Ring Runner: Flight of the Sages - recenze
9/10
zdroj: Archiv

Ring Runner: Flight of the Sages - recenze

Datum vydání:
9. července 2013
Vývojář:
Platformy:
Detail hry

12. 8. 2013 19:47 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Klasických vesmírných stříleček viděných pohledem shora se v herním průmyslu vyskytuje stejně, jako se ve vesmíru vyskytuje planet vhodných k životu – hráč o ně zakopne jen velice zřídka (pokud se tak vůbec stane). Tento žánr se zkrátka moc nenosí a alespoň pro velké herní vydavatele je zcela mrtvý.

Jestliže se tedy nějaký takový kousek objeví, můžeme si být více než jistí, že za ním stojí fanoušci žánru, kteří do jeho vývoje vloží úplně všechno. Stejné je to i v případě Ring Runner: Flight of the Sages. Tato hra byla ve vývoji více jak 5 let. Aby ji sourozenecké trio Enrique, Court a Paul Dryere mohli dokončit bez toho, že by si vedle práce na ní museli vzít druhé zaměstnání, vytvořili kampaň na Kickstarteru. Ta byla úspěšná – namísto požadovaných 12 tisíc dolarů se vybralo více jak dvojnásobek.

Ze zkušeností však víme, že romantický průběh vývoje často nebývá tak romantický. Že se na těchto hrách nezřídka podepíše nedostatek peněz, zkušeností, případně dlouhého vývoje. Ty jsou pak popotahovány mnohými nelichotivými diskuzemi, aby nakonec byly zcela zapomenuty. Ring Runner: Fligh of the Sages je ovšem dítko, které stojí pevně nohama na zemi a na kterém se chyby hledají opravdu obtížně.

Vy a kámoš okurčák

Vesmírná 2,5D střílečka viděná pohledem shora začíná probuzením na vesmírné stanici. Ze sklenice od okurek vás vítá neznámá entita podobná mozku, která tvrdí, že je vaší součástí. Zdali jsou to halucinace či nikoliv však nebudete moci déle zkoumat. Kolem vás se rozpoutá peklo a hrozí, že stanici výbuch každou vteřinou rozmetá po celém vesmíru. Balíte kámoše ve sklenici a na jeho příkaz se vydáváte k vesmírné lodi, jejímž prostřednictvím z místa neštěstí unikáte.

Jakmile se díky svým pilotním schopnostem zdárně prokoušete úzkým koridorem a tlakovou vlnu výbuchu necháte bezpečně za sebou, začne se odvíjet jednoduchý avšak velice vtipný příběh. Ten probíhá prostřednictvím rozhovoru mezi vámi a v láku naloženým kámošem, případně dalšími postavami, které cestou potkáte.

...

Transcendentální zážitek v téměř nekonečném vesmíru

Dobrodružství je to přitom zcela epické. Hra chrlí nové a nové úkoly s kadencí scénáristů seriálu Růžová Zahrada (nebo Ulice, chcete-li) s tím rozdílem, že náměty misí jsou originální, pestré a velice zábavné. Než vydýcháte první melu, dostanete se do záplavy vesmírného odpadu, kde se naučíte manévrovat s lodí a posléze také šetřit s její energií využíváním zákonu setrvačnosti. Poté přesedáte do jiné lodi a čelíte zástupu nepřátel, abyste se hned na to dostali do vesmírného ringu a rozdali si to s tamními gladiátory pouze v lodi, která je navržená na sběr odpadu.

Čekají vás i závody na okruhu, či projíždění waypointů. Budete se skrývat, nebo naopak budit pozornost. Také se ujmete role ochranky velkých nákladních lodí, pustíte se do mise podobné tower-defence hrám, usednete za střílnu mateřské lodi a nebo budete zdolávat mini hry ve stylu titulů Asteroid, Brick Out a Missile Command. A to jsme vážení teprve na začátku. Pokud se dnešním hrám přičítá zkracování singleplayerového zážitku, potom k nim Ring Runner: Flight of the Sages nemůžeme řadit.

Hra je dlouhá, zabere vám více jak 20 hodin herního času a nedochází jí dech, neboť později se přidávají například i RPG prvky. Sice je trošku na škodu, že si na ně budete muset počkat trochu déle, než je obvyklé, ale na druhou stranu tak dostáváte možnost naučit se třídy lodí a vypozorovat, které jejich vlastnosti vám jsou po chuti a které vám vadí (a v neposlední řadě také stihnete nasbírat spoustu součástek, které pak zase využijete).

Vesmírný shopping park

Jakmile se pustíte do alchymie vylepšování lodí a prokoušete se přes nepřehledné a neintuitivní uživatelské rozhraní, čeká vás naprostá euforie. V základu mají vesmírné koráby a jejich vybavení tři základní ukazatele – energii, přehřívání a štít. Pokud přijdete o energii, loď nebude schopná dalšího pohybu. Jestliže ji necháte přehřát, bude to mít stejné následky s tím, že na nějakou dobu můžete přijít také o možnost střílení, nebo používání skoků ve vesmíru, obranných štítů, vrhání raket atd.

Mnoho vybavení spotřebovává energii a generuje teplo, ovšem najdou se i taková, které se nebudou přehřívat za cenu větší spotřeby energie. Z toho posléze pramení i různé styly hraní – pokud budete mít loď vybavenou lehčími zbraněmi, můžete si dovolit neustále střílet, častěji šlapat na plyn, používat štíty, klást výbušné překážky, nebo mást nepřítele početnými skoky vesmírem. Vaše hra tak bude spíš svižná a váš úspěch bude záviset na schopnosti rychlé koordinace pohybů a výdrže. Jestliže se však rozhodnete pro těžké zbraně s vysokou účinností, nezbyde vám, než dobře mířit a vše vsadit na jeden či dva výstřely ničivých raket.

...

Skupinová vyjížďka vesmírem

Vesmírné souboje jsou obohaceny i nutností sběru různých podpůrných balíčků jako je obnovení štítu, zdraví, přehřívání, nebo alternativní možnosti některých lodí, které vám například dovolí snížit přehřívání prostřednictvím pohybu. Dané procesy se také vzájemně ovlivňují. Pokud doplňujete energii, na okamžik se vám sníží obranné schopnosti štítu a trup plavidla tak bude náchylnější ke zničení apod.

Tím vším tak Ring Runner: Flight of the Sages postupně nabírá na obrovské variabilitě a znovuhratelnosti. K tomu ji však z druhé strany posunuje také multiplayer, v němž si tohle žhavé vesmírné řádění budete moci zahrát celkem ve 4 módech. Vedle tradičního Deathmache, kde je vaším úkolem uštědřit týmu protivníků více zásahů, než oni vám se zde nachází také méně obvyklé Base Battle, což je variace na ničení soupeřových základen, tradičnější (ale v jiných žánrech) Wave Survival, kde musíte přežít vlnu nepřátel a Gladiator Mode, kde v jednotlivých kolech útočíte na bossy s rostoucími schopnostmi.

Zpočátku sice možná budete mít trošku problém popasovat se s ovládáním lodi ve vzduchoprázdnu a s nutností precizního využívání všech nabízených vlastností lodí, které hra vyžaduje. Pokud se tím však prokoušete, hra se vám odmění transcendentálním zážitkem, který vás vynese až na vrchol pařanského vesmíru. A bude vás tam dlouho držet.

Verdikt:

Výborná vesmírná RPG střílečka klasického střihu, která vás bude bavit až do skonání světa. V singleplayerové části vám nabídne více jak 20 hodin herního času, kdy vám nedá vydechnout. A pak je tu ještě multiplayer…

Nejnovější články