Battle.net a Diablo slaví 10 let
zdroj: tisková zpráva

Battle.net a Diablo slaví 10 let

27. 1. 2007 23:23 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

V dávných dobách, kdy byl internet u nás ještě v plenkách, Blizzard Entertainment spustil službu s magickým názvem Battle.net.

Ano, málokdo z nás o tom tehdy měl ponětí, ale funkční byla již v lednu 1997 a to jako součást Diabla, průkopníka akčních RPG. Battle.net to však ani náhodou neměl jednoduché. Jednalo se vůbec o první online multiplayer službu, u které šlo hrát přímo v prostředí hry. A to nejen hrát. Už tehdy totiž nabízela hráčům možnost mezi sebou diskutovat. A tak jen za prvního půl roku provozu bylo evidováno více než 700 000 registrovaných uživatelů.

Netrvalo ale dlouho a Battle.net musel vzdorovat mnoha nepříjemnostem. První titul s podporou této služby - Diablo - totiž neměl skoro žádné protipirátské opatření. Vzhledem k absenci CD klíče (ten se objevil až u StarCraftu v roce 1998) mohli službu využívat i hráči s neoriginální verzí hry. Stačilo si jen opatřit kopii hry a Blizzard musel na Battle.netu hostit piráty. Proto mnoho hráčů nemělo vůbec žádné zábrany v podvádění. Největším problémem byl tzv. duping - duplikování předmětů a dále pak cheaty umožňující okamžité zabití nepřátelské postavy a to i v bezpečné zóně (townkill). Blizzard se proti tomu nemohl dostatečně bránit a tak alespoň zúročil zkušenosti u svých dalších her. Druhý díl Diabla přinesl ukládání uživatelských dat na server, nikoli u klienta, což výrazně zhoršilo možnosti již zmíněného duplikování předmětů. Avšak ke konci roku 2000 zažil Blizzard útok na Battle.net a jeho webové stránky. Neznámým útočníkům se podařilo zhoršit přístup zejména k Diablo II serverům. Blizzard odmítl něco takového tolerovat a došlo dokonce ke spolupráci s FBI.

Ačkoli Blizzard již několikrát vyhlásil pirátům válku a smazal podvodníkům statisíce účtů, všechno špatné může být i pro něco dobré. Sám to přiznal v následující větě: "Nejdůležitější je, že jsme si vzali z vytváření a zdokonalování Battle.netu určité zkušenosti pro své aktuální i budoucí hry, nejznatelněji pro World of Warcraft. Z technického hlediska by pro nás nemohlo být vytváření této hry možné bez zkušeností, které nám dal Battle.net". Dnes má již kolem 13 milionů aktivních uživatelů a dle slov Blizzardu je to největší online herní služba na světě. A to nutno dodat, že do těchto statistik se nepočítá již více než osmimilionový World of Warcraft. Není tedy pochyb, co mělo velké zásluhy na věhlasu a prodejích snad všech her, na které Blizzard sáhnul.

zdroj: Blizzard

sonic

Nejnovější články