemuž se nemusíte hrbit nad klávesnicí, ale navíc já osobně mám s počítačovou myší pokaždé pocit neomylného Robocopa kombinovaného s Terminátorem. Gamepad vás nutí střelbu více zvládnout, předvídat pohyb nepřátel, protože jste méně přesní (alespoň zpočátku) – avšak přijde mi to daleko realističtější. Teď sem netahejme automatické zaměřování, o němž všichni víme, že některé z her kazí, pokud se nedá vypnout. Mluvím o obyčejných FPS střílečkách, které mají místo zaměřovacího křížku kolečko naznačující rozptyl střelby a na výpomoc maximálně soft-aiming.

Můj názor pramení z dlouholetých zkušeností, se kterými nebudete všichni souhlasit. Chci však jen apelovat na to, abyste nezahazovali výborné hry kvůli tomu, že se po pěti minutách nedostaví herní nirvána. Žádný učený z nebe nespadl a pokud dáte gamepadu šanci, brzy do jeho podstaty proniknete. Mohl bych požádat o potvrzení svých slov možná i dvě desítky přátel z řad bývalých antikonzolových hráčů, ale je to zbytečné, pokud sami nebudete chtít gamepad akceptovat.

Zvětšit Doporučil bych jen začít testování spíše na Xboxu než Playstationu, protože jeho ovladač je lépe ergonomicky řešený. Fanoušci Sony se na mě sesypou jako sršni, ale já jsem z praxe vypozoroval, že nováčci na konzolích zvládnou X360 ovladač rychleji. Každopádně, pokud nabudete zkušenosti s kterýmkoliv z gamepadů, přechod na jinou platformu už není dramatickou změnou. Já si stejně tak dobře zahraji Halo 3 jako Resistance. Důležité je začít hrát nějakou normálně stavěnou hru, která má user-friendly ovládání a ne třeba Lost Planet s volným zaměřovačem, který vyžaduje delší trénink.

A pokud by někdo vzpomínal argument, že profík s klávesnicí a myší vždy roznese profíka s gamepadem, pak vězte, že to zdaleka nemusí platit – podobné testy se už několikrát dělaly a to (i pro mě překvapivě) s výsledkem nerozhodným. Opravdu záleží jen na řešení ovládání konkrétní hry, jak moc ji designéři přizpůsobili možnostem gamepadu.

3. Hlučnost

Za značnou hlučnost bývá Xbox 360 často kritizován a mé první setkání s ním bylo trochu nepříjemným překvapením. Xbox 360 je skutečně poměrně hlučná konzole, hlučnější, než bývalo zvykem, ale pokud vlastníte běžné PC, nebudete nijak zvlášť šokováni. Zvuk startujícího Boeingu mají na svědomí vysoké otáčky DVD mechaniky v okamžiku, kdy hrajete hry. Standardně nastavená hlasitost televizoru a pohroužení do hry vám však dá rychle zapomenout na to, že slyšíte nějaké hučení, tedy nebral bych tuto hladinu hluku jako nějaký fatální a neodpustitelný nedostatek konzole. Zpočátku je to asi nepříjemné, o tom se nemusíme dlouze dohadovat, ale brzy si toho přestanete všímat. Navíc ve všech dalších případech - práce v menu, sledování filmů, pouštění hudby atp. se už nedá o hlučnosti mluvit a konzole pracuje v rámci obvyklých parametrů. Novější verze konzole pak mají o něco tišší mechaniky a nejdokonaleji se podařilo X360 ztišit modařské scéně, jejíž firmware řady B dokáže doslova zázraky (tuhle úpravu však nelze doporučit kvůli možné ztrátě záruky).

Zvětšit O PS3 se v souvislosti s hlučností, respektive tichostí, mluvilo vždy jen v superlativech, ale přání poněkud předběhlo skutečný stav. Ani PS3 není dokonale tichá, i když je v tomto směru určitě lepší než konkurenční Xbox 360. Pokud vám však někdo bude tvrdit, že PS3 neuslyšíte, není to pravda. Měl jsem k dispozici několik různých PS3 (včetně japonské a americké), které lze rozdělit do dvou základních verzí. Ta první je opravdu velmi tichá, prakticky nehlučná, ale docela hodně se zahřívá. Druhý typ je výrazně hlučnější, na dotek však poměrně chladný. Uvedené poznatky by vysvětlovaly, proč se tak děje, ale jestli je možné poznat třeba ze sériového čísla, jakou konzoli dostanete, to netuším. V tomto směru by mě opravdu zajímaly praktické zkušenosti majitelů PS3, protože pokud budete chtít hlučnější verzi z tohoto důvodu reklamovat, zřejmě neuspějete.

4. "Konzolové hry mají jen průměrnou grafiku"

Asi nejčastěji zaznívají hlasy tvrdící, že dnešní konzole mají jen průměrnou grafiku, případně že by takovou nebo i lepší grafiku zvládlo PC. Určitě se dá souhlasit s tím, že pro dnešní počítače není nejmenší problém vykreslit daleko lepší grafiku, než jakou předvádí next-gen konzole, ale řeči o průměrnosti mají tři základní slabiny:

Obrázek Zaprvé je potřeba si uvědomit, že Xbox 360 startoval už v listopadu 2005 a přitom nás dodnes dokáže udivovat graficky nádhernými hrami. Project Gotham Racing 4, Ace Combat 6 nebo Mass Effect stěží naleznou odpovídající konkurenci a další očekávané hry brzy přijdou. Na PS3 pak stále kraluje dechberoucí MotorStorm, který v žánru offroad závodů rovněž nenachází přemožitele a nebeských výšin dosahuje Heavenly Word, Uncharted: Drake’s Fortune a pochopitelně Gran Turismo 5 Prologue. Samozřejmě, PC scéna se konečně dočkala vizuálně revoluční pecky Crysis, ale znovu si uvědomte, že jsou to bylo dva roky po startu X360.

Druhý problém vidím v tom, že jen malé množství hráčů disponuje počítačem, jehož výkon stačí na dnešní konzole. Z příspěvků ve fórech člověk snadno získá pocit, že všichni mají minimálně dvě jádra, 8800 GTX a 4GB RAM, ale statistiky ukazují, že opravdové hi-end sestavy vlastní odhadem 2% lidí (ostatně právě Crysis na to doplatil ukázkově, poněvadž jeho velké hardwarové nároky byly nejpravděpodobnějším důvodem slabých prodejů). Ten zbytek musí s nastavením detailů dolů a výsledkem tak většinou bývá hra, která na své konzolové verze nestačí. Přiznat to ovšem dokáže jen málokdo a narážky na ubohou konzolovou grafiku jsou na denním pořádku.

Obrázek Když pak ale čtete, jak titíž lidé hýkají nadšením z grafiky PC verze Lost Planet, která je kopií xboxové (a herně jejím slabým odvarem), mávnete nad tím raději rukou. Stejně tak nemá cenu vyjadřovat se k nepochopitelnému nadšení nad úrovní zpracování v PCčkovém Half-Life 2 Episode Two, která vypadá vedle mnoha konzolových her naprosto průměrně a to jsem ještě docela shovívavý. Určitá averze byla po právu vyvolána renderovanými sny z dílen Sony a na to se hned tak nezapomíná - tady vidím i prvotní příčinu veškeré kritiky.

Zatřetí musíme brát v potaz optimalizaci, která je Achillovou patou PC. Žádná hra v tomto směru nemůže konkurovat konzolím, kde se pracuje jen s jediným, pevně daným a neměnným hardwarem. U počítačů se musí zohlednit různé typy CPU, GPU, velikost paměti, operační systém nebo ovladače a to takovým způsobem, aby to fungovalo maximálnímu množství lidí. Výchozím měřítkem bývá průměrná konfigurace a možnosti nejvýkonnějších sestav se ani zdaleka nevyužijí.

S tím dále souvisí i mylně interpretované množství paměti, kdy dělají PC hráči narážky na pouhých 512 MB sdílené RAM. Konzole však nepotřebují provozovat náročný operační systém a Microsoft kupříkladu udával, že k Xboxu 360 je je ekvivalentem Windows XP počítač s 3,5 GB RAM (bere se v potaz také teoretická propustnost). Zda je to pravda nebo ne, nemohu snadno ověřit, ale pro zajímavost: operační systém starého Xboxu zabíral v paměti méně jak 3 MB, u X360 se využívá maximálně 32 MB – schválně to srovnejte s vaším PC. A nakonec malé zamyšlení: opravdu je grafika u her to nejdůležitější?

5. "Musí se záplatovat jako na PC"

Obrázek Přítomnost harddisku u prvního Xboxu už před lety vyvolávala posměch, že konzole dopadnou stejně jako PC a zabugované hry budou vyžadovat opravné patche. To se částečně potvrdilo a čas od času si některá z her (sama) stáhne update. Nejčastěji se však jedná o drobné opravy, které zlepší nebo rozšíří funkčnost hry a jen opravdu minimálně se řeší vážnější potíže. Vzpomenout můžeme třeba nešťastné mazání uložených pozic v Dead or Alive 4, které vývojáři řešili více než měsíc a naštvali tím statisíce hráčů po celém světě. Nebo padání hry Warhawk na PS3, kdy se musel updatovat dokonce celý systém. Tohle jsou však výjimky a valná většina her je bezproblémová.

Při průměrném množství potíží s hrami na PC vám konzole budou nutně připadat jako dokonalé stroje. Pro příklad ostatně nemusíme chodit do daleké minulosti. Stačí se jen podívat do diskuzí kolem PC verze BioShocku a hned je jasné, která bije. Něco takového vám na konzolích skutečně nehrozí. Nejvíce problémovým titulem, který registruji, je nešťastný Two Worlds pro X360 – ten však ani neměl být v této podobě vydán, protože zde se evidentně jedná o několik vážných problémů v programovém kódu. Jak tohle mohlo projít přes beta testing Microsoftu nechápu...

V druhé části tématu se budeme za týden věnovat problematice přehřívání, exkluzivity her pro určitou platformu, nutnosti HDTV, zpoplatnění všeho možného a rozšířeným funkcím konzolí.

Ivan Kratochvíl
autorovi je 32 let a pracuje jako designér v Illusion Softworks; psaní do herních magazínů bere jako hobby; preferuje akční hry a automobilové závody, ještě větší přednost však dává autům opravdovým


 
 
Ivan Kratochvíl

Nejnovější články