Partisans 1941 je ruská variace na Commandos, kde hrajete za partyzány
zdroj: Archiv

Partisans 1941 je ruská variace na Commandos, kde hrajete za partyzány

15. 8. 2019 14:35 | Preview | autor: Václav Pecháček |

„Realtimová strategie z druhé světové války s výraznými prvky stealthu, RPG mechanikami, správou inventáře a robustním bojovým systémem.“ Kdyby mi někdo Partisans 1941 popsal takhle, asi by to ve mně, pravda, probudilo mírnou zvědavost. Ale ještě daleko efektivnější by byla stručnější charakteristika: „COMMANDOS, ALE RUŠTÍ PARTYZÁNI!!!“ Poprvé, podruhé, potřetí, prodáno pánovi v redakci Games.cz.

Tedy, aby nedošlo k mýlce – rozhodně to není žádná kopírka jedna ku jedné. Moskevští Alter Games mají plno vlastních nápadů, například zmiňované RPG prvky jako stromy odemykatelných schopností, dialogy s ostatními partyzány a stavbu základny, kde si můžete po misi odpočinout.

Jádrem hry je ale plíživá eliminace německé přesily. Jste vůdcem malé odbojové skupinky složené z místních okupovaných obyvatel a z rozprášených zbytků Rudé armády. Wehrmacht má výhodu úplně ve všem – víc mužů, víc zbraní, víc munice, víc obrněných vozidel.

Vaší výhodou je pouze znalost terénu a moment překvapení. A samozřejmě taky fakt, že němečtí vojáci jsou slepí jako krtci a nevidí nic mimo úzký kužel před sebou, ale bez toho by hra ve stylu Commandos asi hrát opravdu nešla. Musíte tedy zůstat co nejdéle skrytí, hladit německá hrdla bojovým nožem, obírat padlé o zásoby, kvéry i náboje a skutečnou přestřelku spustit jen v okamžiku nejvyšší nouze nebo v případě, že jste si zajistili neotřesitelně výhodné taktické postavení.

Na videu to zatím vypadá velice kompetentně, i když mě zarazilo, kolik ran vaši partyzáni vydrží, než konečně padnou k zemi. Navíc je můžete s pomocí lékárničky oživit, takže nečekejte nějaké roguelike elementy – permanentní smrt se tu nekoná. Vaši společníci jsou pevně daní a každý z nich má svůj vlastní příběh a osobnost, které můžete v průběhu hry odhalovat.

Vím, že už zacházím do poměrně drobných rozdílů, ale kromě většího příběhového zaměření jsou Partisans od Commandos odlišní ještě jedním způsobem. Hru jsem sice ještě nehrál (snad se k ní dostanu na Gamescomu), ale vzhledem k tomu, že si sami můžete vybrat, koho do mise vezmete, a že schopnosti svých lidí sami tvarujete pomocí RPG bodíků, budou muset být mapy výrazně méně striktní než v případě Commandosíků.

Tam jste do konkrétní mise dostali konkrétní partu postav s konkrétními schopnostmi, takže vývojáři mohli navrhnout konkrétní situaci přesně tak, aby se dala vyřešit pouze pomocí špionových převleků nebo potápěčova… potápění. Alter Games budou oproti tomu muset myslet na všechny možné varianty, což je možná přiblíží spíš tradiční realtimové strategii než onomu strategicko-hádankovému hybridu, který světu nadělil Zeleného bareta nebo Johna Coopera.

Partisans 1941 zdroj: Archiv

Vydání Partisans 1941 určitě neočekávejte letos, protože hra se stále nachází v poměrně raném stadiu vývoje, ale příští rok už vypadá nadějněji. Však oni nám to čekání snad uspokojivě vyplní Desperados 3 a Commandos 2 – HD Remaster.

Nejnovější články