Bilancování a plány studií BioWare a Gearbox
zdroj: tisková zpráva

Bilancování a plány studií BioWare a Gearbox

30. 12. 2003 10:10 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Firmu BioWare vám zřejmě nemusíme dlouze představovat.

Jednička v oboru RPG má na svém kontě hity jako Baldur's Gate, Neverwinter Nights a mnoho dalších, stačí zavzpomínat spolu s tímto tématickým článkem. Ani rok 2003 nebyl pro toto studio špatný, právě naopak. Ještě na začátku prosince stihl vyjít datadisk Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark, ale tím skutečným hitem byl již předtím uvolněný Star Wars: Knights of the Old Republic. Toto RPG zaznamenalo na Xboxu nevídaný úspěch a o pár měsíců sklízela hra nadšené ovace i na platformě PC (více v naší recenzi).

Obrázek zdroj: tisková zpráva Šéfové BioWare, Ray Muzyka a Greg Zeschuk shodně tvrdí, že se uplynulý rok snažili hrát téměř vše co vyšlo ve všech žánrech a zůstat tak "v obraze". Nejvíce je dostaly GTA: Vice City, Halo pro Xbox, ale líbily se i konzolovky Ratchet & Clank či Jak & Daxter. Na svém vlastním počinu NWN obdivují hlavně aktivní komunitu tvůrců modů. Již dnes existuje pro NWN více než 300 modifikací, volně stažitelných na internetu a ještě mnohem více se jich prý chystá. O konkrétních plánech BioWare na příští rok se ví jen povrchně. Tým připravuje pro Xbox i další RPGčko s názvem Jade Empire (údajně s unikátním systémem soubojů) a k tomu potají kutí ještě další dvě hry, z nichž jedna bude určena na osobní počítače (doufejme, že tím myslí SW: KoTOR 2 nebo NeverWinter Nights 2 :) Přejme tedy sobě i Bioware, kteří příští rok oslaví desetileté výročí své existence, ještě spoustu dalších a stále tak výborných RPG.

Rovněž studiu Gearbox Software se dle svých zástupců rok 2003 vydařil, a to i přesto, že přišlo o vývoj hry CS: Condition Zero, kterou vydavatel předal do rukou Ritualu (a později tvůrcovi Counter-Strike bota). Alespoň jeden zářez si však Gearbox udělal, a to konverzi sci-fi akce Halo pro PC. Randy Pitchford upřímně přiznává, že jako hráč se Doomu III a Half-Life 2 nemůže dočkat, ovšem coby tvůrce je rád, že tyto pecky nevyšly už letos a nestaly se tak konkurencí právě pro Halo. Pozoruhodný je také jeho názor, že broadbandové připojení k internetu (tedy ADSL či kabelový modem) je prý nedostačující pro online hraní. Gearbox nyní zřejmě pracuje na nějakém dalším projektu, ale oficiálně zatím nebylo nic ohlášeno.

zdroj: C&VG

kate

Nejnovější články