Eurofighter Typhoon - preview
zdroj: tisková zpráva

Eurofighter Typhoon - preview

30. 3. 2001 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Momentálně se připavují pouze tři moderní letecké simulátory a Eurofighter Typhoon od autorů EF 2000 je jedním z nich.


Eurofighter Typhoon - preview

Autor: Leon
Publikováno: 30.března 2001

Zvětšit zdroj: tisková zpráva V jednom odborném článku jsem nedávno četl úvahy o tom, že moderní letecké simulátory nečeká žádná světlá budoucnost. Vývoj těchto simulátorů je totiž dost náročný na čas, peníze i technologie a v konečném výsledku je pak hra určena pouze malé skupince hráčů.

V současné době se připravují pouze tři nové tituly - Flanker 2.5 bude vlastně jen o hodně vylepšený Flanker 2, další titul od SSI Lock On (původně Flanker: Attack) bude vycházet z Flankera 2 a třetím v řadě je pak právě Eurofighter Typhoon od Rage Software. I ten ale navazuje na svého předchůdce, kterým byl pro změnu EF 2000. Sami vidíte, že nové letecké simulátory nevznikají, pouze se vylepšují ty stávající. Na druhou stranu je to lepší než drátem do oka.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nadvláda nad Atlantikem
Při vývoji Eurofighter Typhoona spojili své síly Rage Software a DID, kteří mají zkušeností na rozdávání. Kromě velmi úspěšného EF 2000 (vyšel v listopadu 1995 a byl tenkrát ještě pro DOS) mají prsty i v dalším simulátoru Total Air War. Tentokrát se však vrátili k Eurofighteru - modernímu bojovému letadlu, které je vyvíjeno v rámci evropské spolupráce. Děj situovali na Island a okolní Atlantik, kde dojde v roce 2015 k ruské invazi. Island se v té době stal klíčem k nadvládě nad Atlantikem a po vyhrocení situace dochází k ruské invazi, která je zahájena odpálením řízených střel z letadel a ponorek. NATO samozřejmě zareaguje a na Island vysílá elitní stíhací eskadru s letouny Eurofighter. Asi vám došlo, že je to právě vaše eskadra.

Tak tedy začíná děj. Během následné kampaně budete bojovat s ruskými silami ve vzduchu, na moři i na zemi. Hra umožňuje létat pouze v Eurofighter Typhoonu (a tedy jen za NATO), což je trochu škoda. Na druhou stranu budete potkávat ve vzduchu všechna současná i budoucí letadla. Příkladem budiž stíhačka S-37 Berkut, která v současnosti existuje pouze v prototypu, ale do roku 2015 by se měla objevit v bojových jednotkách. Autoři si dali záležet i na letovém modelu Typhoonu, na kterém spolupracovali se skutečným testovacím pilotem tohoto letadla. Cílem však rozhodně není ultrarealistický simulátor, ale spíš simulátor pro širokou veřejnost.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Jako v CNN
Tradicí se poslední dobou stává dynamicky generovaná kampaň. Ani o ni není Typhoon ochuzen, ale přece jen drobné změny tu jsou. Nad dynamickou kampaň je totiž nadřazen příběh, který se vyvíjí pomocí nascriptovaných událostí. Při hře tak dochází k prolínání vašeho příběhu a kampaně, která se generuje vzhledem k výsledkům na bojišti. Pro lepší informovanost vám bude veškeré bojové dění na Islandu zprostředkováno televizí ve stylu, v jakém CNN přinášela informace o Válce v Perském zálivu.


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Vůbec příběh je asi největším lákadlem hry. Většinou jsme byli zvyklí na to, že si na začátku hry vytvoříme svého pilota, s nímž pak po celou dobu létáme. Zde je to úplně jinak - nehrajete totiž za sebe, ale za celou letku. Na začátku hry je 6 elitních pilotů, kteří jsou příslušníci vaší eskadry, a každý z nich je na něco specialista. Vy si na každou misi můžete vybrat, v roli kterého pilota poletíte. Navíc se mezi nimi můžete ve vzduchu i libovolně přepínat, čímž hra získává na přitažlivosti.

V momentě, kdy se přepnete do jiného letadla, přebírá kontrolu nad předchozím letadlem počítač. Celý tento systém umožňuje zajímavé kombinace. Uvedu příklad - provádíte s šesti letadly nálet na pozemní základnu a postupným přepínáním mezi letadly dosáhnete toho, že všechny bomby zaměříte a odpálíte sami. No není to zajímavá myšlenka?

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Originální módy pro síťovou hru
Celá hra se odehrává v reálném čase. Mezi lety tak můžete pozorovat členy vaší letky při odpočinku nebo zábavě. To všechno má přispět k tomu, abyste se sžili s piloty své letky. Bude vás pak mrzet, když někdo bude zabit, sestřelen, raněn nebo zajat. Hra končí v momentě, kdy z vaší elitní letky nezbyde nikdo. To vše jen potvrzuje slova Zvětšit zdroj: tisková zpráva autorů, kteří o Eurofighter Typhoonu říkají, že to není simulátor letadel, ale simulátor pilotů.

Zajímavé možnosti nám nabídne multiplayer. Kromě „seriózních“ módů (Head to head, týmový King of the Skies, Base Capture a 5 druhů kooperativních misí) nám přinese i některé módy pro odreagování. Příkladem je třeba souboj Touch and go, při kterém budou zbraně ležet na letišti a vy je budete zvedat tím, že se lehce dotknete koly přistávací dráhy. Jinak zaměřený je zase mód Typhoon Racing, kde budete závodit na předem dané trase. Fyzikální zákony zde ale budou postaveny trochu na hlavu, protože čím níže poletíte, tím poletíte rychleji. To vás má přimět k tomu, abyste létali co nejníže a kopírovali tak terén.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Původ ve starším enginu
Pro vývoj Eurofighter Typhoona byl použit již dost starý engine 3Dream, který jsme viděli už ve hře Wargasm. Podle slov autorů prošel engine rozsáhlou modernizací a měl by splňovat vizuální požadavky na moderní hru. Použití staršího enginu má ale i příznivý dopad - hra nebude tak náročná na výkon vašeho počítače. Na konfiguraci P II 350 Mhz, 16 MB grafická karta a 128 MB RAM by měl být Typhoon hratelný naprosto v pohodě, což jsou při pohledu na ostatní letecké simulátory dost směšné nároky.

Jedinou otázkou tak vlastně zůstává, kdy se Eurofighter Typhoon objeví v obchodech. Přesnou informaci ale nikdo nechce sdělit, patrně i proto, že to nikdo neví. Autoři se odvolávají na obvyklé „až to bude, tak vám dáme vědět“.


Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zbývají tak pouze dohady a i ty se velmi liší. Některé tvrdí, že hra vyjde už na jaře, některé tipují další půlrok. Osobně se přikláním spíše ke druhé variantě, ale i to je pouze můj skromný tip. Každopádně na obzoru je jeden z mála moderních leteckých simulátorů, který je v současné době vyvíjen.

Leon
připravil: jd

Nejnovější články