zavřít

Jak si vybrat herní sluchátka?

- Komerční sdělení / PR autor: Inzerce

Co jsou to vlastně herní sluchátka a jak se liší od běžných sluchátek na poslech hudby? A podle jakých parametrů a funkcí si herní sluchátka vybírat? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Herní sluchátka nedělá extravagantní design a RGB podsvětlení, jak si někteří kritici herních periferií mohou myslet. Herní sluchátka mají oproti svým klasickým protějškům několik stěžejních vlastností. Které to jsou?

Jako první napadne každého asi ten nejvýraznější prvek herních sluchátek: mikrofon. Bez mikrofonu se dneska při multiplayeru neobejdete, herní headsety s tím proto už v základu počítají a mikrofon mají integrovaný přímo ve sluchátkách. Je přitom dobrá praxe, aby se mikrofon dal sklopit nebo zasunout do mušlí – v době, kdy ho nepotřebujete, tak nebude překážet. Lepší modely mají nožičku mikrofonu z ohebného materiálu, takže si lze jeho pozici nastavit podle vlastního gusta. Úplně nejlepší volbou je pak odnímatelný mikrofon. Kdo by chtěl headset používat třeba i jako sluchátka na ven, jednoduše mikrofon odmontuje a může vyrazit.

Mimochodem, když už jsme u poslechu mimo vaše herní doupě, zastavíme se na chvíli u designu. Jasně, mezi spoluhráči je fajn mít na hlavě herní soupravu, ze které každý pozná, že headshoty rozdáváte na potkání, nicméně mezi hrami nepolíbenou populací to nemusí být úplně to pravé ořechové. Firmy proto přicházejí na chuť i headsetům v konzervativnějším designu, který na veřejnosti nebudí tolik pozornosti. Společně s odnímatelným mikrofonem mohou taková sluchátka dobře posloužit jako klasická varianta pro poslech hudby doma nebo venku.

SteelSeries Arctis 1

Sluchátka SteelSeries Arctis 1 se díky svému elegantním designu a odnímatelnému mikrofonu hodí nejen k počítači, ale i na běžné nošení. Ideu univerzálnosti navíc povyšují ještě na další úroveň: jsou kompatibilní se všemi konzolemi včetně PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch.

Čeho se však u herních sluchátek nezbavíte, je robustní design. Pokud jste se při nasazení headsetu divili, že ve většině vypadáte jako Otík z Vesničko má středisková, má to svůj důvod. Základním požadavkem na herní sluchátka je totiž pohodlí při dlouhém nošení a utlumení rušivých zvuků okolí. A na to se nejlépe hodí mušle přes uši s velkorysým polstrováním.

Rovněž je důležitá pevná konstrukce hlavového mostu, který musí být nejen nastavitelný, aby se přizpůsobil všem velikostem hlavy, ale měl by také zajišťovat dostatečný přítlak mušlí na uši – ani moc, aby při delších herních seancích nebolela hlava, ale naopak ani málo, aby při pohybu headset nesklouzával z hlavy.

Odolnost a pevnost by ale neměla zůstat pouze u hlavového mostu. Jako každá herní periferie, i sluchátka dostanou občas pořádně zabrat. Je tak vhodné, aby celá konstrukce headsetu byla koncipována na intenzivní zátěž. To zahrnuje mušle z hliníku (či jiné kovové slitiny) nebo vysoce pevného plastu, důležitý je i dobře dimenzovaný kloub mušlí a odolné provedení kabelu.

SteelSeries Arctis 5

Odnímatelný kabel s dostatečnou délkou je výhodou herních sluchátek. V případě poškození se dá vyměnit. Na obrázku model SteelSeries Arctis 5, který má na kabelu ještě malý ovládací panel.

Dalším parametrem vlastním pro herní sluchátka je prostorový zvuk. Ten je důležitý proto, abyste co nejpřesněji poznali, odkud se blíží váš nepřítel nebo kde se pohybují vaši spoluhráči. Stereofonní sluchátka nedokážou zvuky tak přesně lokalizovat, proto je u her žádoucí sáhnout po propracovanější variantě – podpoře 5.1 nebo 7.1 virtuálního zvuku.

Jak moc bude ale takový zvuk přesný, závisí na použitém řešení. Na trhu existuje vícero standardů prostorového zvuku, jmenujme třeba Dolby Atmos nebo DTS Headphone:X v2.0. Pokročilé modely sluchátek s virtuálním 3D zvukem se připojují často přes USB, jehož součástí je i zvuková karta, která zpracování prostorového zvuku vylepšuje.

Aby vynikly dunivé zvuky výbuchů, střelby a dalších efektů, jsou herní sluchátka mnohdy „naladěna“ na výraznější basy. Kromě her se tak hodí i na sledování filmů. Ne každému se ale takové zaměření může líbit, ostatně, koupíte-li si slušná herní sluchátka v ceně nad 1000 Kč, rádi byste jejich kvality pocítili třeba i při poslechu hudby. Naštěstí výrobci taková volání vyslyšeli, a proto se dnes setkáte s modely sluchátek, která mají vyváženější zvuk. Některé prémiové kusy se prodávají dokonce s vlastním digitálně-analogovým převodníkem (DAC), kterým se kvalita zvuku posouvá zase o kus dál. Takový headset pak splní požadavky i nejnáročnějších posluchačů.

SteelSeries Arctis PRO + GameDac

High-end sluchátka SteelSeries Arctis Pro + GameDAC se prodávají společně se špičkovým převodníkem ESS Sabre 9018 s nativní podporou zvuku 96 kHz / 24bit a certifikací Hi-Res audio. K počítači nebo PlayStationu 4 se připojují pomocí USB, součástí převodníku je i malý OLED displej. K poslechu na cestách nicméně není převodník nutný – pro větší mobilitu ho lze odpojit a využít redukci na klasický 3,5mm jack.

Posledním poznávacím znamením sluchátek specializovaných na hry je doprovodný software. Výrobci přikládají ke sluchátkům aplikace s širokými možnostmi nastavení, od ekvalizátoru až po synchronizaci RGB nasvícení s dalšími periferiemi.

Z výše popsaných parametrů a rozdílů už jde snadno odvodit, co by měla mít dobrá herní sluchátka. Tak si to pojďme shrnout.

  1. Integrovaný mikrofon, ideálně ohebný a s možností odpojení. Dobrý mikrofon dělá dobrý herní headset!
  2. Pohodlnou konstrukci. Kromě polstrování a adekvátního přítlaku se zaměřte také na nastavitelnost hlavového mostu.
  3. Odolnost. Infarktové situace při hře dávají perifériím občas dost zabrat. Kromě celkové pevnosti konstrukce nesmíme zapomenout ani na kabel, který bývá častým důvodem poruchy sluchátek. Pokud je odnímatelný (a tedy i vyměnitelný), tím lépe, dívejte se ale i na opačnou stranu: pevná a dobře řešená koncovka jacku, ideálně pravoúhlá, slibuje dlouhou životnost. To platí i pro konektor USB-A, který je robustní a jen tak se nezalomí.
  4. Prostorový zvuk. A ten není záležitostí pouze kompetitivního hraní. Oceníte ho také u singleplayerovek, ať už jsou to akční adventury nebo horory.
  5. Vyvážený zvuk. Jste-li basshead, vychutnáte si pořádné dunění herních sluchátek, k poslechu hudby to chce však něco vyváženějšího. Vyšší řady sluchátek mohou poskytnout oboje, kór, když je doprovází zvukovka či převodník. Proč nemít headset, který si s radostí vezmete ven i na poslech z mobilu?

SteelSeries Arctis PRO + GameDac

Hledáte-li sluchátka, která zaškrtnou všechny body v seznamu, dobrým kandidátem mohou být prémiová SteelSeries Arctis Pro s digitálně-analogovým převodníkem GameDAC a nastavitelným RGB podsvícením mušlí.

Tagy: inzerce

Zdroje: Inzerce

Novinky na CZC.CZ

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.