Riot a Bungie společně žalují tvůrce cheatů pro Destiny 2 a Valorant
zdroj: Riot Games

Riot a Bungie společně žalují tvůrce cheatů pro Destiny 2 a Valorant

12. 1. 2021 14:20 | Novinky | autor: Šárka Tmějová |

Firmy Riot Games a Bungie pokračují v potírání cheaterů ve svých multiplayerových hrách. Boj proti podvádění ve Valorant a Destiny 2 nicméně nespočívá jen v banování konkrétních hráčů, ale zejména v pátrání po autorech softwaru, který hráčům umožňuje podvádět.

V tomto případě jím má být osoba prodávající cheaty pod přezdívkou GatorCheats. Právníci firem ji ve společné žalobě viní z prodeje a distribuce škodlivého softwaru, který hráčům umožňuje nabrat neférovou výhodu v kompetitivních hrách.

Podle serveru Polygon podaly Riot a Bungie žalobu u kalifornského okresního soudu. GatorCheats, respektive jeho majitel Cameron Santos, měl prodejem cheatů vydělat desítky až stovky tisíc dolarů. Podvodný software nabízel formou předplatného, přičemž za jeden měsíc měli hráči zaplatit 90 dolarů (kolem dvou tisíc korun), 250 dolarů pak stálo čtvrtletní předplatné a 500 dolarů mohli zájemci utratit za doživotní přístup k cheatu.

Program podle žaloby hráčům umožnil vyhrávat bez jakékoliv snahy, obsahovat měl mimo jiné autoaim, odhalení pozice soupeře a spoustu dalších zvýhodnění. Podle žaloby cheaty porušují licenční ujednání, které přímo zakazuje podvádění. Obcházením proticheatovací ochrany her prý navíc porušují zákon.

Konkrétně Bungie má s GatorCheats předchozí zkušenosti. Santos měl v minulosti souhlasit, že přestane cheaty k Destiny 2 prodávat potom, co mu firma hrozila žalobou. Prý tak ale neučinil a nadále je nabízí na svém webu v sekci pouze na heslo.

Firmy požadují náhradu škod ve výši několika milionů dolarů, která plyne ze ztráty důvěry uživatelů a s ní spojených nižších zisků, ale také z nákladů na pátrání po podvodnících a proticheatovací řešení. Žaloba zdůrazňuje, že jak Destiny 2, tak i Valorant je možné hrát zdarma a obě hry si na sebe vydělávají prodejem předmětů, o které mají hráči zájem jen v případě, že si ze hry odnášejí pozitivní zážitky, čemuž setkání s cheatery brání.

Riot a Bungie zároveň nejsou jedinými firmami, které bojují konkrétně s GatorCheats. Loni v září ho kontaktovali právníci Activisionu, kterým se měl zavázat, že nebude nabízet cheaty pro žádnou hru z jejich portfolia. Santos tehdy tvrdil, že si případný soud s herními korporacemi kvůli nákladům na řízení nemůže dovolit.

Nejnovější články