zavřít

Wizards & Warriors

- Preview autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Wizards & Warriors - previewAutor: AmbushBug & GOnDaRPublikováno: 5.září 2000•Nástupce...


Wizards & Warriors - preview

Autor: AmbushBug & GOnDaR
Publikováno: 5.září 2000

Nástupce Might & Magic?
První RPG na počítači, které jsem kdy hrál, byl Might and Magic. Dvoubarevná grafika a PC speaker se nějak nemohly rovnat dnešním GeForce a 3D-surround zvuku, ale přesto ze všech her, které jsem hrál, se tahle v mé paměti usadila nejvíce. Might and Magic vytvořil svět, který byl plný života a hlavně uvěřitelný. Interface nebyl dokonalý, ale ve spojení s družinou vašich pěti dobrodruhů se to dalo přežít. Might and Magic perfektně simuloval svět stolních RPG a bylo to jako číst dobrou fantasy knihu a současně stavět něco z Lega.

Jak se RPG časem vyvíjelo, dostalo tendenci uchylovat se z uvěřitelného, bohatého a rozsáhlého světa k předvídatelnému prostředí se zřejmým důrazem na 3D grafiku, boj, multiplayer a jednoduchost. Samozřejmě některé z těchto her byly velmi zábavné, ale nikdy nedokázaly vytvořit pocit epického dobrodružství a cesty jako v Pánu prstenů, což Might and Magic dokázal. Naštěstí Heuristic Park myslí, že se jim tento nedostatek dnešních RPG podaří vyřešit jejich nadcházejícím titulem Wizards and Warriors. Tato hra používá svůj vlastní 3D engine vystavěný od nuly, s 3D modely a texturami. I když to nebude převratná grafická bomba, nebude se mít grafická stránka hry rozhodně za co stydět. Screenshoty ukazují barevnou a detailní fantasy grafiku a svět. Ale grafika v RPG nikdy nejdůležitější nebyla a doufejme nebude. RPG má příběh, své rasy, magii a kvalitní systém bojů.

Epické story
Každé RPG, které aspiruje na titul "epické", potřebuje především velmi kvalitní příběh. V této oblasti W&W určitě nezklame. Hlavní zápletka se točí okolo zlého Lorda Cet Ude D'wa Kahna (uff...), nesmrtelného, který byl uspán před tisíci let. Naneštěstí kněz Anephas ho oživí. Propustí tak na svět strašlivé síly, čehož se zalekne a uteče na vzdálený ostrov. Ale Cet už je mezi námi a může se opět snažit o to, o co jemu podobným jde nejvíce - vládnutí světu. A co nám schází ? Samozřejmě bandička dobrodruhů. A tak přichází na světlo hráč a jeho šest zachránců světa a putují po zdevoastovaných krajinách země Gael Serran a hledají Mavinův meč. Tato zbraně je vykována vybalancovaně jak ze sil zla, tak dobra a ukrývá v sobě černý oheň, který jediný dokáže zničit nesmrtelného Ceta. Po cestě vám bude pomáhat mnoho NPS postav (včetně anděla) a před vaším stanutím před Cetem projdete mnoho questů a nástrah.

Dovednosti a rasy
Každá speciální třída zahrnuje unikátní vlastnosti. Třeba "fury" způsobí dvojitou damage, "heroic legacy" vám dočasně přidá bonus k vlastnostem, při "crusade" získáte větší zkušenost při zabití nemrtvého a "soul drain" vám doplní životy po zabití nepřítele. Samozřejmě specializace ve zbraních může být také studována a zvolena a brzo budete jako válečník mít možnost několikanásobných útoků, uštědření většího zranění či budete moci mít zbraně v obou rukách.

Základními vlastnostmi každé postavy jsou síla, inteligence, spiritualita, obratnost, vůle a některé další. Každá třída má své vlastní možnosti, jako smrtelný zásah či omráčení a jejich dovednost záleží jen na množství vložené zkušenosti. Kolem a kolem, celkem zde je skoro třicet skillů a asi padesát dovedností. Velmi zajímavou se zdá vlastnost očarovávání věcí, což zaručuje přizpůsobování si vlastního inventoráře, resp. věcí v něm.

Wizards & Warriors mají klasické zastoupení elfů, trpaslíků, lidí a dalších klasických RPG ras, ale i některé neobvyklé a originální. Jsou tu Ratlingové, Oomphazové a štíhlé a obratné kočky Whiskasové. Také jsou zde Gourkové či Lizzordi. Každá rasa má své předpoklady pro to které povolání a na začátku bude tedy záležet na vašem výběru. Každá rasa má svou vyvinutou kulturu, historii a politický systém, takže to nejsou jen postavy vytržené z času a prostoru.

Co by to bylo za RPG bez magie a příšer?
Bez magické knihy RPG není ono. A konečně zde je změna oproti již nudnému systému elementární magie. Zde jsou čtyři základní třídy a ty jsou dále rozděleny dalšími dvěmi na dobré a zlé. Ke každé třídě mohou být přiřazovány body, takže si můžete vyvinout kouzelníka specializovaného v jedné oblasti magie nebo konkrétně nezaměřeného, s dovednostmi v každém oboru. Každý z oborů má svojí vlastní minizásobu many, takže když vyplítváte manu v jednom oboru, stále můžete kouzlit jinými kouzly. Každá třída má sedm levelů, což dohromady dává něco přes stovku kouzel. Mágové budou ve světě Wizards & Warriors jistě velmi mocnými postavami.

Celkem zde bude 75 3D modelovaných potvor a celkem 300 různých typů. Nazlezneme zde vše od banditů, přes piráty po démony, trolly a další havěť. Bude zde zástup nemrtvých stejně tak jako plejáda ještě nespatřených a nových nepřátel. Se šesti postavami a takovýmto množstvím nepřátel to vypadá, že kontrolovat boj bude vcelku chaotické a poplatné systému save-load. Ale nebude to tak. Wizards & Warriors používají bojový systém zvaný Adaptive Phasing System a ten může být přizpůsobený potřebám každého hráče. Kdo preferuje pobíhání a zabíjení všeho kolem a sbírání lektvarů (jako v Diablu), bude zde mít také možnost, protože hra se tomuto způsobu hraní přizpůsobí a vše bude probíhat v real-time. Ale i více strategicky založení hráči si přijdou na své, jelikož zde bude zahrnut i turn-based způsob boje. Ale tento adaptivní systém může být také pohodlně nastaven z menu, takže žádný strach.

Rozhřešení
Wizards & Warriors nabídnou rasy, vývoj postavy, skilly, vlastnosti, kouzla, zbraně a ostatní věci, které známe z klasických RPG. Kromě toho zde ale bude i mnoho inovativních prvků, protože bez toho se hra, která má být v dnešní době úspěšná, neobejde. Příběh bude jistě silnou stránkou hry, což je dobře. Bezhlavé pobíhání a zabíjení již bylo dost a hráči si to konečně začínají uvědomovat a vyhledávat složitější hry. Takže doufejme, že všechny předpovědi autorů se splní a my se dočkáme opravdové RPG lahůdky...

AmbushBug & GOnDaR


Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.