Dojmy z hraní: Nova Covert Ops nepřináší nic nového, ale fanoušky StarCraft II potěší
zdroj: Archiv

Dojmy z hraní: Nova Covert Ops nepřináší nic nového, ale fanoušky StarCraft II potěší

1. 4. 2016 19:30 | Dojmy z hraní | autor: Adam Homola |

Příběhové DLC Nova Covert Ops pro StarCraft II představuje ze strany Blizzardu netradiční krok - snad poprvé od dob třetího Warcraftu rozšiřují tvůrci některou ze svých her singleplayerovým přídavkem podobného formátu. Tedy klasickým placeným DLC, navíc rozděleným na tři várky. První z nich nabízí tři mise z plánovaných devíti, které už nyní poskytují odpověď na otázku, jestli má tahle minikampaň za čtyři stovky smysl.

Příběhově se Nova Covert Ops odehrává po událostech StarCraft II: Legacy of the Void. U kormidla terranského Dominionu je Valerian Mengsk a Raynora či Kerrigan byste tu hledali marně. Přesto se několik známých tváří objeví. Vedle Arcturova syna se potkáte s admirálem Mattem Hornerem a z vysílačky uslyšíte Swanna. Nové tváře pak reprezentuje v podstatě jen specialista na zbraně a technologie Reigel.

Začátek DLC se moc neliší od původního traileru, kdy se s Novou probudíte v neznámé základně. Nevíte, kde jste, nevíte, jak jste se tam dostali. Vlastně si nepamatujete skoro nic. Nově vytvořené uskupení Defenders of Man, které nemá Dominion zrovna v lásce, vás drží v zajetí a moc času vám nezbývá.

StarCraft II: Legacy of the Void zdroj: Archiv Všudypřítomných Zergů se nezbavíte ani tady, ale v misích na ně nejste sami

První mise

Jak už Blizzard anoncoval dříve, každá ze tří částí Nova Covert Ops se skládá ze tří misí. První vás postaví do role stealth zabijáka v nepřátelské základně. S Novou chodíte po základně, máte pár speciálních schopností a musíte se dostat z bodu A do bodu B. Nic zajímavého. Druhá část první mise je ale o něčem jiném a je vidět, že se vývojáři snaží alespoň mírně inovovat a vymýšlet nové věci.

Najednou totiž s kolegou Ghostem nasednete na Vulture a následuje honička na dálnici. Do efektních scén jako z druhých Mizerů má situace daleko, ale i snaha se počítá. Vulture jede dopředu sám, ale vy musíte ovládat směr, kličkovat mezi civilisty, střílet dotírající nepřátele, házet granáty a na konci se postavit velkému bossovi.

Opět, nejde o nic objevného, mise podobného typu se ve StarCraft II objevily už v minulosti, ale pokud si dobře pamatuji jednotlivé kampaně, nikdy jste se takové honičky neúčastnili. Jakkoliv byla první mise spíše tutoriálová a nijak zvlášť náročná, stejně mě těch necelých 20 minut bavila.

zdroj: Archiv

Druhá mise

Další mise nabízí klasické držení pozic po určitou dobu. Tentokrát se bráníte nájezdu Zergů, kteří sice chodí z jednoho směru, ale po čtyřech různých cestách. Vy můžete na předpřipravená stanoviště rozmisťovat bunkry a dávat vojáky do nich i mimo ně.

Užiteční jsou ale vzhledem k členitému terénu především Reapeři. S jetpackem skáčou tam a zpátky, a speciální jetpack má k dispozici i Nova. Sice s ním nemůže být neviditelná, ale zase díky tomu hopsáte po útesech stejně obratně jako vaše jednotky. Druhá mise je vlastně místní obdoba tower defense hry se vším všudy - i s hrdinskou jednotkou (Novou), která vždycky přiloží ruku/pušku/granáty k dílu tam, kde je to zrovna nejvíc potřeba.

Na rozdíl od první mise už máte ve druhé k dispozici omezenou základnu a vyrábíte několik málo jednotek, těžíte suroviny a stavíte především bunkry. K pokročilejším jednotkám se ale nedostanete, spoléháte pouze na pěchotu s Novou v čele. Druhá mise mi zabrala všeho všudy také něco málo přes 20 minut.

StarCraft II: Legacy of the Void zdroj: Archiv Obrazovka s možností změny zbraně a úpravy výstroje

Třetí mise

V poslední misi dostanete do rukou větší verzi základny a opět se hraje jinak. Tentokrát pokaždé s jiným typem jednotek obsazujete strategicky důležitá místa, ke kterým se ale musíte nejdříve probojovat. Postupně tedy přicházíte o jednotky jak v soubojích, tak kvůli zabírání určených bodů - důležitého ochozu či budovy.

V základně produkujete jednotky nové, ale mezitím musíte své budovy také bránit. Zergové nespí a na vyšší obtížnosti musíte praktikovat sice dobře zvládnutelný, ale přeci jenom slušný multitasking. V druhé části poslední mise se ujmete opět Novy a vydáte se do týlu nepřítele v čisté stealth akci. Jen s tím rozdílem, že věrnou sniperku vyměníte za novinku: místní variaci na světelný meč.

Právě s mečem se pojí jedna nová speciální schopnost, díky které je Nova s mečem ještě nebezpečnější než se svojí puškou. Některé místnosti navíc mohou vzdáleně připomínat jednoduché puzzly – nachází se v nich totiž speciální věže a nepřátelé s detektory, na které je neviditelnost Novy krátká. Po vzoru Commandos vidíte, kam přesně nepřítel kouká, čili kličkujete mezi „kužely“ dohledu, snažíte se nepřítele obejít a potichu ho odpravit mečem.

starcraft hadejhru kviz zdroj: Archiv Své znalosti o dalších slavných sériích, žánrech, nebo retro hrách si můžete otestovat na HadejHru.cz

To ostatní

Stejně jako ve StarCraft II si můžete mezi misemi trochu orazit. Pendlování mezi různými sekcemi lodi tu sice není, ale máte možnost si Novu mírně upravit. Za plnění misí a drobných vedlejších úkolů v rámci misí dostáváte vylepšení, která se dělí helmu, oblek, gadget a zbraň. V prvních třech misích těch vylepšení moc není, ale třeba pro druhou misi už je brokovnice mnohem vhodnější než standardní sniperka.

Před třetí misí si můžete navíc upravit i standardní jednotky o poměrně nestandardní vylepšení. Háček je v tom, že každou vychytávku lze použít jen jednou. V praxi to znamená, že pokud navěsíte na mariňáky lepší stimpack, nemůžete ho použít na Reapery, který dáte třeba miny. Všechna vylepšení jsou užitečná a třeba takový jetpack na Siege tanku má něco do sebe: hopsající tank na útesech v multiplayeru jen tak neuvidíte.

StarCraft II: Legacy of the Void zdroj: Archiv Stealth mise proti jednotkám Defenders of Man

Stojí to za to?

Blizzard v rámci Nova Covert Ops nabízí obsah, který zřejmě potěší většinu fanoušků: jde o více téhož. Těžko si představit, že by někdo po dohrání prvních tří misí jásal nadšením a nějak zvlášť se těšil na další várku. Sám jsem na druhou část příběhu zvědavý a rád se nechám překvapit dalšími drobnými změnami v rámci zajeté struktury misí. Nic víc, než další nášup toho samého, ale nečekám. A vy byste také neměli.

Navzdory své zábavnosti Nova Covert Ops na vašem vztahu ke StarCraft hrám nic nezmění. DLC je totiž šité na míru fanouškům série a nesnaží se uměle rozšířit hráčskou základnu. Hráči, které StarCraft II baví, se pořízení Nova Covert Ops nemusí bát. A všichni ostatní mohou s klidným svědomím otočit list a zahrát si něco jiného.

Nejnovější články