Stará tvář, nový příběh Když se v roce 1992 poprvé objevila hra Alone in the Dark, byla to taková menší revoluce. Dosud "placaté" a obvykle nesmrtelné hrdiny všemožných adventur vystřídal na našich monitorech prakticky trojrozměrný dobrodruh, jehož život neustále visel na vlásku. Pohledy na hrdinu z více úhlů, animované sekvence, předrenderované prostředí, to vše dodávalo strašidelné atmosféře punc věrohodnosti. Odvážím se tvrdit, že AITD položil základy akčním adventurám. A kdo jen trochu adventurám fandil, musel tento hororový příběh dříve či později okusit na vlastní kůži. Časem následovaly další dva díly, víceméně stejného ražení, které již mnoho nového nepřinesly. Po pěti letech ticha už asi nikdo nečekal, že by se trojice příběhů dočkala dalšího pokračování. První zmínky o čtvrtém díle Alone in the Dark s
zdroj:
tisková zpráva
podtitulem The New Nightmare začaly prosakovat někdy začátkem roku 2000. A tak producent Infogrames a výrobce hry DarkWorks čas od času prozrazují nějaké novinky, aby nedočkavé fanoušky donekonečna napínali. Co asi můžeme od nového dílu očekávat?
Příběhem nás nebude provázet nikdo jiný, než Edward Carnby, soukromý detektiv, který nyní pracuje pro agenturu, jíž založil jeho přítel Charles Fiske. Oba se specializují na studium paranormálních jevů, což se stane pro Charlese osudným. Jeho tělo je nalezeno na záhadném ostrově jménem Shadow Island. Edward neváhá a pouští se do pátrání po příčinách smrti svého přítele. A kde jinde začít, než na "Ostrově stínů".
Jako ve filmu Jak je z výše uvedeného příběhu patrné, má nás i tento díl plně vtáhnout do děsivé atmosféry ostrova, který drží ďábelské síly ve své moci. Na pomoc příběhu pak přichází nejnovější techniky počítačové grafiky a zvuku. Podle DarkWorks nás čeká více jak 1 200 předrenderovaných pozadí, velmi detailních a sugestivních, to vše zakomponováno do více než 120 lokací. Množství různých úhlů pohledů na jednu scénu má pomoci při pátrání jak po skrytých předmětech, tak i krvelačných monstrech. Protože všudy přítomná temnota nahrává nepříteli, bude mít Edward k dispozici svítilnu. Jelikož světlo zde hraje významnou roli a je mnohdy velmi účinnou zbraní, vyvinuli tvůrci hry velké úsilí při jeho ztvárnění. Zářivý kužel světla vykrajující ostré obrysy ve tmě (tuto scénu můžeme vidět v poskytnutém filmovém demu) a realistické pohyby stínů působí velmi věrohodně. A o to tu právě jde.
zdroj:
tisková zpráva
Má-li hra opravdu uspět, musí se hráči zdát, že ovládá filmové postavy, které se pohybují v reálném prostředí. Jinak půjde prostě jen o trochu vylepšené pokračování kdysi slavné hry. Tvůrci proto doufají, že hráčům přednesou co nejvěrohodněji hrůzyplnou atmosféru ostrova, která je bude udržovat v neustálém napětí. Budou se lekat živých i neživých monster, která čekají v úkrytu, zahaleni tmou, či pověšeni na stropě, a ve vhodný moment zaútočí. Potkat bychom měli kolem 20 různých druhů nepřátel. A nemělo by jít jen o taková nějaká hloupá zvířátka. Některé typy číhají o samotě v tmách, jiné útočí ve smečkách, snažíc se svoji kořist obklíčit. Některá stvoření vycítí zdravotní stav oběti a podle toho se rozhodnou, zda zaútočí. Na obranu proti nim dostal Edward k dispozici 12 typů zbraní. To je skutečně velký pokrok oproti minulým dílům. A jak jsem již předeslal, jako zbraň může posloužit i svítilna. Pro některé bytosti je světlo natolik nepříjemné, že zapomenou na pocit hladu a prchají zpět do temnoty. Ovšem aby se světlo nestalo univerzálním strašákem, může jiná zviřátka naopak přivábit.
Ve dvou se to lépe táhne Možná si vzpomenete na první díl, kdy si hráč mohl vybrat, zda bude ovládat mužského hrdinu, nebo zda si zvolí jeho ženský protějšek. Také zde se kromě samotného Edwarda setkáme s představitelkou ženského pohlaví. Tou je archeoložka Aline Cedrac. Opět je tu tedy možnost hrát s dvěma postavami přičemž tak, jak se liší jejich charaktery a metody vyšetřování, budou se lišit i možnosti postupu ve hře. Navíc by nemělo jít jen o pouhý výběr osoby na počátku hry, ale během pátrání bychom se pravděpodobně měli střídavě setkávat s oběma aktéry. Osobně bych si to představoval tak, že obě postavy operují na různých místech a současně tak řeší záhady ostrova, či si vzájemně pomáhají. Je to ovšem jen můj odhad.
I na GameBoye
zdroj:
tisková zpráva
Vývojáři pracují současně na několika verzích hry. Na své by si tak měli kromě PCčkářů přijít rovněž majitelé DreamCastů, PlayStationů i GameBoye. Konzoloidní hráči budou moci uložit pozici až po nalezení amuletu. Pokud jej získají, mají možnost hru kdekoliv uložit. Na PC bude ukládání hry naštěstí neomezené ("uf...").
Takže teď už nezbývá nic jiného, než se těšit na den "V", den Vydání. Ten měl nastat již koncem roku 2000, avšak Infogrames vrátil hru zpět DarkWorks, údajně pro chyby ve hře. Další termín byl tedy stanoven na letošní jaro. Doufám, že se tak skutečně stane a rovněž doufám, že se představy vývojářů o výjimečné hře vyplní a že série Alone in the Dark obhájí své místo na stupni nejlepších her, které před devíti lety získala.
|
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
zdroj:
tisková zpráva
|