zavřít

GTA V si na PS4 zahrálo přes 50 milionů hráčů a další zajímavá čísla (ne)přímo od Sony

PlayStation 4 Windows PlayStation 3 Xbox 360 Xbox One PS4 Pro Switch Xbox One X

- Oznámení autor: Patrik Hajda Komentáře: 0

Sony není v oblasti čísel zrovna nesdílnější. Na PlayStationu 4 nezjistíte, kolik jste strávili času s konkrétní hrou, rovněž nemáte šanci dozvědět se o prodejích jednotlivých her, pokud se tvůrci se svolením Sony sami nepochlubí (ve výjimečných případech). Oboje se nyní – alespoň částečně – dozvídáme díky projektu My PS4 Life.

My PS4 Life jste možná už zaznamenali na sociálních sítích. Jde o videa, která vytvoří Sony z vaší herní historie na PlayStationu 4. Video vám řekne, jaká byla vaše první hra, se kterou hrou jste strávili nejvíc času (tedy se dozvíte tři čísla svých nejhranějších her), a také vám ukáže vaši nejvzácnější trofej.

Kromě samotné trofeje vám sdělí, kolika dalším hráčům se ji podařilo získat. Pak už jen stačí kouknout, jaká je procentuální úspěšnost této trofeje, a jednoduchými počty se doberete čísla udávajícího celkový počet hráčů dané hry. Je nepravděpodobné, že právě tato informace byla záměrem celého projektu, ale stalo se.

Vznikla dokonce nová stránka Gamstat.com, která vše monitoruje. V době psaní článku jsou známá čísla 116 her. Je to málo, ale musíte vzít v potaz způsob, jakým se k nim dostáváme – sdílením videí jednotlivých uživatelů. Důležité je také podotknout, že jde o údaje z přelomu listopadu a prosince, kdy došlo k aktualizaci trofejí.

Pozastavme se na chvíli nad aktuální první příčkou. GTA V je obrovská hra, která v dubnu letošního roku oznámila 90 milionů prodaných kopií napříč všemi platformami. To znamená PC, PS4, Xbox One, PS3 a Xbox 360. Podle Gamstat pak připadá neuvěřitelných 51,7 milionu jenom PlayStationu 4. Přijde mi to v poměru všech ostatních platforem velice nepravděpodobné, ale počet majitelů trofeje vyjádřený procenty mluví jasně.

Další tři příčky zabírá série FIFA s 32,5 miliony hráči v případě loňského ročníku, 30 má předloňský a 28,3 FIFA 16. Vysoko je i Minecraft, Call of Duty: WWII, Rocket League a samozřejmě Fortnite (data pouze z Austrálie a Evropy). V seznamu jsou i některé novinky. Například Red Dead Redemption II hlásí po zhruba měsíci na trhu pěkných 6 milionů hráčů.

V seznamu figuruje i Detroit: Become Human, o kterém Šárka psala v srpnu, kdy se tvůrci pochlubili číslem 1,5 milionu hráčů. Gamstat nyní hlásá o téměř 1 milion hráčů víc. V hlubinách mě pak ještě zaujal nový Fallout 76 se 407 tisíci odvážlivců, 275 tisíc navrátilců ke skvělým závodům Burnout Paradise Remastered, nebo třeba 38 tisíc fanoušků virtuálního Ricka a Mortyho (poslední dva opět jen v Austrálii a Evropě).

Dozvídáme se velmi zajímavá čísla, kterým se leckdy těžko věří. Ale i když nejsou oficiální, staví na logických základech, viz vysvětlení počtů. Nad GTA V stále kroutím hlavou, ale ve výsledku jsem fascinován. A popularita FIFA vůči PES je také neskutečná (ročníky 2016 jsou 28,3 ku 2,7 milionu hráčů). Jestlipak nás čeká nějaké oznámení od Sony, které bude informovat o nepřesnosti údajů?

Tagy: auta Závody fotbal simulace FIFA zombie druhá světová válka akční sci-fi sportovní RPG Závodní multiplayer adventura FPS postapokalyptická arkáda 3rd person válečná casual eSport third person postapokalypsa bouračka Divoký západ E3 2016 Red Dead Redemption remaster E3 2017 battle royale Red Dead série

Zdroje: Gamesindustry.biz

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.