zavřít

Retro GamesPlay – CGA, EGA a VGA

- Retro autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Bylo, nebylo, před dávnými časy za sedmero operačními systémy a sedmero pixely vypadaly hry fakt divně. Anebo – zajímavě. Namísto miliónů barev jich měly jen pár, rozlišení nešlo do tisíců pixelů, ale do nižších stovek, a hardwarová akcelerace 3D grafiky byla něčím tak nepředstavitelným, jako jsou pro nás mimozemšťané. Do těchto dob, tedy do 80. let minulého století, se nevydáváme často, ale dnes ano. Projdeme si evoluci zobrazovacích režimů, které jsou známé pod názvy CGA, EGA a VGA. Názorné příklady a trocha technologického infa vás neminou!

Premiérově se v Retro GamesPlayi Honza s Pavlem nebudou věnovat jedné jediné hře a její historii, ale otisku technologie do několika her. Začnou u čtyřbarevné CGA z roku 1981, ale nezapomenou se otřít ani o předchozí MDA a pokračovat budou přes říši 16 barev v EGA až po 256 ve VGA. Možná vás teď napadlo, proč nezaznělo Hercules a Tandy – inu, to by bylo už moc. Podívají se na ně prý jindy. Nyní čekají standardy od společnosti IBM!

Pokud máte pro chlapce nějaké otázky technického, ale i jiného rázu, můžete jim je během živého vysílání zanechat v chatu u videa na YouTube:

Tagy: retro

Zdroje: vlastní

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.