zavřít

Chyba i v 45 nm procesorech Intel Penryn

- Preview autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Problém v návrhu jádra postihuje dalšího výrobce procesorů. Tentokrát je jím Intel.

Jsou věci, kterým se nevyhnete. Jedněmi z nich jsou chyby vzniklé při výrobě procesorů. Problém nastane, když jsou tyto chyby závažnějšího charakteru a nedokáže je opravit ani microcode-update nebo záplata v BIOSu. Přesně to se stalo u Intel Quad-Core procesorů vyrobených 45 nm procesem, které měly přijít do obchodů teď, tj. 20. ledna 2008. Konkrétně jde o modely Q9300 (2,5 GHz, cena 266 USD), Q9450 (2,66 GHz, cena 316 USD) a Q9550 (2,83 GHz, cena 530 USD), jejichž uvedení bylo odloženo na neurčité datum "na konci 1. čtvrtletí 2008".

Problém se objevil při běhu náročných simulací v momentě, kdy procesory pracovaly na vysokých frekvencích. Pro zákazníky Intelu je nestabilita procesorů nepřípustná a v Intelu jsou proto na podobné problémy hákliví. Inženýři Intelu popisují situaci tak, že se dříve myslelo, že problém způsobuje nějaká chyba týkající se L2 nebo L3 cache. To se ale nepotvrdilo, protože oprava pro tuto chybu se ukázala jako neúčinná. V tomto momentě se tedy přesně neví, kde je zakopaný pes, faktem ale je, že extremní verze čtyřjádrových procesorů Intel QX9650 (na 3.0 GHz) uvedené na trh už v listopadu 2007 postiženy nejsou a stejně tak nejsou postiženy všechny doposud prodávané Xeony. Dost možná je to dílem tím, že jak QX9650, tak všechny čtyřjádrové Xeony mají jinou verzi jádra, než tyto nové mainstreamové CPU, které měly být uvedeny tento rok.

A malý dovětek. Intel ohlásil finanční výsledky za předchozí čtvrtletí a protože ty nebyly podle očekávání, jejich akcie se na burze propadly o 11,8 procenta, zatímco akcie AMD zase o 11,6 procenta vylétly nahoru. AMD den poté však ohlásilo ztrátu za čtvrté čtvrletí 2007, hlavně kvůli započítané akvizici ATI, přestože jinak výnosy vzrostly oproti předešlému roku o šest procent.

zdroj: DailyTech

cappy

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.