zavřít

Best of 2016: Nejlepší soundtrack

PlayStation 4 Windows MAC Xbox One

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Herní hudba zažívá v posledních letech ohromující rozmach a letošek byl obzvlášť silný ročník. Předvýběr čítal v této kategorii přes deset výborných soundtracků, jejichž žánrová pestrost sahala od klasicky znějící orchestrální hudby po vaudevillové odrhovačky. Srazit nominace na pět kusů byl krutý a nesmlouvavý boj – ale hrála k němu skvělá muzika.

Mick Gordon - DOOM

Návrat klasiky se povedl v mnohém i díky kytarovým riffům, nakopávajícím do každého boje jako by to měl být váš poslední. Jsou tvrdé soundtracky, jsou povedené tvrdé soundtracky a je Gordonův DOOM - sice vcelku jednotvárná, ale naprosto extatická palba, na které je slyšet práce autora, co se nespokojí s metalovými klišé a továrními presety. Gordon si rozumí s modulárními syntezátory, stejně jako s osmistrunnou kytarou, která je pod jeho prsty nástrojem té nejluxusnější zkázy.

65daysofstatic - No Man’s Sky

Problémová hra, problémová hudba? Jen z konceptuálního hlediska. Soundtrack No Man’s Sky je obdivuhodný už způsobem, jakým je procedurálně složený dohromady z přednahraných samplů. O ty se postarala skvělá instrumentální kapela 65daysofstatic, a teď babo raď – máme soudit hudbu, kterou lze slyšet ve hře, nebo album Music for an Infinite Universe, na kterém je tato hudba zpracovaná v ucelených skladbách? Naštěstí jde v obou případech o výjimečný poslech na pomezí post rocku a hlučnějšího ambientu, který není pro každého, ale hře dodává unikátní punc.

Yann van der Cruyssen - Seasons after Fall

Smyčcový kvartet bývá považován za formu, která je nejméně přístupná posluchačům, neholdujícím klasice. A je to velký omyl, protože dvoje housle a k nim viola a cello dokáží strhnout i v případě, že je vám vážná hudba jinak cizí. Důkazem budiž skvostný soundtrack ke skákačce s liškou v hlavní roli, podepsaný francouzským všeumělem Yannem van der Cruyssenem. Melodická hudba, kterou Cruyssen pro hru – a kvarteto svých přátel – napsal, není jen imitací starých forem, ale snese srovnání s opravdovými klasiky.

Různí autoři - Civilization VI

Světe div se, po hudební stránce je šestá Civilizace daleko, daleko víc, než jen (opět) povedená titulní skladba od Christophera Tina. Naopak, skvostný doprovod, o který se postaral tým kolem skladatele Geoffa Knorra, zaslouží srovnatelný, ne-li dokonce větší obdiv. Jde sice „jen“ o variace na různé národní písně a lidové melodie, jenže jsou to variace plné skvělých nápadů, chytlavých aranží a také vývoje, kopírujícího časovou osu. Výsledkem je muzika, ke které se budete s chutí vracet i mimo samotnou hru.

Chuck Ragan - The Flame in the Flood

Když se autorům survival hry The Flame in the Flood podařilo ulovit pro svůj soundtrack písničkáře Chucka Ragana, bylo nejenom fanouškům Chuckovy někdejší kapely Hot Water Music jasné, že tohle bude paráda. Raganův punkově naježený folk hře sednul jako hovězí vývar po kocovině nebo losos, kterého si sami ulovíte a upečete na ohni pod nebem plným hvězd. Deset poctivých písniček funguje na výbornou nejenom na cestách zatopeným světem.

 

A nejlepším soundtrackem podle redakce Games.cz za rok 2016 se stává:

bestof2016soundtrack_dolni

Čestné uznání aneb soundtracky, které ještě stojí za pozornost:

Oxenfree
Brigador
Headlander
Furi
The Banner Saga 2
Californium

Tagy: DOOM (série) peklo strategie online horor akční puzzle plošinovka tahová FPS rogue explorativní adventura vesmírná hra bestof2016

Zdroje: vlastní

Kupte na CZC.CZ

 • hra DOOM (PC)

  DOOM je zpět a vrací se ke svým kořenům. Rychlá, brutální ...

  499 Kč Koupit
 • hra DOOM (PS4)

  DOOM je zpět a vrací se ke svým kořenům. Rychlá, brutální ...

  802 Kč Koupit
 • hra DOOM (Xbox ONE)

  DOOM je zpět a vrací se ke svým kořenům. Rychlá, brutální ...

  799 Kč Koupit

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.